Bono

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bono, właśc. Paul David Hewson (ur. 10 maja 1960 w Dublinie) – irlandzki piosenkarz, muzyk i filantrop. Od 1976 lider, wokalista i gitarzysta zespołu rockowego U2.

Glamour - międzynarodowy magazyn dla kobiet, w Polsce wydawany przez wydawnictwo Gruner + Jahr Polska. Średni nakład wynosi 280 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż - 150 tys. (według danych ZKDP za 2005 r.).Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Młodość[ | edytuj kod]

Dorastał wraz ze swym starszym o siedem lat bratem Normanem. Pochodził z rodziny mieszanej wyznaniowo. Ojciec Bobby (z zawodu urzędnik pocztowy) był katolikiem, a matka Iris – protestantką. Ojciec uczęszczał do kościoła katolickiego, gdy Bono z matką i bratem brali udział w nabożeństwach w kościele protestanckim. W kościele, w psalmach i hymnach Bono znalazł pierwsze inspiracje do swoich późniejszych utworów. Ze względu na swoich rodziców i ich wiarę, nie określa swojego wyznania, ma wątpliwości odnośnie do samego systemu religijnego.

Człowiek Roku tygodnika „Time” – nagroda przyznawana od 1927 przez redakcję tygodnika „Time” człowiekowi, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie – w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu.Lawrence Joseph „Larry” Mullen Jr. (ur. 31 października 1961 w Artane, dzielnicy Dublina) – irlandzki perkusista. Członek zespołu U2.

Naukę rozpoczął w protestanckiej szkole Glasnevin National, a w 1971 kształcił się już w szkole średniej św. Patryka. W roku szkolnym 1972/1973 ojciec zapisał go do nowo powstałej szkoły Mount Temple Comprehensive School w Clontarf, w której nie istniały podziały religijne.

10 września 1974 zmarła matka Bono. Piosenkarz napisał z myślą o niej kilka utworów, takie jak m.in. „Mofo”, „Lemon” i „I Will Follow”. Ojciec Bono zmarł 21 sierpnia 2001.

Margaret Hilda Thatcher LG (z domu Roberts, ur. 13 października 1925 w Grantham, zm. 8 kwietnia 2013 w Londynie) – brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii w latach 1979–1990, chemiczka, prawniczka. Stanowczość w stosunku do strajkujących górników oraz do państw komunistycznych spowodowała nadanie jej przydomku Żelaznej Damy (Iron Lady). Liberalną politykę gospodarczą jej gabinetu ochrzczono mianem thatcheryzmu. Jedna z czołowych „eurosceptyczek”, zwolenniczka ograniczonej integracji europejskiej.Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników.

Działalność artystyczna[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: U2.

25 września 1976 Bono, David „The Edge” Evans, jego brat Dik oraz Adam Clayton odpowiedzieli na anons zamieszczony na szkolnej tablicy ogłoszeń – poszukiwano ludzi zainteresowanych założeniem zespołu. Spotkanie odbyło się w domu Larry’ego Mullena Juniora, którego celem było utworzenie grupy muzycznej. W wyniku tego spotkania powstał zespół Feedback, później przemianowany na The Hype. Po opuszczeniu grupy przez Dika Evansa przyjęta została ostateczna nazwa – U2. Początkowo Bono rywalizował w zespole o funkcję gitarzysty z The Edgem, jednak ostatecznie ustąpił miejsca The Edge’owi, a sam został wokalistą U2. Czasem okazjonalnie gra na gitarze, a jego grę można usłyszeć w takich utworach, jak m.in. „Walk On”, „The Fly”, „One”, „Kite” czy „Original of the Species”. Ponadto Bono gra na harmonijce – m.in. w utworze „Running to Stand Still”.

Alter ego (łac. alter ego ‘drugi ja’) – 1. osoba pokrewna duchowo, zaufana, bliski przyjaciel, powiernik, również postać literacka, filmowa, która jest utożsamiana z autorem dzieła; 2. także druga osobowość wewnątrz tej samej osoby, druga tożsamość, druga część rozdwojonej jaźni. Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.
Bono podczas koncertu z zespołem U2, sierpień 1983

Bono jest głównym tekściarzem zespołu i autorem słów do prawie wszystkich piosenek grupy. Jego poetyckie teksty mają często religijny wydźwięk, ale poruszają także problemy społeczne oraz polityczne.

Bono jako The Fly podczas koncertu w Cleveland, marzec 1992

W momencie przełomowym w historii zespołu, tj. końcem lat 80. a początkiem 90. XX wieku Bono wraz z zespołem urozmaicił swoją sceniczną aktywność. Na widowiskowej trasie koncertowej Zoo TV Tour m.in. wykreował kilka alter ego, które odgrywał w czasie koncertów (a także czasami poza nimi). Do najsłynniejszych z nich należeli: MacPhisto (cyniczny były gwiazdor estrady, który nie może pogodzić się z przemijającym czasem, obdarzony charakterem i wyglądem diabła), The Fly (współczesny gwiazdor rocka w wielkich ciemnych okularach przeciwsłonecznych i skórzanej kurtce), Mr. Mirror Ball Man (próżny i zapatrzony w siebie król estrady z nieodłącznym lustrem, w którym podziwia swoje oblicze). Ponadto w trakcie koncertów (zwykle jako MacPhisto) dzwonił on do różnego typu instytucji czy postaci w celach prowokacyjnych, na oczach najczęściej kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Bono próbował w ten sposób porozmawiać telefonicznie z wieloma ważnymi osobistościami, m.in. prezydentem Stanów Zjednoczonych George’em Bushem, kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem, byłą premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher oraz papieżem Janem Pawłem II.

Clontarf (irl. Cluain Tarbh) – dzielnica Dublina w Irlandii (kod pocztowy Dublin 3). Liczba mieszkańców dzielnicy w 2006 roku wynosiła 31 063 osób.Martin Garrix, właśc. Martijn Garritsen (ur. 14 maja 1996 w Amsterdamie) − holenderski DJ i producent muzyczny. Jego twórczość przeważa głównie w electro house.

W kolejnej trasie koncertowej, PopMart Tour, odbywającej się w drugiej połowie lat 90., wraz z zespołem kontynuował widowiskowy charakter swoich koncertów nastawiony w dużej mierze na show. Występował wtedy m.in. w kostiumie imitującym męską muskulaturę, a także skrócił do tej pory zawsze długie włosy. Ważnym elementem, zarówno scenicznego jak i poza nią, image’u Bono są okulary przeciwsłoneczne, które na stałe pojawiły się w jego wizerunku podczas wcielania się we „The Fly’a” we wczesnych latach 90. Od tej pory regularnie występuje przez cały czas trwania koncertu (lub przez większą jego część) właśnie w okularach przeciwsłonecznych. Ten element jego ubioru przedarł się także do odbioru społecznego i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech lidera U2.

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Filantropia (stgr. φιλανθρωπία philanthrōpia – dobroczynność, życzliwość; φιλάνθρωπος philánthrōpos – kochający ludzkość) to działalność osób bądź instytucji, polegająca na bezinteresownym udzielaniu pomocy finansowej lub materialnej potrzebującym.

W 2021 wraz z The Edge i Martinem Garrixem nagrali utwór „We Are The People”, będący oficjalnym hymnem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020.

Działalność charytatywna[ | edytuj kod]

Bono podczas rozmowy z ówczesnym szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego Horstem Kohlerem

W wywiadzie dla magazynu Rolling Stone w 1986 wyznał, że do zaangażowania się w sprawy społeczne i polityczne skłoniło go w 1979 obejrzenie pokazu charytatywnego The Secret Policeman’s Ball Johna Cleese’a i producenta Martina Lewisa dla Amnesty International, organizacji walczącej o prawa człowieka. W 2001 zaaranżował nagranie przez U2 materiału z występu na żywo dla pokazu Amnesty z tego roku.

Mount Temple Comprehensive School - szkoła w północnym Dublinie w Irlandii. Uczył się tam Bono, Adam Clayton, Larry Mullen i The Edge. Właśnie tam, w 1976 roku Larry Mullen na tablicy ogłoszeń przyczepił karteczkę, na której napisał, że poszukuje ludzi do zespołu. W ten sposób w tej szkole został założony zespół U2. Była to w tamtych latach jedna z pierwszych irlandzkich szkół, w których panowała całkowita tolerancja religijna.Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.

Wraz z zespołem pojawił się u boku Stinga na amerykańskiej trasie koncertowej Amnesty Conspiracy of Hope. W 1986 wystąpił z U2 także w projektach Band Aid i Live Aid, organizowanych przez Boba Geldofa. W 1984, w ramach Band Aid, zaśpiewał singel „Do They Know It’s Christmas?/Feed the World”. Jesienią 1985 wraz z żoną Ali udali się w tajemnicy do Etiopii, gdzie przez pięć miesięcy pomagali jako wolontariusze tamtejszym mieszkańcom w czasie klęski głodu.

U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

W 1999 otrzymał nagrodę MTV Free Your Mind w uznaniu jego działalności pozamuzycznej. W pierwszej dekadzie XXI wieku spotkał się z różnymi wpływowymi politykami, takimi jak prezydentem Stanów Zjednoczonych George’em W. Bushem czy premierem Kanady Paulem Martinem. W marcu 2002, w czasie wizyty w Białym Domu, towarzyszył Bushowi przy przemówieniu na murawie siedziby głowy Stanów Zjednoczonych, po tym, jak ten ogłosił pakiet pomocy o wartości 5 mln dolarów. Dwa miesiące później Bono zabrał amerykańskiego sekretarza skarbu na wyjazd do czterech krajów Afryki.

Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
Bono i Władimir Putin, lipiec 2001

Głównym przedmiotem zainteresowania Bono, jeśli chodzi o działalność charytatywną, jest sprawa umorzenia długów afrykańskim państwom przez zachodnie kraje. Był jedną z głównych twarzy ruchu społecznego Jubilee 2000, który na przełomie wieków dążył do umorzenia długów Trzeciego Świata. W ramach tej akcji Bono m.in. spotkał się z papieżem Janem Pawłem II (23 września 1999). Podczas spotkania doszło do spontanicznej wymiany prezentów między wokalistą U2 a papieżem: Bono, widząc zainteresowanie Jana Pawła II swoimi niebieskimi okularami przeciwsłonecznymi, podarował mu je, a w zamian otrzymał różaniec, który od tamtej pory zawsze nosi na szyi.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

W 2002 był jednym z fundatorów pozarządowej organizacji DATA (Debt, AIDS, Trade, Africa), która powstała na bazie ruchu Jubilee 2000. Wśród celów statutowych organizacji znalazły się: redukcja zadłużenia państw afrykańskich, walka z epidemią AIDS w Afryce i umacnianie instytucji demokratycznych w państwach afrykańskich. W 2004 stworzył kolejną organizację non-profit podejmującą temat walki ze skrajnym ubóstwem w Afryce – One Campaign. Walczy ona z afrykańskimi ubóstwem i epidemiami poprzez podnoszenie świadomości społecznej i wywieranie presji na przywódców politycznych, aby wspierali skuteczne strategie i programy służące ratowaniu życia i poprawie przyszłości kontynentu.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Original of the Species to piosenka rockowej grupy U2, pochodzącą z jej wydanego w 2004 roku albumu, How to Dismantle an Atomic Bomb (uważana przez wokalistę za najlepszy kawałek na płycie). Została wydana jako piąty i ostatni singel promujący tę płytę. W przeciwieństwie do pozostałych singli, ten nie odniósł dużego sukcesu; sporym zainteresowaniem cieszył się tylko w Holandii, gdzie uplasował się na miejscu #15.
Bono i George Bush na 54. Annual National Prayer Breakfast, luty 2006

W 2005, w 20. rocznicę koncertów Live Aid wraz z Bobem Geldofem zorganizowali w 11 miastach świata koncerty w ramach Live 8, która miała powtórzyć sukces swojej poprzedniczki. Równocześnie powstała kampania społeczna Make Poverty History (pol. Odeślijmy skrajne ubóstwo do historii), która miała na co dzień kontynuować dzieło Live Aid i Live 8 poprzez liczne lokalne odmiany na niemalże wszystkich kontynentach. W styczniu 2006 Bono współtworzył inicjatywę Product Red, której celem było zdobywanie środków pieniężnych na walkę z najpoważniejszymi afrykańskim epidemiami: AIDS, gruźlicą i malarią.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Secretary of the Treasury) – członek Gabinetu Stanów Zjednoczonych stojący na czele Departamentu Skarbu. W gestii sekretarza skarbu są wszystkie sprawy związane z finansami i podatkami państwa. Pełni on funkcję analogiczną do ministra finansów w innych krajach. Sekretarz skarbu jest piątym w linii sukcesji prezydenckiej Stanów Zjednoczonych.

2 lutego 2006 przemawiał przed prezydentem Bushem na 54. Annual National Prayer Breakfast w hotelu Hilton Washington. W mowie pełnej odwołań do Biblii zachęcał do wspierania osób objętych kryzysem społecznym i ekonomicznym. W swoich słowach zawarł m.in. wezwanie do preznaczenia na te cele „dziesięciny” (dodatkowego 1% z budżetu Stanów) .

Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2008 DATA została włączona do One Campaign. Cztery lata później to samo spotkało Product Red, która od tej pory działa pod szyldem One. One Campaign wspierana jest obecnie przez ponad 3 mln członków na całym świecie.

Działalność biznesowa[ | edytuj kod]

Od 2004 zasiada w zarządzie spółki inwestycyjnej Elevation Partners, zajmującej się inwestycjami w zakresie własności intelektualnej w mediach i rozrywce. Bono jest również fundatorem spółki, a jej nazwa pochodzi od jednej z piosenek U2 – „Elevation”. W 2009, poprzez Elevation Partners, zakupił 1,5% akcji portalu Facebook za ok. 200 mln dolarów, a po dwóch latach wartość jego akcji wzrosła do ok. 975 mln dolarów.

Amnesty International – międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie – od organizowania pisania listów do rządów krajów łamiących te prawa, poprzez publiczne rozgłaszanie informacji o takich naruszeniach, po realną pomoc finansową i prawną poszkodowanym osobom.Paul Edgar Philippe Martin (ur. 28 sierpnia 1938 w Windsorze) – polityk kanadyjski, premier kraju z ramienia Partii Liberalnej od 12 grudnia 2003 do 6 lutego 2006 i przewodniczący tej partii od 14 listopada 2003. W wyborach mających miejsce 23 stycznia 2006 wygrała Konserwatywna Partia Kanady i 6 lutego funkcję premiera objął jej przywódca Stephen Harper. Wobec porażki Martin ogłosił, że zrezygnuje z roli przewodniczącego Partii Liberalnej.

W 2005 wraz z żoną Ali Hewson powołał do życia markę odzieży EDUN z myślą o promowaniu pozytywnych wzorców poprzez swoje stosunki handlowe z Afryką. W swoich projektach często czerpie inspiracje z afrykańskiej mody.

Wyróżnienia[ | edytuj kod]

Bono podczas koncertu w Honolulu, grudzień 2006
 • 28 lutego 2003 został wyróżniony najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym – Orderem Legii Honorowej. Wręczył mu je osobiście prezydent Francji Jacques Chirac, a jako uzasadnienie podano pracę na rzecz redukcji zadłużenia państw Trzeciego Świata oraz walkę w powstrzymaniu epidemii AIDS na kontynencie afrykańskim.
 • W 2003 i 2005 był jednym ze 199 nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla za swoją pracę ku zmniejszeniu długów państw Trzeciego Świata oraz za uświadamianie społeczeństwa o AIDS.
 • W 2005 magazyn „Time” ogłosił muzyka człowiekiem roku (wraz z Billem i Melindą Gates).
 • W grudniu 2006 został uhonorowany przez brytyjską królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego z tytułem Rycerza Komandora.
 • W lipcu 2013 otrzymał Order Sztuki i Literatury, francuskie odznaczenie kulturalne.
 • W listopadzie 2016 został wyróżniony tytułem „Mężczyzna roku” magazynu „Glamour”.
 • Życie prywatne[ | edytuj kod]

  21 sierpnia 1982 poślubił Alison Stewart. Jest ojcem czwórki dzieci: córek Jordan (ur. 10 maja 1989) i Eve (ur. 7 lipca 1991) oraz synów Elijaha (ur. 18 sierpnia 1999) i Johna (ur. 21 maja 2001).

  William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..Alison Hewson (ur. Alison Stewart, 23 marca 1961), znana jako Ali Hewson, jest aktywistką i żoną lidera grupy U2, Bono.

  W październiku 2014 ujawnił, że charakterystyczne okulary przeciwsłoneczne nosi z powodu choroby na jaskrę.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • Entropia (1999, reżyseria: Phil Joanou)
 • The Million Dollar Hotel (autor historii i statysta; 2000, reżyseria: Wim Wenders)
 • Across the Universe (2007, reżyseria: Julie Taymor)
 • Happy Birthday Oscar Wilde (2004, film dokumentalny, reżyseria: Bill Hughes)
 • Bob Geldof: Saint or Singer? (2004, film dokumentalny, reżyseria: Mike Connolly)
 • Horslips: Return of the Dancehall Sweethearts (2005, film dokumentalny, reżyseria: Maurice Linnane)
 • The Work of Director Anton Corbijn (2005, film dokumentalny, reżyseria: Anton Corbijn)
 • Johnny Mercer: The Dream's on Me (2009, film dokumentalny, reżyseria: Bruce Ricker)
 • A Decade of Difference: A Concert Celebrating 10 Years of the William J. Clinton Foundation (2011, film dokumentalny, reżyseria: Michael Dempsey)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stephen Thomas Erlewine: U2 Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-11-14].
  2. Od bono vox łac. vulg. dobry głos
  3. Sandy Whiteley: On this date--: a day-by-day listing of holidays, birthdays, and historic events and special days, weeks, and months ON THIS DATE. McGraw-Hill Professional, 2002, s. 123. ISBN 978-0-07-139827-5.
  4. Thom Winckelmann, Lynn Abushanab: Bono: Rock Star & Humanitarian. Edina, Minn.: ABDO Pub. Co., 2010. ISBN 978-1-60453-698-0.
  5. CNN LARRY KING WEEKEND, Interview With Bono. CNN, 2002-12-01.
  6. The Impact of „The Secret Policeman's Ball” (ang.). secretpolicemansball.com. [dostęp 2012-03-06].
  7. Showing dates for U2's Conspiracy Of Hope (ang.). u2gigs.com. [dostęp 2012-03-06].
  8. Bill Hutchinson: Years later, Geldof plans star-filled encore in 5 cities (ang.). nydailynews.com, 31 maja 2005. [dostęp 2012-03-06].
  9. Bono, Michka Assayas, Bono o Bono, Rafał Śmietana (tłum.), Kraków: Wydawnictwo Znak, 2007, ISBN 978-83-240-0786-8, OCLC 831171063.
  10. MTV EMA WInners (ang.). mtvema.com. [dostęp 2012-03-06].
  11. Charlotte Denny, Ian Black: US and Europe boost aid to poorest countries (ang.). guardian.co.uk, 17 marca 2002. [dostęp 2012-03-06].
  12. U2 Propaganda. 20 lat oficjalnego fanzinu U2, Ewa Śródka (tłum.), Lesław Haliński (tłum.), Paul McGuinness, Poznań: In Rock, 2004, ISBN 83-86365-77-3, ISBN 83-86365-78-1, OCLC 750013154.
  13. http://www.one.org/c/international/about/944/
  14. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2014-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-03)].
  15. Bono Keynote Address at the 54th National Prayer Breakfast (ang.). americanrhetoric.com, 2 lutego 2002. [dostęp 2012-03-06].
  16. http://www.one.org/c/international/about/3833/
  17. Elevation Partners : : Home, elevation.com [dostęp 2017-11-22].
  18. Elevation Partners : : Investment Team, elevation.com [dostęp 2017-11-22].
  19. Bono is a billionaire thanks to Facebook’s record breaking stock market debut - Independent.ie, independent.ie [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  20. EDUN - Sustainable Fashion, edun.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  21. Bono w Legii Honorowej - Muzyka - WP.P, muzyka.wp.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  22. Is Bono among record number of Nobel Peace Prize nominees?. USA Today, 2005-02-24.
  23. The Good Samaritans. Time, 2005-12-19. [dostęp 2011-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-25)].
  24. Bono Made Knight of the British Empire. People, 2007-03-29.
  25. U2's Bono receives highest French honour - BBC News, bbc.co.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  26. Glamour: Glamour's Women of the Year 2016: Gwen Stefani, Simone Biles, Ashley Graham, and More Honorees (ang.). glamour.com, 1 listopada 2016. [dostęp 2016-11-15].
  27. Bono Biography (ang.). imdb.com. [dostęp 2012-07-29].
  28. Bono Reveals Reason He Always Wears Sunglasses – The Graham Norton Show.
  29. Happy Birthday Oscar Wilde (2004) (ang.). imdb.com. [dostęp 2012-07-29].
  30. Bob Geldof: Saint or Singer? (2004) (ang.). imdb.com. [dostęp 2012-07-29].
  31. Horslips: Return of the Dancehall Sweethearts (2005) (ang.). imdb.com. [dostęp 2012-07-29].
  32. The Work of Director Anton Corbijn (ang.). imdb.com. [dostęp 2012-07-29].
  33. Johnny Mercer: The Dream's on Me (2009) (ang.). imdb.com. [dostęp 2012-07-29].
  34. A Decade of Difference: A Concert Celebrating 10 Years of the William J. Clinton Foundation (2011) (ang.). imdb.com. [dostęp 2012-07-29].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.George Herbert Walker Bush (ur. 12 czerwca 1924 w Milton) – amerykański polityk, republikanin, przedsiębiorca naftowy. W latach 1989-1993 41. prezydent Stanów Zjednoczonych, w latach 1981-1989 43. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, ojciec 43. prezydenta George’a W. Busha.
  Warto wiedzieć że... beta

  Melinda Ann Gates z d. French (ur. 15 sierpnia 1964 w Dallas) - amerykańska bizneswoman i filantropka, żona Billa Gatesa.
  Helmut Josef Michael Kohl (ur. 3 kwietnia 1930 w Ludwigshafen am Rhein) – niemiecki polityk (CDU), 1969-1976 premier rządu Nadrenii-Palatynatu, 1982-1998 kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Kształtował proces zjednoczenia Niemiec i znacząco wpłynął na proces jednoczenia się Europy. Kontrowersje budzi z powodu złamania Ustawy o partiach w związku z aferą łapówkarską w CDU.
  Projekt (PRODUCT) – inicjatywa mająca na celu zebrania pieniędzy na walkę z AIDS, gruźlicą i malarią dla Global Fund, powstała w styczniu 2006 roku w czasie trwania Światowego Forum Gospodarczego. Jej inicjatorem był m.in. Bono, wokalista irlandzkiego zespołu U2 (znany z wielu społecznych kampanii) oraz Bobby Shriver.
  Free Your Mind (dosłownie Uwolnij swój umysł) – nagroda ta przyznawana jest, aby uwrażliwić widzów w sprawach drażliwych, ważnych kwestiach społecznych, przypadkach łamania praw człowieka, praw politycznych i obywatelskich, ochrony środowiska promując tym samym organizacje pozarządowe jak i pojedyncze osoby, które zajmują się daną tematyką. Przyznana nagroda wiąże się również z pomocą finansową i kampanią medialną promującą zwycięzcę na wszystkich antenach międzynarodowego MTV.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Anton Corbijn, właściwie Anton Johannes Gerrit Corbijn van Willenswaard (ur. 20 maja 1955 w Strijen) – holenderski fotograf i reżyser wideoklipów muzycznych.
  Order Sztuki i Literatury (fr. Ordre des Arts et des Lettres) – cywilne odznaczenie francuskie ustanowione 2 maja 1957 przez ministra kultury Republiki i zatwierdzone w 1963 przez prezydenta de Gaulle’a po zmianie systemu francuskich odznaczeń państwowych. Jest przyznawane za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie.

  Reklama