• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boleyn Ground

  Przeczytaj także...
  Manchester City Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Manchesterze. Obecnie występuje w Premier League.Tottenham Hotspur Football Club (bryt. wym. [ˌtɒtnəmˈhɒtspɜ:]) – angielski klub piłkarski z siedzibą w londyńskiej dzielnicy Tottenham, założony w 1882 roku jako Hotspur F.C. dwukrotny mistrz Anglii, ośmiokrotny zdobywca Pucharu Anglii, zwycięzca Pucharu Zdobywców Pucharów oraz dwukrotny triumfator rozgrywek o Puchar UEFA.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Boleyn Ground (także Upton Park) – stadion piłkarski w Londynie, na którym swoje mecze w latach 1904-2016 rozgrywał klub West Ham United.

  Klub przeniósł się na Boleyn Ground na rozpoczęcie sezonu 1904/1905. W sierpniu 1944, w czasie II wojny światowej, w tej części Londynu wybuchła niemiecka bomba, co zmusiło West Ham do rozgrywania spotkań poza Upton Park. Jednak już w grudniu tego samego roku Młoty mogły wrócić na własny stadion, co przełożyło się na zwycięstwo w spotkaniu derbowym z Tottenhamem 1-0.

  Stadion Olimpijski – wielofunkcyjny stadion w Londynie, w północno-zachodniej części gminy London Borough of Newham, na terenie Parku Olimpijskiego. Został wybudowany w latach 2007–2011 z myślą o igrzyskach olimpijskich 2012, których był główną areną. Odbyły się na nim ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk oraz zawody w większości konkurencji lekkoatletycznych. Te same role pełnił również w czasie igrzysk paraolimpijskich.Manchester United Football Club (bryt. wym. [ˌmæntʃɛstə juˈnaɪtɪd]) – angielski klub piłkarski z siedzibą w Stretford, w hrabstwie Greater Manchester. Występuje w Premier League, której był jednym z założycieli w 1992 roku.

  Rekord frekwencji padł 17 października 1970, kiedy West Ham podejmował rywala zza miedzy, Tottenham Hotspur F.C. Na spotkanie derbowe przyszły aż 42 322 osoby. Spotkanie to większość kibiców musiała oglądać na stojąco, a tylko nieliczni oglądali mecz wygodnie siedząc. Na przerobionym stadionie (wszystkie miejsca siedzące) pojemność znacznie się zmniejszyła. Na spotkanie West HamManchester City w 2002 przyszło 35 050 kibiców, co jest rekordem przebudowanej areny.

  West Ham United Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Londynie. Swoje mecze rozgrywa na Upton Park. Od roku 2011 menadżerem zespołu jest Sam Allardyce. W sezonie 2012/13 występuje w Premier League. Do największych sukcesów klubu należą Puchar Zdobywców Pucharów zdobyty w 1965 roku oraz Puchar Intertoto zdobyty w 1999 roku.

  Upton Park podzielony był na 4 główne trybuny. Każda z nich miała własną nazwę i historię. Były to: The Centenary Stand (później "Sir Trevor Brooking Stand"), The Bobby Moore Stand, The East Stand i The Dr. Martens Stand (później "The Betway Stand").

  Wygrany mecz z Manchester United F.C. był ostatnim meczem rozgrywanym na Upton Park. Piłkarze "Młotów" od sezonu 2016/2017 grają na Stadionie Olimpijskim w Londynie

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Boleyn Ground | West Ham United, www.whufc.com [dostęp 2018-05-16] (ang.).
  2. West Ham's iconic Upton Park looks unrecognisable from above in stunning aerial shots with just legendary tower remaining, „The Sun”, 4 sierpnia 2017 [dostęp 2018-05-16] (ang.).
  3. West Ham United 3-2 Manchester United, „BBC Sport”, 10 maja 2016 [dostęp 2018-05-16] (ang.).
  4. West Ham United przejmuje Stadion Olimpijski, www.canalplus.pl [dostęp 2016-05-10].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie stadionu w Google Maps
 • Opis stadionu na whufc.pl
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.