• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bohusz Massalski

  Przeczytaj także...
  Massalscy – ród książęcy pochodzenia ruskiego, którego jedna linia miała charakter magnacki, pieczętujący się herbem własnym Massalski, a wywodzący się od książąt Karaczewskich, czernichowskiej gałęzi dynastii Rurykowiczów. Massalscy żyją do dnia dzisiejszego, reprezentowani są w Związku Szlachty Polskiej.Powiat trocki – powiat na obszarze Ziemi Wileńskiej II Rzeczypospolitej. Jego siedzibą były Troki. Pomiędzy 1923 a 1924 r. powiat został połączony z powiatem wileńskim w powiat wileńsko-trocki.
  Zygmunt I Stary (ur. 1 stycznia 1467 roku w Kozienicach, zm. 1 kwietnia 1548 roku w Krakowie) – od roku 1506 wielki książę litewski, od 1507 roku król Polski. Przedostatni z dynastii Jagiellonów na tronie polskim. Był przedostatnim z sześciu synów Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, ojcem m.in. Zygmunta II Augusta. Dwukrotnie żonaty: z Barbarą Zápolyą (1512), a po jej śmierci z Boną z rodu Sforzów (1518).

  Bohusz Massalski (zm. między 1541 a 1544) – kniaź, założyciel linii wołkowyskiej rodziny Massalskich.

  Był synem kniazia Aleksandra (Olechna) Massalskiego. W 1506 roku był zobowiązany do dostarczenia 8 koni na ekspedycję wojenną. Około 1520 roku otrzymał od króla Zygmunta I Starego puste ziemie zwane Rymyzdowszczyzną, Rudewszczyzną i Narwotiszkami w powiecie trockim.

  Pochowano go w monastyrze supraślskim.

  Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa w Supraślu, Ławra Supraska – jeden z sześciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Podlega diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.Wołkowysk (biał. Ваўкавыск, Vaŭkavysk, ros. Волковыск, Wołkowysk) – miasto na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim, stolica rejonu wołkowyskiego, nad Wołkowyją, w pobliżu jej ujścia do Rosi; 44 tys. mieszkańców (2010); przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, mineralny, drzewny, chemiczny, spożywczy; węzeł kolejowy.

  Żoną Bohusza była nieznanego pochodzenia Owdotia. Pozostawił synów Piotra, Piotra Weryhę, Ilię, Michała, Konrada i Tymofieja oraz córki Hannę i Marynę. Ze względu na różnicę wieku między Maryną a pozostałym rodzeństwem przypuszcza się, że młodsza córka Bohusza pochodziła z drugiego, bliżej nieznanego małżeństwa.

  Przypisy

  1. I. Lipiński, Massalscy - linia wołkowyska od XVI do początku XIX wieku, "Genealogia. Studia i materiały historyczne", t. 11, 1999, s. 31.

  Bibliografia[]

 • Lipiński I., Massalscy - linia wołkowyska od XVI do początku XIX wieku, "Genealogia. Studia i Materiały Historyczne", t. 11, 1999, s. 24-26, 31.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.