• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Booker T. and the M.G.'s

  Przeczytaj także...
  Otis Ray Redding, Jr. (ur. 9 września 1941 w Dawson w stanie Georgia, zginął 10 grudnia 1967 k. Madison) – afroamerykański piosenkarz tworzący muzykę w gatunku soul w stylach deep soul i southern soul. Był jednym z najwybitniejszych twórców muzyki tego gatunku. Surowo brzmiący śpiew, uczuciowe wykonanie oraz rozbudowane aranżacje oparte na instrumentach blaszanych to podstawowe cechy piosenek Reddinga. Artysta ma na swoim koncie głębokie, melancholijne ballady jak i taneczne przeboje.Wilson Pickett (18 marca 1941 - 19 stycznia 2006) - amerykański czarnoskóry wokalista soulowy. W latach sześćdziesiątych Pickett należał obok Otisa Reddinga i Arethy Franklin do najpopularniejszych artystów swego gatunku. Autor takich przebojów jak In the Midnight Hour, Land of 1000 Dances, Mustang Sally i Funky Broadway. Kolejne dziesięciolecia były wypełnione okresami ciszy przerywanymi nostalgicznymi powrotami na scenę i do studia nagrań.
  Albert King, właśc. Albert Nelson (ur. 25 kwietnia 1923 w Indianoli, zm. 21 grudnia 1992 w Memphis) – amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy. Jeden z "trzech królów bluesa" (wraz z B.B. Kingiem i Freddiem Kingiem). Z powodu swej wagi (118 kg) nazywany "The Velvet Bulldozer".
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Booker T. and the M.G.'s – założony w 1962 roku zespół instrumentalny, najczęściej wiązany ze stylem soul. Grupa powstała jako zespół studyjny wytwórni Stax Records i miała ogromny wpływ na brzmienie utworów wielu legendarnych dziś artystów, takich jak Otis Redding, Wilson Pickett, Carla Thomas, Albert King czy Sam and Dave. Zespół nagrywał również własną muzykę, a do najbardziej znanych przebojów należały: "Green Onions", "Time Is Tight" i "Hip Hug-Her". Grupa była znana z wykonawczej perfekcji. Profesjonalizm grupy stał się wzorem dla muzyków pokolenia progresywnego rocka.

  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.Willie Hall (ur. 8 sierpnia 1950 w Memphis) - amerykański perkusista, znany głównie z roli w filmach The Blues Brothers oraz Blues Brothers 2000.

  W roku 1992 grupa Booker T. and the M.G.'s została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

  Historia[]

  Zespół założyła czwórka muzyków studyjnych wytwórni Stax Records: klawiszowiec Booker T. Jones, gitarzysta Steve Cropper, perkusista Al Jackson Jr. i basista Lewis Steinberg. W 1962 roku muzycy pracowali przy sesji nagraniowej piosenkarza Billy'ego Lee Rileya. W czasie wolnym od nagrań zaczęli grać własne utwory, które tak spodobały się prezesowi Stax Jimowi Stewartowi, że ten postanowił je nagrać i wydać. W ten sposób światło dzienne ujrzał pierwszy singiel z legendarnym dziś utworem "Green Onions". W 1965 roku Lewisa Steinberga zastąpił w roli basisty Donald "Duck" Dunn, który współpracował z grupą aż do śmierci.

  Sam and Dave – amerykański duet soulowy, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli gatunku, definiujący jego style głęboki soul i południowy soul. Grupa działała od 1961 do 1971. Tworzyli ją dwaj czarnoskórzy wokaliści Sam Moore i Dave Prater.James "Jim" Garven Stewart (ur. 9 marca 1954 w Kilwinning) – szkocki piłkarz występujący podczas kariery na pozycji bramkarza.

  Booker T. Jones opuścił grupę, jak również wytwórnię Stax w roku 1971, co spowodowało zawieszenie działalności zespołu. Mimo tego w latach 70 grupa jeszcze kilkakrotnie wznawiała działalność. W roku 1975 doszło jednak do tragedii - perkusista Al Jackson Jr. został zastrzelony we własnym domu przez włamywaczy, przez co planowane wznowienie działalności na stałe nie doszło do skutku. W późniejszych latach grupa współpracowała z kilkoma innymi perkusistami, m.in. z Williem Hallem, który później, wraz z Cropperem i Dunnem dołączył do zespołu The Blues Brothers i obsady filmu Blues Brothers z roku 1980, jak również jego sequelu z roku 2000.

  Rock progresywny lub prog rock (ang. progressive rock) – styl muzyki rockowej wywodzący się z rocka psychodelicznego. Gatunek powstał w końcu lat 60. XX w., największą popularność osiągając w pierwszej połowie lat 70. Wyparty z estrad przez falę punk rocka, by powrócić pod postacią rocka neoprogresywnego. Ambicją rocka progresywnego było wzniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny. Utwory progresywnego rocka są często złożone i wyrafinowane, a wykonanie cechuje się wirtuozerią.Przebój, szlagier lub hit (to ostatnie określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza to samo i dosłownie tłumaczy się jako uderzenie) – popularny w określonym czasie utwór muzyczny lub piosenka. Określenie zazwyczaj odnosi się do muzyki rozrywkowej lecz często znaczenie jego rozciąga się na muzykę poważną oraz na inne dziedziny sztuki mówiąc na przykład o "przeboju filmowym" lub "kinowym". Przebój muzyczny zwykle charakteryzuje się łatwo wpadającą w ucho melodią i jest wielokrotnie emitowany przez stacje radiowe, oraz osiąga wysoką sprzedaż. Choć istnieją ponadczasowe przeboje, których popularność zdaje się nie przemijać, to zasadniczo mamy tu do czynienia ze zjawiskiem okresowym.

  Dyskografia[]

 • 1962 Green Onions
 • 1965 Soul Dressing
 • 1966 In the Christmas Spirit
 • 1966 And Now...Booker T. and the MG's
 • 1967 Hip Hug-Her
 • 1968 Doin' Our Thing
 • 1968 Soul Limbo
 • 1968 Uptight
 • 1968 Get Ready
 • 1970 McLemore Avenue
 • 1971 Melting Pot
 • 1975 Evergreen
 • 1975 Memphis Sound
 • 1976 Union Extended
 • 1977 Universal Language
 • 1994 That's the Way It Should Be
 • 1996 Booker in Paris [live]
 • Przypisy

  1. Booker T. and the M.G.'s Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2010-02-01].
  2. Booker T. and the M.G.'s: inducted in 1992 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.Blues Brothers – komedia muzyczna w reżyserii Johna Landisa z 1980 roku. Tytułowa para braci to "Joliet" Jake Blues, grany przez Johna Belushiego i Elwood Blues, grany przez Dana Aykroyda - postacie stworzone dla programu rozrywkowego Saturday Night Live, w telewizji NBC. Film został nakręcony w Chicago i jego okolicach. Film jest przez wielu widzów uważany za kultowy. Doczekał się kontynuacji w postaci filmu Blues Brothers 2000.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Blues Brothers 2000 – kontynuacja komedii muzycznej The Blues Brothers z roku 1980. Film podobnie jak pierwsza część, został wyreżyserowany przez Johna Landisa. W filmie gościnnie wystąpiło wielu znanych muzyków: m.in. Aretha Franklin, James Brown, B.B. King, Erykah Badu, Eric Clapton.
  Steve Cropper (ur. 21 października 1941 w Willow Springs w Missouri) – amerykański gitarzysta, twórca piosenek i producent muzyczny. Tworzy muzykę Funk, R&B, Soul i Blues.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.