• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bologna Centrale

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Położenie – wielkość fizyczna określająca umiejscowienie danego ciała w przestrzeni względem wybranego układu współrzędnych. Wielkość ta, w zależności od kontekstu, w jakim jest użyta, może występować jawnie jako wektorowa wielkość fizyczna określająca kierunek i odległości danego obiektu od wybranego punktu odniesienia, który umiejscawia się zwykle w początku układu współrzędnych. Wówczas wektor punktu odniesienia do tego ciała nosi nazwę wektora wodzącego.
  Emilia-Romania (wł. Emilia-Romagna) – region administracyjny w północnych Włoszech, położony nad Morzem Adriatyckim. Region graniczy na północy z Lombardią i Wenecją Euganejską, na zachodzie z Ligurią i Piemontem, a na południu z Toskanią, Marche i San Marino. Stolicą regionu jest Bolonia.

  Bologna Centrale – główna stacja kolejowa w Bolonii, w regionie Emilia-Romania. Stacja została otwarta w 1864. Jest jednym z największych dworców kolejowych we Włoszech. Obsługuje około 58 mln pasażerów rocznie.

  Jej położenie sprawia, że zbiega się tu wiele linii w północnych Włoszech: z Florencji, Ankony, Mediolanu, Padwy, Werony i Pistoi, z rekordową liczbą pociągów na dobę (około 800).

  Nowa stacja podziemna KDP[ | edytuj kod]

  Zbudowana w latach 2008-2012, została otwarta 9 czerwca 2013 roku. Jest ona przystankiem szybkich pociągów Frecciarossa oraz Frecciargento, jadących do Florencji, Mediolanu i innych większych miast. Część nadziemna,będąca projektem autorskim Araty Isozakiego zostanie ukończona nie wcześniej niż w 2017 r.

  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rozkład jazdy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bologna Centrale - Bologna Centrale - Grandi Stazioni, www.grandistazioni.it [dostęp 2017-11-22] (wł.).
  2. grandistazioni.it
  Warto wiedzieć że... beta

  Arata Isozaki (jap. 磯崎 新 Isozaki Arata, ur. 23 lipca 1931 w Ōita) – japoński architekt, urbanista i teoretyk architektury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.993 sek.