• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bogusława Tomasiak

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 w Moskwie rozgrywane było w dniach 20 - 27 lipca. Zawody odbyły się w Moskwie. W zawodach wioślarskich wzięło udział 470 zawodników: 313 mężczyzn oraz 157 kobiet z 25 krajów. Rozegrano 14 konkurencji - 8 męskich i 6 żeńskich. Kobiety rywalizowały na dystansie 1000 metrów. Polska wywalczyła dwa medale - srebrny kobieca dwójka bez sternika (Małgorzata Dłużewska, Czesława Kościańska) oraz brązowy męska czwórka ze sternikiem (Grzegorz Nowak, Grzegorz Stellak, Ryszard Stadniuk, Adam Tomasiak, Ryszard Kubiak).
  Mieczysława Franczyk (ur. 1 kwietnia 1942 w Mostkach) – polska wioślarka, rehabilitantka, olimpijka z Montrealu 1976.

  Bogusława Kozłowska-Tomasiak (ur. 11 października 1952 w Poznaniu) – polska wioślarka, medalista mistrzostw Europy, trenerka, olimpijka z Montrealu 1976 i Moskwy 1980.

  W trakcie kariery sportowej reprezentowała klub SKS Start Posnania. Trzykrotna mistrzyni Polski w latach 1973-1975.

  Brązowa medalistka mistrzostw Europy z roku 1973 w czwórce ze sternikiem (partnerkami były: Anna Karbowiak, Małgorzata Kawalska, Barbara Wojciechowska, Marta Pełeszok (sterniczka)).

  Aleksandra Kaczyńska-Błoch (ur. 2 grudnia 1954 we Wrocławiu) – polska wioślarka, trenerka, olimpijka z Montrealu 1976 i Moskwy 1980. Podczas kariery sportowej reprezentowała barwy AZS Politechnika Wrocławska. Siedmiokrotna mistrzyni Polski.Wioślarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego) dziś dyscyplina sportowa polegająca na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie przy użyciu siły mięśni wioślarza używającego wioseł jako dźwigni prostej.

  Uczestniczka mistrzostw świata w:

 • roku 1974 w czwórce ze sternikiem, podczas których polska osada (partnerkami były:Anna Karbowiak, Małgorzata Kawalska, Barbara Wojciechowska, Marta Pełeszok (sternik) zajęła 6. miejsce.
 • roku 1975 w ósemce (partnerkami były: Róża Data, Anna Brandysiewicz, Danuta Konkalec, Maria Stadnicka, Ryszarda Marek, Aleksandra Bartłomowicz, Izabella Rokicka, Magdalena Drążewska (sternika)). Polska osada zajęła 8. miejsce.
 • Na igrzyskach olimpijskich w roku 1976 w Montrealu wystartowała w ósemkach (partnerkami były:Anna Brandysiewicz, Aleksandra Kaczyńska, Barbara Wenta-Wojciechowska, Danuta Konkalec, Róża Data, Maria Stadnicka, Mieczysława Franczyk, Dorota Zdanowska (sternik)). Polska osada zajęła 7. miejsce.

  Małgorzata Kawalska (ur. 18 lutego 1952 w Łodzi) – polska wioślarka, medalistka mistrzostw Europy, olimpijka z Montrealu 1976.XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Moskwie w dniach 19 lipca–3 sierpnia 1980. W zawodach olimpijskich udział brało 5217 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość krajów zachodnich.

  Na igrzyskach olimpijskich w roku 1980 w Moskwie wystartowała w czwórce podwójnej (partnerkami były:Aleksandra Kaczyńska, Mariola Abrahamczyk, Maria Kobylińska, Dorota Dzieża (sternik)). Polska osada zajęła 5. miejsce.

  Żona olimpijczyka Adama Tomasiaka.

  Przypisy

  1. World Rowing - Athletes (ang.). rowingone.com. [dostęp 24 sierpnia 2011].

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Polski Komitet Olimpijski: Bogusława Tomasiak – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].
 • Bogusława Kozłowska-Tomasik Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 24 sierpnia 2011].
 • PZTW - Wyniki (pol.). pztw.org.pl. [dostęp 24 sierpnia 2011].
 • Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Mariola Teresa Abrahamczyk z d. Fronckowiak (ur. 3 października 1958 r. w Poznaniu) - polska wioślarka, olimpijka z Moskwy (1980), trenerka. Córka Kazimierza i Teresy (z d. Sierżant).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w wioślarstwie po raz pierwszy odbyły się w Szwajcarii w Lucernie w roku 1962. Początkowo mistrzostwa rozgrywane były co cztery lata, jednak od 1974 rozgrywane są corocznie. W tymże roku do rywalizacji włączyły się kobiety. W latach rozgrywania igrzysk olimpijskich mistrzostwa rozgrywano tylko w konkurencjach nie objętych w programie olimpijskim. Organizatorem mistrzostw jest Międzynarodowa Federacja Wioślarska (FISA). W Polsce po raz pierwszy mistrzostwa świata odbyły się w 2009 roku w Poznaniu na torze regatowym Malta.
  Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976 w Montrealu rozgrywane było w dniach 18 - 25 lipca. Zawody odbyły się w Montrealu. W zawodach wioślarskich wzięło udział 593 zawodników: 388 mężczyzn oraz 205 kobiet z 31 krajów. Po raz pierwszy rozgryuwano w konkurencje kobiece. Rozegrano 14 konkurencji - 8 męskich i 6 żeńskich. Kobiety rywalizowały na dystansie 1000 metrów.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Anna Karbowiak-Krzemińska (ur. 1 czerwca 1950 w Grójcu) – polska wioślarka, medalistka mistrzostw Europy, olimpijka z Montrealu 1976.

  Reklama