• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bohuslav ze Schwanberga

  Przeczytaj także...
  Stan ubezwłasnowolnienia istoty żywej przez inne istoty, system zależności lub ustrój społeczno-polityczny. Niewola, stan występujący sporadycznie u zwierząt (najczęściej owadów), wśród ludzi spowodowany bywa najczęściej wojną lub zespołem zależności w systemie państw niewolniczych.Wojny husyckie – wojny religijne toczone pomiędzy husytami a Luksemburgami w Królestwie Czech w latach 1419-1436. Były one prowadzone przez czeskich husytów (głównie taborytów i Sierotki) przeciwko krucjatom organizowanym przez cesarza Zygmunta Luksemburskiego przy poparciu papiestwa.
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  Bohuslav ze Schwanberga (czes. Bohuslav ze Švamberka) (ur. przed 1396 - zm. 24 listopada 1425) – czeski szlachcic, polityk i dowódca husycki.

  Bitwa pod Sudomierzem – starcie zbrojne, które miało miejsce 25 marca 1420 roku podczas powstania husyckiego w okresie wojen husyckich.Jan Hus (ur. 1370 w Husincu, spalony na stosie 6 lipca 1415 w Konstancji) – czeski duchowny i bohater narodowy, filozof, reformator Kościoła, prekursor protestantyzmu, profesor Uniwersytetu Praskiego. Działalność Husa, inspirowana myślą Johna Wycliffe’a, była zapowiedzią podobnego wystąpienia Marcina Lutra sto lat później.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Prawdopodobny proporzec wojsk husyckich dowodzonych przez Bohuslava ze Schwanberga

  Pochodził z czeskiej rodziny szlacheckiej Schwanbergów. W 1396 mianowany przez króla Wacława IV najwyższym szambelanem i sędzią. Na początku wojen husyckich był zadeklarowanym przeciwnikiem Husytów i walczył po stronie katolików w bitwach pod Nekmierzem (jako dowódca wojsk czeskich) i pod Sudomierzem. W 1421 oddziały husyckie obległy należący do niego zamek pod Kokašicami. Bohuslav poddał zamek, pod warunkiem, że kapitulację przyjmie nieradykalny dowódca husycki Petr Zmrzlík ze Svojšína. Do 1422 przebywał w niewoli husyckiej, na próżno starając się przekonać cesarza Zygmunta, by ten go wykupił. W 1422 przystał do Taborytów i stał się jednym z wiodących dowódców. Po śmierci Jana Žižki został jednym z jego następców. W 1425 próbował oblegać Pragę i zamek w Kamenicy. Zmarł w nocy 24 listopada 1425 z powodu ran odniesionych podczas oblężenia zamku w Retz (został trafiony strzałą w twarz). Jego szczątki pochowano w mieście Moravský Krumlov.

  Prokop Wielki - zwany również Gołym (cz. Prokop Holý, Prokop Veliký,) (ur. ok. 1380 – zm. 30 maja 1434, w bitwie pod Lipanami), radykalny kaznodzieja husycki, polityk, po śmierci Jana Žižki dowodził w polu wojskami husyckimi.Zygmunt Luksemburski (Luksemburczyk), (ur. 14 lub 15 lutego 1368 w Norymberdze, zm. 9 grudnia 1437 w Znojmie) – elektor (margrabia) brandenburski od 1378, król węgierski od 1387, niemiecki od 1411, książę Luksemburga od 1419, król włoski od 1431, Święty Cesarz Rzymski od 1433, król czeski od 1419 (objął władzę w 1436).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Prokop Mały
 • Prokop Wielki
 • Jan Hus
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. od 1424

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • František Palacký: Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě.
 • Josef Macek: Tábor v husitském revolučním hnutí. Praga: 1955.
 • August Sedláček: Hrady, zámky a tvrze Království českého. Praga: 1905.
 • Taboryci – najbardziej radykalny odłam husytyzmu powstały po rozpadzie głównego nurtu na początku lat dwudziestych XV wieku. Nazwa pochodzi od miasta Tábor w południowych Czechach, gdzie znajdowała się najważniejsza twierdza tej organizacji. Przywódcami taborytów byli m.in: Jan Žižka, Prokop Wielki, Prokopek. Po śmierci pierwszego, Taboryci rozdzielili się na Tabor właściwy i Sierotki.Retz - miasto w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Hollabrunn, w pobliżu granicy z Czechami. Około 4,1 tys. mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Husytyzm – ruch religijny i polityczny zapoczątkowany działalnością kaznodziejską, między innymi praskiego teologa Jana Husa.
  František Palacký (ur. 14 czerwca 1798 w Hodslavicach, zm. 26 maja 1876 w Pradze) − czeski historyk, polityk, współtwórca i główny propagator austroslawizmu. Jeden z przedstawicieli czeskiego odrodzenia narodowego. Był jednym z organizatorów Zjazdu Słowiańskiego.
  August Sedláček (ur. 28 sierpnia 1843 w Mladá Vožice; zm. 14 stycznia 1926 w Písku) – czeski historyk, genealog, sfragistyk i heraldyk.
  Bitwa pod Nekmierzem – starcie zbrojne, które miało miejsce w grudniu 1419 roku podczas powstania husyckiego, w okresie wojen husyckich.
  Josef Macek (ur. 1922, zm. 1991) – czeski historyk, mediewista. W latach 1964–1968 był posłem do Zgromadzenia Federalnego Czechosłowacji.
  Husytyzm – ruch religijny i polityczny zapoczątkowany działalnością kaznodziejską, między innymi praskiego teologa Jana Husa.
  Szlachta (ze starodolnoniemieckiego Slahta; współcz. niem. Geschlecht) – wyższa warstwa społeczna, wywodząca się ze stanu rycerskiego w społeczeństwie feudalnym. Szlachta posiadała zespół przywilejów społecznych, z których najbardziej podstawowym był przywilej posiadania ziemi. Przynależność do szlachty łączyła się z obowiązkiem służby wojskowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.774 sek.