• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bois de la Cambre

  Przeczytaj także...
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.

  Bois de la Cambre (nid. Ter Kamerenbos) – park publiczny w Regionie Stołecznym Brukseli w Belgii, znajdujący się w wysuniętej na północny zachód części obszaru leśnego Forêt de Soignes. Powierzchnia parku wynosi ponad 122 hektarów.

  Forêt de Soignes (nid. Zoniënwoud) – las bukowy w Belgii oddalony o 6 km na południowy wschód od centrum Brukseli. Powierzchnia lasu wynosi ponad 4400 hektarów. Region Stołeczny Brukseli (fr. Région Bruxelles-Capitale, niderl. Brussels Hoofdstedelijk Gewest) - jeden z trzech regionów administracyjnych Belgii, obejmujący 19 wysoce zurbanizowanych gmin - miasto Bruksela oraz jego zespół miejski. Według stanu na dzień 1 stycznia 2006 zamieszkiwało go 1 018 029 osób na powierzchni 161,382 km², co dało gęstość zaludnienia 6287 mieszkańców na km².

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Herman Dierickx: Bruxelles, ville verte, ville nature. Á la découverte de la biodiversité urbaine. Bruxelles: Racine, 2010, s. 156-157. ISBN 978-2-87386-678-5.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  https://environnement.brussels/fiche/bois-de-la-cambre

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.586 sek.