• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bohdan Paczowski

  Przeczytaj także...
  Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (MHŻP) – muzeum znajdujące się w Śródmieściu Warszawy, na Muranowie. Jest jedyną polską instytucją kultury dokumentującą tysiącletnią historię Żydów w Polsce.Witold Marian Gombrowicz (ur. 4 sierpnia 1904 w Małoszycach, zm. 25 lipca 1969 w Vence) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg.
  Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.

  Bohdan Paczowski (ur. 1930 w Warszawie) – architekt, eseista i fotografik.

  Życiorys[]

  Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i w Mediolanie.Po Mediolanie i Paryżu mieszka i pracuje w Luksemburgu, gdzie jest wspólnikiem pracowni Paczowski et Fritsch Architectes. Był związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury". Zaprzyjaźniony z Witoldem Gombrowiczem od roku 1965, aż do śmierci pisarza, Paczowski był autorem licznych zdjęć jego i innych postaci z kręgu „Kultury”.

  Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki - państwowa wyższa uczelnia o profilu technicznym w Krakowie. Politechnika Krakowska lokuje się w czołówce polskich uczelni technicznych. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 7. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 825. pośród wszystkich typów uczelni.Kultura - emigracyjny miesięcznik polski, ukazujący się w latach 1947–2000, stanowiący centrum kulturalno-polityczne dla emigracji polskiej po drugiej wojnie wywierając wpływ na Polskę Ludową.

  Z pracownią paryską Bellon, Paczowski, Sobotta wygrał konkursy na szpital w Paryżu - Aubervilliers 1983, na laboratoria szpitala Cochin w Paryżu 1984 i na szpital w Compiègne (Francja) 1987 – dwa ostatnie zrealizowane. Zrealizował siedzibę Komisji Europejskiej "Jean Monnet" w Luksemburgu 1975, a z pracownią luksemburską Paczowski et Fritsch zrealizował m.in. pierwszą rozbudowę Trybunału Europejskiego 1994, pawilon luksemburski na Expo'92 w Sewilli, laboratoria IFREMER w Lorient (Francja) 2002, terminal pasażerskiego portu lotniczego w Luksemburgu 2008 i zdobył nagrody w licznych konkursach międzynarodowych, a w grudniu 2009 wygrał konkurs na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie.

  Res Publica Nowa” – kwartalnik (w latach 1992-2002 miesięcznik) kulturalno-społeczny o profilu liberalnym, wydawany przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego.Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².

  Przewodniczył bądź uczestniczył w wielu sądach konkursów międzynarodowych m.in. był przewodniczącym Sądu Konkursowego w międzynarodowym konkursie architektonicznym na budynek Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest członkiem Polskiej Izby Architektów, Ordre des Architectes et des Ingénieurs w Luksemburgu i mediolańskiego Ordine degli Architetti della Provincia di Milano, oraz współzałożycielem luksemburskiej Fundacji Architektury i Inżynierii.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Muzeum Historii Polski w Warszawie – muzeum, którego zadaniem jest zaprezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych. Akt powołania i statut placówki podpisał 2 maja 2006 na Zamku Królewskim w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, w obecności premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Tymczasowa siedziba muzeum mieści się przy ulicy Senatorskiej 35.

  Publikował teksty m.in. w „Res Publice Nowej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Zeszytach Literackich”, L„'Architecture d'Aujourd'hui” i „Architectural Review”.

  Jest autorem wielu artykułów i esejów, m.in. zbiorów esejów Zobaczyć (2006) i Ścieżki (2013) wydanych przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria. W roku 2013 opublikował w wydawnictwie Czysty Warsztat zbiór fotografii Spojrzenia – Glimpses. W tym samym roku ukazała się również monografia pracowni Paczowski et Fritsch architectes w wydawnictwie Infolio. Gollion. Szwajcaria.

  Jest żonaty.

  Przypisy

  1. Międzynarodowy Konkurs Architektoniczny na budynek Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W: Stowarzyszenie Architektów Polskich. Komunikat SARP 03/2005 [on-line]. sarp.org.pl, marzec 2005. [dostęp 2014-11-03]. s. 16.

  Bibliografia[]

 • Nota o autorze, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
 • Strona www Muzeum Historii Polski
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.