• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bolesław Lubosz

  Przeczytaj także...
  Tarnowskie Góry (śl. Tarnowský Góry, niem. Tarnowitz, czes.: Tarnovské Hory, Tarnovice, łac. Montes Tarnovicenses) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.
  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).

  Bolesław Lubosz (ur. 11 stycznia 1928 w Tarnowskich Górach, zm. 7 września 2001 w Katowicach) – polski poeta, prozaik, eseista, satyryk oraz tłumacz literatury niemieckiej i łużyckiej, Honorowy Obywatel Miasta Tarnowskie Góry.

  Życiorys[]

  Ukończył filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował w 1950 na łamach „Dziennika Zachodniego” jako poeta. W latach 1958–1974 był kierownikiem literackim teatrów w Bielsku-Białej, Sosnowcu i Częstochowie. Od 1962 roku należał do PZPR. W latach 1974–1982 był zastępcą redaktora naczelnego Wydawnictwa „Śląsk”. W latach 1970–1983 był redaktorem dwutygodnika „Poglądy” (Katowice), a w 1982 – zastępcą redaktora naczelnego. W latach 1983–1990 był redaktorem tygodnika „Panorama”. Prowadził równocześnie wykłady na Uniwersytecie Śląskim.

  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.

  Odznaczenia i nagrody[]

  W czasach PRL był odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i innymi.

  Nagrody:

 • 1972 – nagroda Województwa Katowickiego
 • 1986 – nagroda miasta Katowic
 • Upamiętnienie[]

  Od 8 maja 2009 imię Bolesława Lubosza nosi Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowskich Górach. Ponadto na podstawie uchwały nr XIX/248/2016 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dn. 23 marca 2016 jedna z ulic dzielnicy Rybna również nosi jego imię.

  Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.Rada Miejska w Tarnowskich Górach – stanowiący i kontrolny organ władzy samorządowej gminy miejskiej Tarnowskie Góry. Rada jest reprezentantem interesów zbiorowych wspólnoty samorządowej.

  Wybrane publikacje[]

 • Czas ballady (tomik poezji)
 • Milczenie węgla (tomik poezji)
 • Opowieści o sławnych kochankach (powieść)
 • Kraina gwarków i lasów (1969)
 • Alfabet śląski (1995)
 • Przypisy

  1. Kto jest kim w Polsce 1984. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1984, s. 543–544. ISBN 8322320736.
  2. MBP im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach - O nas: Kalendarium
  3. odpowiednia Uchwała RM w Tarnowskich Górach

  Bibliografia[]

 • Lesław Bartelski M.: Polscy pisarze współcześni, 1939-1991: Leksykon. Wydawn. Nauk. PWN. ISBN 83-01-11593-9.
 • Rybna (niem. Rybna) - dzielnica Tarnowskich Gór leżąca w zachodniej części miasta. Rybna graniczy z dzielnicami: Strzybnicą oraz Starymi Tarnowicami oraz z wsią Miedary. Rybna ma wspólną parafię ze Strzybnicą pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Boskiej Fatimskiej.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zasłużony Działacz Kultury – polska odznaka honorowa, nadawana osobom zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.