• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bokak

  Przeczytaj także...
  Wyspy Marshalla (Republika Wysp Marshalla, mah Aolepān Aorōkin M̧ajeļ, ang. Republic of the Marshall Islands) – państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, położone na północ od Nauru i Kiribati, na wschód od Mikronezji oraz na południe od amerykańskiej wyspy Wake.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Atol – typ płaskiej wyspy koralowej położonej na oceanie, składającej się z rafy koralowej w kształcie pierścienia otaczającego centralną depresję. Depresja ta nazywana laguną może być częścią wyłonionej wyspy, stanowić niewielki, lecz odrębny zbiornik wodny lub też być połączona z morzem.

  Bokak (znany również jako Taongi) – atol wchodzący w skład Wysp Marshalla o powierzchni 3,2 km² i powierzchni laguny wynoszącej 78 km². Położony jest 680 km na północ od Majuro, innej z wysp łańcucha Ratak Chain. Bokak jest najdalej na północ wysuniętym atolem Wysp Marshalla.

  Ratak Chain (pol. „wschód słońca, wschód”) – jeden z dwóch łańcuchów wysp i atoli państwa wyspiarskiego Wysp Marshalla na Oceanie Spokojnym; drugim łańcuchem jest Ralik Chain (pol. „zachód słońca, zachód”).Laguna (z włoskiego) – część morza odcięta od niego przez lido, rafę barierową lub atol. Laguny są zazwyczaj płytkie, toteż na obszarach o dużych różnicach między przypływem i odpływem dna ich są odsłaniane podczas odpływu. Okresowo suche dno laguny nosi nazwę wattu. Z biegiem czasu laguny są stopniowo zamulane, przeobrażają się w bagniska i torfowiska.

  Pierwszym Europejczykiem, który odnotował odkrycie tej wyspy był hiszpański podróżnik Alonso de Salazar. Zapis ten pochodzi z 21 sierpnia 1526 roku. Ze względu na izolację wyspa nie ma stałej ludności.

  Alonso de Salazar - hiszpański odkrywca, pierwszy europejski podróżnik, który dotarł do Wysp Marshalla. Miało to miejsce 21 sierpnia 1526.Majuro – miasto położone na atolu Majuro, stolica Wysp Marshalla. Zamieszkuje je 25 400 osób (2004). Niekiedy jako stolica tej wyspiarskiej republiki wymieniane jest Dalap-Uliga-Darrit, położone we wschodniej części atolu. Faktycznie jednak są to wysepki-dzielnice miasta Majuro, które administracyjnie obejmuje cały atol.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dirk Spennemann, The Marshall Islands - Map of the Marshall Islands, marshall.csu.edu.au, 9 października 2005 [dostęp 2017-06-18] (ang.).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.