• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bon Scott

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) - amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.

  Ronald Belford „Bon” Scott (ur. 9 lipca 1946 w Forfar, zm. 19 lutego 1980 w Londynie) – australijski wokalista rockowy, członek zespołu AC/DC.

  19 stycznia 1994 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame (jako członek AC/DC). W wydaniu „Classic Rock” z lipca 2004, Scott został sklasyfikowany jako numer jeden na liście „100 największych liderów wszech czasów” przed Freddiem Mercury i Robertem Plantem. W 2006 został sklasyfikowany na piątym miejscu na liście 100. największych wokalistów heavy metalowych wszech czasów według „Hit Parader”.

  Robert Anthony Plant CBE (ur. 20 sierpnia 1948 w West Bromwich) – brytyjski wokalista rockowy i autor tekstów, frontman zespołu Led Zeppelin.Perth (wym. [ˈpɜrθ]) – miasto w Australii będące stolicą stanu Australia Zachodnia. Położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Jest czwartym miastem Australii pod względem populacji, zamieszkuje je ponad 2 mln mieszkańców.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Forfar w Wielkiej Brytanii, w Szkocji, jako drugi syn Isabelle Cunningham „Isy” Mitchell (1917–2011) i Charlesa Belforda „Chicka” Scotta (1917–1999). Pierworodnym był chłopiec Sandy, który zmarł wkrótce po urodzeniu. Wychowywał się w Kirriemuir z młodszymi braćmi; Derrekiem (ur. 1949) i Graeme (ur. 1953). W 1952, w wieku sześciu lat wyemigrował wraz z rodziną do Australii. Rodzina początkowo osiedliła się w Melbourne, ale w 1956 przeniosła się do Fremantle w zachodniej Australii. Uczęszczał do North Fremantle Primary School, a naukę kontynuował w John Curtin College of the Art. Mając problemy z zasadami, spowodował, że porzucił szkołę w wieku 15 lat. Przez krótki czas służył w Australian Army, ale został zwolniony za niedostosowanie społeczne.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Australian Army (Armia Australijska) – wojska lądowe Australii, będące częścią Australijskich Sił Obrony (ang. Australian Defence Force), powstałe w 1901 roku. W 2008 roku liczba żołnierzy pełniących służbę zawodową w Australian Army wynosiła 26 611, a liczba rezerwistów 15 892.

  Uczył się gry na perkusji i dudach w lokalnym zespole. Jego inspiracją stał się Little Richard. W 1964 w Perth przyłączył się do zespołu The Spektors, z którym był związany do 1966 jako perkusista i wokalista. W latach 1966-1970 był wokalistą formacji The Valentines, a w latach 1970-1973 występował jako wokalista i grał na flecie w grupie Fraternity. W 1974 jako główny wokalista AC/DC zastąpił usuniętego z zespołu Dave'a Evansa. W latach 1974-1980 wspólnie z AC/DC nagrał sześć albumów studyjnych i jeden koncertowy.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  24 stycznia 1972 ożenił się z Irene Thorton, która była inspiracją utworu „She’s Got Balls”. Jednak w 1974 doszło do rozwodu.

  Zmarł 19 lutego 1980 w Londynie wskutek zadławienia się własnymi wymiocinami po wypiciu ogromnej ilości alkoholu. Został pochowany na cmentarzu w australijskim mieście Fremantle.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bon Scott w Discogs.com (ang.)
  2. Bon Scott w bazie IMDb (ang.)
  3. Bon Scott w bazie Filmweb
  4. Bon Scott (ang.). Listal. [dostęp 2020-03-17].
  5. Bon Scott Trivia (ang.). FamousFix. [dostęp 2020-03-17].
  6. Hit Parader’s Top 100 Metal Vocalists of All Time (ang.). HearYa. [dostęp 2010-06-16].
  7. Bon Scott w bazie Notable Names Database (ang.)
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".
  Dave Evans (ur. 20 lipca 1953) – był pierwszym wokalistą australijskiego rockowego zespołu AC/DC. Został przyjęty do zespołu w 1973 przez założycieli AC/DC Angusa i Malcolma Youngów. Razem z nim zostali przyjęci: perkusista Colin Burgess i basista Larry Van Kriedt. Był członkiem zespołu przez kilka miesięcy i został zastąpiony przez Bona Scotta około września 1974. Wraz z AC/DC nagrał jeden singel ("Can I Sit Next To You, Girl?" / "Rocking In The Parlour"), który ukazał się w Australii i Nowej Zelandii. Bracia Young uznali, że Evans nie jest odpowiednim frontmanem dla ich zespołu. Uważali, że za bardzo sprowadza zespół w stronę glam rocka, inspirowany przez takich wykonawców jak Gary Glitter.
  Little Richard, właśc. Richard Wayne Penniman (ur. 5 grudnia 1932 Macon) – amerykański piosenkarz, pianista, osobowość sceniczna, pastor.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.