• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bonnie i Clyde  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Dallas jest miastem w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km2. Jest 3. w Teksasie i 9. w całym kraju najludniejszym miastem z ludnością liczącą 1 197 816 osób (2010). Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Bonnie i Clyde
  Bonnie Parker stojąca przed samochodem Ford V-8 B-400 Convertible Sedan z 1932

  Bonnie Parker (ur. 1 października 1910, zm. 23 maja 1934) i Clyde Barrow (ur. 24 marca 1909, zm. 23 maja 1934) – para amerykańskich przestępców z lat 30. XX wieku.

  Początkowo popełniali drobne wykroczenia, takie jak kradzieże (najczęściej portfeli), rozboje czy włamania. Z czasem zaczęli się dopuszczać morderstw. Kiedy Clyde został skazany na dwa lata więzienia, Bonnie przeszmuglowała pistolet do jego celi, pomagając mu w ucieczce. Clyde został wkrótce ponownie zatrzymany i przewieziony do surowszego więzienia State Prison at Eastham, znanego jako Burning Hell (tłum. płonące piekło). Kiedy wyszedł na wolność, zaczęli wspólnie organizować gang. Zginęli 23 maja 1934 roku w policyjnej zasadzce, podczas której zostali zastrzeleni.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Bonnie i Clyde (tyt. oryginalny Bonnie and Clyde) – amerykański film z 1967 w reżyserii Arthura Penna z Warrenem Beattym i Faye Dunaway w rolach tytułowych.

  Bonnie Parker[ | edytuj kod]

  Bonnie Elizabeth Parker urodziła się w miejscowości Rowena w stanie Teksas, jako drugie z trojga dzieci. Jej ojciec, Charles Parker, murarz, zmarł w 1914 roku, kiedy Bonnie miała cztery lata. Jej matka, Emma Krause Parker (1886–1946) przeniosła się z dziećmi do West Dallas. Bonnie była w liceum wzorową uczennicą, wygrywając nawet krajowy konkurs w sztuce pisania. Napisała poematy, takie jak Suicide Sal i The Story of Bonnie and Clyde. Miała na swym koncie wstępne przemówienia dla lokalnych polityków. Opisywana była jako inteligentna i silna osobowość. Była młodą, atrakcyjną kobietą. Niska, liczyła zaledwie 150 cm wzrostu i ważyła 90 funtów (41 kg).

  Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.Funt (ang. pound lub ang. pound-mass pochodzi od staroangielskiego pund, które wywodzi się z germańskiej adaptacji łacińskiego (libra) pondo - Pfund; lb, lbm, lbm, ) – pozaukładowa jednostka masy wywodząca się od rzymskiej libry. Miara funta była różna na przestrzeni wieków w różnych państwach, zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma. Obecnie w państwach anglosaskich jest przyjęty międzynarodowy funt równy 0,453 592 37 kg oraz stosowany jest skrót lb (od libra, liczba mnoga w jęz. angielskim: lbs).

  25 września 1926 roku, tuż przed swoimi 16. urodzinami, poślubiła Roya Thorntona. Małżeństwo trwało krótko, od stycznia 1929 roku para była w separacji, lecz nigdy się nie rozwiodła. W chwili śmierci Bonnie miała nawet na palcu obrączkę ślubną. Reakcja męża na wiadomość o jej śmierci była następująca: „Jestem szczęśliwy z faktu, że odeszli w taki sposób. To o wiele lepsze, niż bycie złapanym”. 5 marca 1933 roku Thornton został skazany na pięć lat więzienia za włamanie. Został zastrzelony przez strażników 3 października 1937 roku podczas próby ucieczki z więzienia Eastham Farm.

  Federal Bureau of Investigation, FBI (pl. Federalne Biuro Śledcze) – amerykańska agencja państwowa zajmująca się przestępstwami wykraczającymi poza granice danego stanu. Stanowi też część systemu bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

  Jest kilka wersji opisujących pierwsze spotkanie Bonnie i Clyde’a. Jedna z nich mówi, że miało ono miejsce w styczniu 1930 roku w mieszkaniu wspólnych znajomych. Bonnie nie miała pracy i mieszkała w West Dallas, pomagając przyjaciółce ze złamaną ręką. Clyde wpadł do mieszkania dziewczyny, a Bonnie rzekomo była w kuchni i robiła gorącą czekoladę. Według innej wersji mieli się spotkać, gdy Bonnie pracowała jako kelnerka. Gdy doszło do ich pierwszego spotkania, byli sobą oczarowani.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.