• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bohdan Pisarski

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Zoologia (od gr. zoon = zwierzę, i logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka o zwierzętach, czyli wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się (z wyjątkiem mikroorganizmów), a także ich zachowaniach i budowie.
  Myrmekologia to gałąź entomologii zajmująca się badaniem mrówek w środowisku naturalnym oraz w środowisku sztucznym.

  Bohdan Pisarski (ur. 8 listopada 1928 w Warszawie, zm. 18 sierpnia 1992 w Tvärminne, Finlandia) – polski myrmekolog i entomolog, profesor doktor habilitowany nauk biologicznych, pracownik naukowy Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, w latach 1982–1992 jego dyrektor.

  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Biografia[ | edytuj kod]

  Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie (1947) i Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Warszawskiego (1952), uzyskując dyplom magistra filozofii w zakresie zoologii. W 1949 roku rozpoczął pracę Państwowym Muzeum Zoologicznym i w 1964 roku uzyskał stopień doktora nauk biologicznych. W 1974 roku obronił rozprawę habilitacyjną, a w 1983 roku otrzymał tytuł profesora nauk biologicznych.

  VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie – jedno z najstarszych liceów w Warszawie o tradycjach sięgających 1905.Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk (MiIZ PAN) – geneza muzeum sięga Gabinetu Zoologicznego powstałego w 1819 przy ówczesnym Królewskim Uniwersytecie Warszawskim i rozwijającego się do 1862 pod kierownictwem Feliksa Pawła Jarockiego. Następcą Jarockiego był Władysław Taczanowski, który po objęciu funkcji kierownika zmienił Gabinet w miejsce eksponowania zbiorów o charakterze edukacyjno-naukowym. W 1864 Taczanowski nawiązał kontakt z Konstantym i Aleksandrem Branickimi, którzy współpracowali z Gabinetem finansując powiększające kolekcję ekspedycje do Ameryki Południowej i Afryki. Taczanowski kierował Gabinetem do 1890, a po nim Nikołaj Nasonow (do 1906) i Jakow Szczełkanowcew (do 1915). Władysław Taczanowski współpracował z Branickimi przy powołaniu prywatnego Muzeum Zoologicznego, które zostało otwarte dla publiczności przez Ksawerego Branickiego w 1887 Jego kierownikiem został Jan Sztolcman.

  Poświęcił wiele prac naukowych mrówkom Polski, Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i Dalekiego Wschodu. Prowadził badania faunistyczne na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii, Finlandii, na wyspach Indonezji, w Wietnamie, Korei i Mongolii. Opisał 29 nowych gatunków i podgatunków mrówek z obszaru palearktycznej Azji (np. gatunek Harpagoxenus zaisanicus, 1963).

  Azja Środkowa, Azja Centralna – region o nie w pełni zdefiniowanych granicach, w swej swej najpopularniejszej definicji graniczący od zachodu z Morzem Kaspijskim, od wschodu z Chińską Republiką Ludową, od południa z Afganistanem a od północy z Rosją. Region ten obejmuje pięć państw, byłych członków ZSRR, tzw. „stanów” co nawiązuje do obecności w nazwie wszystkich pięciu poradzieckich republik perskiego sufiksu „-stan” oznaczającego „kraj”. Są to: Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan.Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.

  Był członkiem Komitetu Ekologii PAN, Komitetu Ochrony Przyrody PAN, Polskiego Towarzystwa Zoologicznego i Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Od 1983 roku członek korespondent, a od 1986 roku członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Zmarł nagle w Stacji Zoologicznej w Tvärminne w Finlandii w trakcie prowadzonych badań terenowych. Został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Młynarskiej w Warszawie.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Złoty Krzyż Zasługi (1979)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Przemysław Trojan. Bohdan Pisarski 1928–1992. „Memorabilia Zoologica”. 48, s. 3–7, 1994. ISSN 0076-6372. 
  2. Przemysław Trojan, Stanisław L. Kazubski. Skład Towarzystwa Naukowego Warszawskiego: (kadencja 1992–1994). Wspomnienia pośmiertne: Bohdan Pisarski (1928–1992). „Rocznik Towarzystwa Naukowego Warszawskiego”. 56, s. 37–41, 1993. ISSN 0860-164X. 
  3. Badamdorj Bayartogtokh, Ulykpan Aibek, Seiki Yamane, Martin Pfeiffer. Diversity and biogeography of ants in Mongolia (Hymenoptera: Formicidae). „Asian Myrmecology”. 6, s. 63–82, 2014. 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista publikacji Bohdana Pisarskiego zamieszczona w czasopiśmie „Memorabilia Zoologica”, 48, 1994
 • Biografia Bohdana Pisarskiego na stronie Polskiego Towarzystwa Etologicznego
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Magister (z łac. mistrz, nauczyciel), mgr – tytuł zawodowy nadawany przez wyższe uczelnie po ukończeniu studiów drugiego stopnia (dawniej: studiów jednolitych magisterskich lub magisterskich studiów uzupełniających), a w przypadku niektórych kierunków (farmacja, prawo, psychologia, często także teologia) – studiów jednolitych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Kraina palearktyczna (Palearktyka) – kraina zoogeograficzna obejmująca cały kontynent europejski, Wyspy Kanaryjskie, Azory, Maderę, Wyspy Zielonego Przylądka, Afrykę powyżej zwrotnika Raka, Półwysep Arabski poza pasem przybrzeżnym zaliczanym do krainy etiopskiej, Wyspy Japońskie, Azję Mniejszą i te regiony Azji, które leżą na północ od Himalajów. Jest największą powierzchniowo krainą zoogeograficzną.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Entomologia (z gr. entomon – insekt, owad i logos – wiedza, nauka) – dział zoologii zajmujący się owadami. Dawniej używano także terminu owadoznawstwo.
  Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW) – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, o strukturze akademickiej z dwustopniowym członkostwem na podstawie wyboru.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.222 sek.