• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bolívar - szczyt

  Przeczytaj także...
  Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).Kolej linowa – środek transportu, w którym gondola, krzesło, narciarz trzymający orczyk lub wagon towarowy porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną (Istnieją systemy, gdzie lina nośna stanowi jednocześnie linę napędową).
  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

  Pico Bolívar – najwyższy szczyt Wenezueli, w stanie Mérida. Leży w paśmie Cordillera de Mérida, w Andach. Szczyt został nazwany na cześć południowoamerykańskiego bohatera Simóna Bolívara. Szczytu nie należy mylić z innym szczytem o podobnej nazwie – Simón Bolívar w Kolumbii. Według starszych pomiarów Pico Bolívar miał mieć wysokość 5007 m, wysokość tę wciąż podają niektóre źródła. W 2002 r. Diego Deiros, Carlos Rodríguez, José Hernández przeprowadzili pomiary z pomocą GPS, które wskazały wysokość 4978 ± 0.4 m.

  Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.Cordillera de Mérida – pasmo górskie znajdujące się w Ameryce Południowej, w Andach Północnych, w zachodniej Wenezueli. W Cordillera de Mérida znajduje się najwyższy szczyt Wenezueli Pico Bolivar (4981 m n.p.m.). Pasmo zbudowane jest z granitów, gnejsów, piaskowców i łupków.

  Na szczyt można dostać się kolejką linową Teleférico de Mérida, najwyżej położoną kolejką tego typu na świecie. U stóp góry znajduje się miasto Mérida.

  Pierwszego wejścia na szczyt dokonali E. Bourgoin, H.M. Molina i D. Pena w 1935 r.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Szczyt Bolívar w serwisie SummitPost
 • Szczyt – w ścisłym znaczeniu: najwyższy punkt wypukłej formy terenu: góry, grzbietu, grani, wzgórza, wydmy itp. Powszechnie jednak stosuje się określenie "szczyt" jako synonim całej góry, zwłaszcza o dużej wysokości względnej i stromych stokach. W fachowej literaturze dla określenia najwyższej części, czyli czubka góry, czy turni, stosuje się określenie wierzchołek. I tak np. przez pojęcie Śnieżnica rozumie się całą górę Śnieżnica mającą 3 wierzchołki: Na Budzaszowie, Wierchy i Nad Stambrukiem.Mérida – miasto w zachodniej Wenezueli, położone w górach Cordillera de Mérida na wysokości 1620 metrów n.p.m. Ma powierzchnie 25 km² i liczy 302 000 mieszkańców. Jest stolicą stanu Mérida.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios (ur. 24 lipca 1783 w Caracas w Wicekrólestwie Nowej Granady, obecnie na terenie Wenezueli, zm. 17 grudnia 1830 w Santa Marta w Kolumbii) – przywódca walk o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów.
  Pico Simón Bolívar – jeden z dwóch (obok Cristóbal Colón) najwyższych szczytów w masywie Sierra Nevada de Santa Marta, w północnej Kolumbii, wznoszący się na wysokość około 5775 m n.p.m. Przyjmuje się, że jest niższy niż Cristóbal Colón, ale nie ma co do tego pewności. Na szczycie znajduje się wieczny śnieg.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.