• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bolesław Matulewicz

  Przeczytaj także...
  Batalion Zośka – harcerski batalion AK biorący udział w powstaniu warszawskim, składający się przede wszystkim z członków Szarych Szeregów – konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. Dowódcą batalionu Zośka był Ryszard Białous.Wiktor Matulewicz ps. Luxor (ur. 14 marca 1920 w Zgierzu, zm. 26 stycznia 2011 w Łodzi) – powstaniec warszawski, członek harcerskiego batalionu Zośka, plutonowy podchorąży Armii Krajowej.
  Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.
  Mogiła na Powązkach

  Bolesław Matulewicz ps. "Virtus" (ur. 9 listopada 1923 w Wilnie, zm. 22 sierpnia 1944 w Warszawie) – plutonowy, uczestnik powstania warszawskiego jako żołnierz 1. kompanii "Maciek" batalionu "Zośka" Armii Krajowej.

  W czasie okupacji niemieckiej działał w konspiracji. 26 kwietnia 1944 uczestniczył w Akcji "Sonderwagen".

  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.

  Poległ 22 sierpnia 1944 w walkach powstańczych na Starym Mieście. Miał 20 lat. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Pochowany w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu "Zośka" na Wojskowych Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Jego brat Wiktor Matulewicz również walczył w Batalionie Zośka i przeżył jako jeden z nielicznych.

  Lista osób poległych i zmarłych w dniach powstania warszawskiego, których noty biograficzne znajdują się w zasobach Wikipedii. Dotyczy zarówno żołnierzy, sanitariuszek, łączniczek, harcerzy, cywili wspierających powstanie (lekarzy, chirurgów, księży), jak i ofiar zbrodni hitlerowskich – osób cywilnych niezwiązanych w tym czasie z żadną formacją zbrojną.Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.

  Zobacz też[]

 • Polegli w powstaniu warszawskim po stronie polskiej
 • Linki zewnętrzne[]

 • Nazwisko Matulewicza na Wirtualnym Murze Pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego
 • Muzeum Powstania Warszawskiego. Powstańcze biogramy - Bolesław Matulewicz • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.