Bohuslav ze Schwanberga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

Bohuslav ze Schwanberga (czes. Bohuslav ze Švamberka) (ur. przed 1396, zm. 24 listopada 1425) – czeski szlachcic, polityk i dowódca husycki.

Bitwa pod Sudomierzem – starcie zbrojne, które miało miejsce 25 marca 1420 roku podczas powstania husyckiego w okresie wojen husyckich.Zygmunt Luksemburski (Luksemburczyk), (ur. 14 lub 15 lutego 1368 w Norymberdze, zm. 9 grudnia 1437 w Znojmie) – elektor (margrabia) brandenburski od 1378, król węgierski od 1387, niemiecki od 1411, książę Luksemburga od 1419, król włoski od 1431, Święty Cesarz Rzymski od 1433, król czeski od 1419 (objął władzę w 1436).

Życiorys[ | edytuj kod]

Prawdopodobny proporzec wojsk husyckich dowodzonych przez Bohuslava ze Schwanberga

Pochodził z czeskiej rodziny szlacheckiej Schwanbergów. W 1396 mianowany przez króla Wacława IV najwyższym szambelanem i sędzią. Na początku wojen husyckich był zadeklarowanym przeciwnikiem Husytów i walczył po stronie katolików w bitwach pod Nekmierzem (jako dowódca wojsk czeskich) i pod Sudomierzem. W 1421 oddziały husyckie obległy należący do niego zamek pod Kokašicami. Bohuslav poddał zamek, pod warunkiem, że kapitulację przyjmie nieradykalny dowódca husycki Petr Zmrzlík ze Svojšína. Do 1422 przebywał w niewoli husyckiej, na próżno starając się przekonać cesarza Zygmunta, by ten go wykupił. W 1422 przystał do Taborytów i stał się jednym z wiodących dowódców. Po śmierci Jana Žižki został jednym z jego następców. W 1425 próbował oblegać Pragę i zamek w Kamenicy. Zmarł w nocy 24 listopada 1425 z powodu ran odniesionych podczas oblężenia zamku w Retz (został trafiony strzałą w twarz). Jego szczątki pochowano w mieście Moravský Krumlov.

Taboryci – najbardziej radykalny odłam husytyzmu powstały po rozpadzie głównego nurtu na początku lat dwudziestych XV wieku. Nazwa pochodzi od miasta Tábor w południowych Czechach, gdzie znajdowała się najważniejsza twierdza tej organizacji. Przywódcami taborytów byli m.in: Jan Žižka, Prokop Wielki, Prokopek. Po śmierci pierwszego, Taboryci rozdzielili się na Tabor właściwy i Sierotki.Retz - miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Hollabrunn, w pobliżu granicy z Czechami. Około 4,1 tys. mieszkańców.

Uwagi[ | edytuj kod]

 1. od 1424

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • František Palacký: Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě.
 • Josef Macek: Tábor v husitském revolučním hnutí. Praga: 1955.
 • August Sedláček: Hrady, zámky a tvrze Království českého. Praga: 1905.
 • Husytyzm – ruch religijny i polityczny zapoczątkowany działalnością kaznodziejską, między innymi praskiego teologa Jana Husa.František Palacký (ur. 14 czerwca 1798 w Hodslavicach, zm. 26 maja 1876 w Pradze) − czeski historyk, polityk, współtwórca i główny propagator austroslawizmu. Jeden z przedstawicieli czeskiego odrodzenia narodowego. Był jednym z organizatorów Zjazdu Słowiańskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  August Sedláček (ur. 28 sierpnia 1843 w Mladá Vožice; zm. 14 stycznia 1926 w Písku) – czeski historyk, genealog, sfragistyk i heraldyk.
  Bitwa pod Nekmierzem – starcie zbrojne, które miało miejsce w grudniu 1419 roku podczas powstania husyckiego, w okresie wojen husyckich.
  Josef Macek (ur. 1922, zm. 1991) – czeski historyk, mediewista. W latach 1964–1968 był posłem do Zgromadzenia Federalnego Czechosłowacji.
  Husytyzm – ruch religijny i polityczny zapoczątkowany działalnością kaznodziejską, między innymi praskiego teologa Jana Husa.
  Szlachta (ze starodolnoniemieckiego Slahta; współcz. niem. Geschlecht) – wyższa warstwa społeczna, wywodząca się ze stanu rycerskiego w społeczeństwie feudalnym. Szlachta posiadała zespół przywilejów społecznych, z których najbardziej podstawowym był przywilej posiadania ziemi. Przynależność do szlachty łączyła się z obowiązkiem służby wojskowej.
  Czesi (czes. Češi) – naród słowiański zamieszkujący głównie obszar Czech i będący jej głównym składnikiem ludnościowym; mniejsze zbiorowości występują także w USA, Kanadzie, Niemczech, Słowacji, Argentynie, Australii, Austrii, Szwajcarii i in. Przynależność do narodu czeskiego deklaruje ok. 12 mln osób.
  Kamenice nad Lipou (niem. Kamenitz, Kamnitz an der Linde) - miasto w Czechach, w kraju Wysoczyzna. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 3 153 ha, a liczba jego mieszkańców 4 148 osób.

  Reklama