• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bolesław Gorczyński

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
  Bramki – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Błonie, ok. 35 km na zachód od centrum Warszawy, nad rzeką Korytnicą.

  Bolesław Gorczyński (ur. 26 lutego 1880, Bramki – zm. 6 września 1944, Warszawa) – dramatopisarz, publicysta, tłumacz, dyrektor teatrów.

  Biografia[]

  Studiował prawo na rosyjskim Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim i teatrologię w Monachium. Był twórcą eksperymentalnej „Wolnej Sceny” przy Teatrze Małym (1910), założycielem i dyrektorem Teatru Bogusławskiego (1921-1923), ponadto pełnił funkcję dyrektora lub kierownika literackiego kilku teatrów w Warszawie i Łodzi. Zginął w czasie powstania warszawskiego.

  Marcel Achard, fr: [marsɛl aʃaʀ] właśc. Marcel-Augustin Ferréol [marsɛl ogüstɛ̃ fɛʀeol] (ur. 5 lipca 1899 w Sainte-Foy-lès-Lyon, zm. 4 września 1974 w Paryżu), francuski dramatopisarz i scenarzysta.Drobnomieszczaństwo – warstwa drobnych wytwórców towarowych lub handlarzy, posiadających środki produkcji i niewielką własność prywatną, nie zatrudniający wcale lub zatrudniający niewielu najemnych pracowników.

  Twórczość[]

  Jego własna twórczość przypadała głównie na epokę Młodej Polski. Napisał osiemnaście sztuk, głównie komedii, w których poruszał tematy charakterystyczne dla epoki, jak kołtuneria drobnomieszczaństwa, zakłamanie moralne i kabotyństwo sfer artystycznych. W jego twórczości widoczne były wpływy dramaturgii skandynawskiej i niemieckiej autorów, takich jak August Strindberg, Frank Wedekind i Hermann Sudermann.

  Kurjer Warszawski – gazeta codzienna wydawana w Warszawie od roku 1821 do 1939. Związana ze Stronnictwem Chrześcijańsko-Narodowym, popularna wśród urzędników państwowych i warstwy inteligenckiej stolicy w okresie dwudziestolecia międzywojennego.Luigi Pirandello (ur. 28 czerwca 1867, zm. 10 grudnia 1936 w Rzymie) – dramaturg, powieściopisarz i nowelista włoski. W swej twórczości zajmuje się człowiekiem i społeczeństwem – hipokryzją i stereotypami funkcjonującymi w stosunkach międzyludzkich.

  Wybrane sztuki:

 • Parodie miłości (1900)
 • Sublokator (1901)
 • W noc lipcową (1901)
 • Bagienko (1904)
 • Policzek (1905)
 • Kawiarnia (1910)
 • Rzeczywistość (1918)
 • Napisał powieści Socha, bez roli (1906), Hanus (1911), Na tropie trucizny (1912) i kilka opowiadań. Publikował felietony i recenzje w „Gazecie Warszawskiej”, „Kurierze Warszawskim”, „Krytyce”, „Świecie”. Tłumaczył m. in. sztuki O. Wilde'a, M. Maeterlincka, L. Pirandella, F. Molnara, M. Acharda.

  Frank Wedekind, właśc. Benjamin Franklin Wedekind (ur. 24 lipca 1864 w Hanowerze, zm. 9 marca 1918 w Monachium) – niemiecki pisarz i aktor.Gazeta Warszawska – pierwsza warszawska gazeta ukazująca się regularnie przez długi okres. Założona po kasacie zakonu jezuitów w 1774 r., pierwotnie pod tytułem „Wiadomości Warszawskie”, była pierwszym ukazującym się regularnie dziennikiem. Pierwszym redaktorem naczelnym i jednocześnie właścicielem gazety był jezuita Stefan Łuskina, który po kasacie zakonu, pozbawiony możliwości wykładania w kolegium jezuickim, zajął się dziennikarstwem. Zapewniwszy sobie na mocy przywileju królewskiego, wydanego 9 listopada 1773, monopol dziennikarski w Warszawie (gazeta nie docierała poza stolicę), Łuskina starał się nie dopuścić do powstania pism konkurencyjnych.

  Bibliografia[]

 • Artur Hutnikiewicz: Młoda Polska. Wyd. IX - 5 dodruk. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 250-251, seria: Wielka Historia Literatury Polskiej. ISBN 978-83-01-13850-9.
 • Gorczyński Bolesław. Eduteka.pl. [dostęp 2014-05-01].
 • Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".August Strindberg (ur. 22 stycznia 1849 w Sztokholmie, zm. 14 maja 1912 tamże) – szwedzki pisarz. Twórca dramatów, powieści, esejów i utworów poetyckich, malarz i fotograf. Uznawany za ojca współczesnego teatru. Przedstawiciel naturalizmu i prekursor ekspresjonizmu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Teatr im. Wojciech Bogusławskiego w Warszawie – były teatr eksperymentalny działający w Warszawie w latach 1921–1926.
  Maurice Polydore Marie Bernard, hrabia Maeterlinck (ur. 29 sierpnia 1862 w Gandawie, zm. 6 maja 1949 w Nicei) – belgijski dramaturg, poeta, eseista, piszący w języku francuskim, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1911.
  Świat (pełna nazwa: Ilustrowany Magazyn Tygodniowy "Świat") – tygodnik wydawany w Warszawie od roku 1906 przez cały okres międzywojenny (do 1939). Założony przez Stefana Krzywoszewskiego, wydawany przez Towarzystwo Akcyjne Orgelbranda i Synów. Współredagowali go Cz. Podwiński i L. Chrzanowski, współpracowali W. Giełżyński, L. Kotarbińska i E. Czekalski. Tygodnik ten jako pierwszy w Polsce regularnie zamieszczał fotoreportaże; wraz z tygodnikiem wydawany był dodatek literacki, w którym publikowali m.in. Józef Weyssenhoff, Władysław Reymont, Andrzej Strug i Zofia Nałkowska.
  Teatr Mały - teatr dramatyczny w Warszawie założony 12 maja 1906. Mieścił sie w małej sali w gmachu Filharmonii. Pomyślany jako teatr debiutów młodych aktorów.
  Ferenc Molnár, prawdziwe nazwisko Ferenc Neumann (ur. 12 stycznia 1878 w Budapeszcie, zm. 1 kwietnia 1952 w Nowym Jorku) – węgierski pisarz, dramaturg i dziennikarz, od 1937 na emigracji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.