• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bokserki  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Spandex (lycra, elastan) – elastyczne włókno syntetyczne (elastomer poliuretanowy), wynalezione w 1958 r. przez Josepha Shiversa w laboratoriach firmy DuPont, przez którą jest produkowane i rozprowadzane.Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku) – syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody.
  Bokserki męskie typu boxer-briefs

  Bokserki – rodzaj męskiej bielizny, spodenki, które są noszone jako krótkie spodnie. Luźne szorty, które są noszone jako bielizna przez mężczyzn i chłopców. Angielski termin Boxer-shorts pojawił się w słowniku w 1944 roku. Słownik języka polskiego: bokserki → rodzaj bielizny męskiej, luźne spodenki męskie, z krótkimi nogawkami. Inna nazwa to krótkie kalesony. Słownik mody męskiej: bokserki rodzaj męskiej bielizny. Krojem przypominają krótkie spodenki bokserskie. Mogą być luźne lub przylegające, obcisłe. Słownik onomazjologiczny: bokserki → rzeczownik, rodzaj bielizny męskiej, odzież dolna, nogawice ukryte połączone. Są to spodenki luźno osadzone na korpusie i pokrywa ciało do od pasa do połowy uda, zakrywając genitalia i pośladki. Zwykle posiadają rozporek, który może być zamykany na guziki, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Górna cześć jest wykończona gumką. W Polsce używa się wyłącznie słowa bokserki. Można się pokusić o stwierdzenie, że po polsku wszystkie męskie gatki to albo slipy, albo bokserki, mało się słyszy inne nazwy jeżeli chodzi o męską bieliznę. Słownik synonimów zawiera 4 wyrazy bliskoznaczne: szorty, spodenki, krótkie spodnie, bermudy. Natomiast jeszcze w latach 70. XX wieku na metce tego, co dziś nazywa się często bokserki, widniała nazwa kalesony i ewentualnie krótkie kalesony, zaś na długich właśnie kalesony długie. Nazwa ta pochodzi prawdopodobnie z języka francuskiego od słowa calcif (kalsif) co w dosłownym tłumaczeniu oznacza bokserki. Początkowo nazwa bokserki była zarezerwowana jedynie dla luźnych spodenek. Dziś jest używana także dla obcisłej bielizny z krótkimi nogawkami – a więc krótkich kalesonów. Cytowana definicja występuje w Słowniku języka polskiego PWN z 1978 roku, a w ogóle nie ma tam hasła bokserki.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Joseph Raymond "Joe" McCarthy (ur. 14 listopada 1908 w Grand Chute, Wisconsin, zm. 2 maja 1957 w Bethesda, Maryland) – polityk amerykański, przez dwie kadencje (w latach 1947-1957) był senatorem z ramienia Partii Republikańskiej ze stanu Wisconsin.

  Bokserki męskie swoją nazwę wywodzą od krótkich spodenek używanych przez bokserów. Przede wszystkim takie spodenki musiały zapewniać swobodę ruchów, być wygodne i naturalnie leżeć. Z czasem również inni sportowcy zaczęli używać tego typu krótkich spodenek. Niedługo po tym pojawiły się również modele męskiej bielizny odwołującej się właśnie do takiego wzoru. Przede wszystkim bokserki gwarantowały znacznie większą swobodę ruchów, były również znacznie bardziej luźne niż tradycyjne slipy. Wyróżniały je także krótkie nogawki, które sprawiały, że nawet bardziej wstydliwi mężczyźni mogli pokazywać się w bieliźnie obcym osobom bez większego dyskomfortu. To właśnie ta swoboda i ten “luz” bokserek spopularyzowały ten rodzaj bielizny. W ciągu lat różne firmy zajmujące się produkcją odzieży przygotowały wiele bardzo różnych modeli i rodzajów bokserek męskich – jedne były bardziej luźne i dłuższe, inne krótsze i bardziej obcisłe.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Sportowcy – cykl obrazów olejnych polskiego artysty współczesnego Edwarda Dwurnika, powstałych w latach 1972-1992. Ze względu na kilka pomyłek autora obrazy noszą numery od 1 do 277, chociaż w rzeczywistości Dwurnik namalował ich 274. Seria ta przedstawia karykaturalny obraz Polski Ludowej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Bokserki klasyczne

  Krój i wygląd bielizny zależał w dużej mierze od klimatu, środowiska i kultury. W ciepłym środowisku bielizna była używana głównie przez żołnierzy, którzy potrzebowali chronić delikatne partie ciała przed ciężką metalową zbroją. Dlatego w starożytnym Rzymie legioniści nosili spodenki sięgające kolan wykonane z płótna. Chodziło głównie o poprawienie komfortu noszenia pancerzy, aby zminimalizować ryzyko otarć. W średniowieczu bielizna męska była bardziej rozbudowana. Należała do niej biała, lniana koszula z długim rękawem i luźne, długie, również lniane, spodenki wiązane w pasie. Z biegiem czasu, w XV wieku spodenki te stopniowo skracały się i stawały się bardziej dopasowane.

  Nick Kamen (właśc. Ivor Neville Kamen, ur. 15 kwietnia 1962 w Harlow) – angielski model i piosenkarz, znany z przebojów „Each Time You Break My Heart” i „I Promised Myself”. Everlast – amerykański producent odzieży bokserskiej, obuwia oraz akcesoriów sportowych. Firma została założona w 1910 roku przez Jacoba Golomba w Nowym Jorku. Jedna z najpopularniejszych marek bokserskich XX wieku.

  W 1925 roku Jacob Golomb, założyciel przedsiębiorstwa Everlast, zaprojektował bokserki z elastyczną talią. Zastąpiły one bokserki skórzane noszone przez bokserów do tej pory. Golomb zdawał sobie sprawę, że skóra nie jest wygodna. Jego projekt obejmował szorty z szerokimi nogawkami, tak, aby umożliwić większą swobodę ruchu bokserów w na ringu. Zastosował również elastyczny pas, który zastąpił dotychczasowe zwykłe skórzane sznurki do mocowania spodni w pasie. W tamtym okresie była to wielka innowacja. Majtki te, nazwane „boxer shorts”, natychmiast stały się popularne. W 1935 roku bokserki straciły nieco na popularności ponieważ pojawił się konkurent – slipy firmy Jockey. Około 1947 roku, bokserki zaczęły zyskiwać na popularności ponownie, gdy włączono je do sortów mundurowych żołnierzy US Army. Od tej pory stały się obok slipek Jockey stałym wyposażeniem munduru letniego. Do tej pory, bielizna była uważana za rzecz bardzo osobistą, która nie powinna interesować opinii publicznej. W Stanach Zjednoczonych zmieniło się to dopiero w połowie lat 50. XX w. po wywiadzie przeprowadzonym z senatorem Josephem McCarthym. Wywiad miał miejsce w programie prowadzonym przez gwiazdę TV Edwarda R. Murrowa pt. Person to Person. Formuła programu zakładała przeprowadzanie wywiadu ze sławnymi ludźmi polityki, ekranu i biznesu w ich domach. Tak było w przypadki McCarthy’ego, który w wywiadzie Deana Achesona sekretarza stanu w Białym Domu określi jako „pompatycznego dyplomatę w bokserkach”. Wywołało to poważne uliczne protesty. W pruderyjnym kraju, jakim były wówczas Stany Zjednoczone Ameryki tego typu występek był uważany za skandaliczny. Niemniej wtedy to właśnie bokserki stały się popularne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ogromny wpływ na popularność bokserek w Europie miała sesja zdjęciowa dla nowej bielizny Levi Strauss & Co. z 1985 roku ze zdjęciem angielskiego modela i muzyka Nicka Kamena, który został sfotografowany w białych bokserkach. Notabene szerszą popularność przyniósł bokserkom udział Kamena w reklamie telewizyjnej dżinsów Levi’s w tym samym roku – zainteresowanie wzbudziła scena, w której model ubrany był jedynie w białe bokserki. Była to jedna z najbardziej sugestywnych reklam w historii. Szczególnie jej pierwsze sekundy, gdy model Nick Kamen wchodzi do samoobsługowej pralni, zdejmuje całe ubranie, w tym dżinsy 501, wsadza je do pralki i zostaje w samych bokserkach sunspel. Reklama była ustawiona tak, aby odtwarzała obraz Ameryki z lat 50. XX w. Było w tym dużo dowcipu, seksapilu i sporo nostalgii. Obraz ten nazwano Lauderette. a pokazano po raz pierwszy podczas Boxing Day 1985. Reklama była dziełem Johna Hegarty’ego i Barbary Noakes z BBH. Dzięki niej Levi osiągnął status ikony w Wielkiej Brytanii. W 2000 roku reklama ta zajęła 4. miejsce w plebiscycie na 100 najlepszych reklam wszech czasów i przyczyniła się do gwałtownego wzrostu popularności tego typu bielizny.

  Slipy – bielizna męska, o wciętym kroju. Standardowo męskie slipy są wykonywane z bawełny, która jest przewiewna i dobrze wchłania pot. Od niedawna pojawiły się także slipy z mikrofibry.Włókna sztuczne – włókna chemiczne, które są wytwarzane w procesach technologii chemicznej, modyfikujących strukturę:
  Boxer-briefs

  Bokserki typu boxer-briefs z Y-frontem były dziełem Arthura Kneiblerga z przedsiębiorstwa Jockey International Inc, który 21 lutego 1941 roku wzór takiej bielizny męskiej zgłosił Urzędu Patentowego USA (US Patent 2232950 A). W opisie patentowym można przeczytać: „Niniejszy wynalazek dotyczy bielizny, szczególne bielizny męskiej, takiej jak spodenki. Głównym celem niniejszego wynalazku jest uzyskanie odzieży dopasowanej do anatomii ciała, opiętej, gładkiej, wraz z układem wspierającym część krokową w sposób łagodny dla użytkownika, posiadającej przedni otwór, który będzie miał tendencję do utrzymania się zamknięciu”.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Koszula – ubiór okrywający tułów oraz ręce, historycznie będący płócienną bielizną zarówno męską, jak i damską. Obecnie termin koszula oznacza niemal wyłącznie ubiór męski, będący samodzielnym okryciem górnej części ciała bądź noszony pod marynarką.

  Za twórcę bokserek typu trunks uważa się projektanta Johna Varvatosa, pracującego w latach 1990–1995 dla Calvina Kleina jako szef zespołu projektowania odzieży męskiej. Ten typ bielizny rozsławiła seria reklam prasowych prezentujących Marka Wahlberga ubranego w krótkie obcisłe bokserki. Miało to miejsce w 1992 roku. Kampania okazał się sukcesem a przychody ze sprzedaży zostały nazwane „jednym z największych obrotów w branży odzieżowej stulecia”. W 2010 roku Varvatos powiedział: „My po prostu obcięliśmy parę kalesonów i okazało się, że może to być fajne…”.

  Mark Robert Michael Wahlberg, znany również jako Marky Mark (ur. 5 czerwca, 1971 roku w Dorchester w stanie Massachusetts) – amerykański aktor (raz nominowany do Oscara), producent filmowy, piosenkarz i model.United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

  W połowie 2005 roku firmy Olaf Benz i Manstore zaproponowali model bokserek Apropo zwane też hot-boksers. Bokserki te charakteryzują się bardzo krótkimi nogawkami, niemal jak w slipach, oraz ostrymi wcięciami w dolnych częściach pośladków. Przez niektórych bielizna ta jest uważana za erotyczną.

  Bokserki klasyczne ze wzmocnionym pasem biodrowym (karczkiem) zapinanym na guziki oraz z rozporkiem typu otwartego
  Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.Reklama (z łac. reclamo, reclamare) – informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei (np. promowanie marki).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Żołnierz to osoba pełniąca służbę w siłach zbrojnych danego kraju i zobowiązana do obrony jego granic. Żołnierzem jest również osoba wykonująca zadania bojowe poza granicami własnego kraju, zarówno wówczas, gdy kraj ten jest agresorem, jak i w przypadku uczestniczenia sił zbrojnych danego kraju w misjach pokojowych lub siłach szybkiego reagowania w sytuacjach zmuszających społeczność międzynarodową do natychmiastowego zbrojnego współdziałania.
  Średniowiecze – epoka w historii europejskiej, obejmująca okres między starożytnością a renesansem. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone. Za początek epoki przyjmuje się okres, w którym cesarstwo zachodniorzymskie chyliło się ku upadkowi. Zwolennicy ścisłej datacji – w zależności od szkoły – za dokładne daty początku średniowiecza podają lata 378, 395 bądź 476. Za koniec epoki uważa się upowszechnienie idei humanistycznych i rozpoczęcie epoki renesansu. Najczęściej w tym przypadku wymieniane są daty ok. 1450 roku oraz lata 1453, 1492, a nawet 1517.
  Bawełna – włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą – bawełny (Gossypium), mające wiele zastosowań. Służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny – najpopularniejszej w przemyśle tekstylnym, a także, ze względu na silne własności absorpcyjne, do produkcji materiałów opatrunkowych. Włókno bawełniane jest też stosowane w mieszankach włókien, jako dodatek do wełny czy lnu.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Len (Linum L.) – rodzaj roślin zielnych krótkowiecznych (przeważnie trzyletnich) z rodziny lnowatych (Linaceae). Pochodzi ze wschodniej Europy i z rejonu Morza Śródziemnego. Do rodzaju należy ok. 200 gatunków, z czego na stanowiskach naturalnych lub zdziczałych notowanych jest 6 gatunków. W uprawie kilka kolejnych spośród których największe znaczenie ma len zwyczajny. Gatunkiem typowym jest Linum usitatissimum L..

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.