• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bogusław Sujkowski

  Przeczytaj także...
  Helena Antonina z Chmieleńskich Sujkowska (używała także imienia Halina) herbu Leszczyc (ur. 29 stycznia 1872 r. w Kijowie, zm. 23 września 1944 r. w Warszawie) - polska działaczka narodowa i oświatowa, senator II RP, łączniczka w powstaniu warszawskim, podporucznik Wojska Polskiego II RP.Zbigniew Bronisław Leliwa - Sujkowski, Zbigniew Sujkowski, Zbigniew Leliwa (ur. 8 stycznia 1898 r., w Zagórzu - zm. 8 września 1954 r. w Quebec). Pseudonimy: "Hora", "Kuna", "Leliwa", "Rola", "Zbyszek". Polski geolog, docent Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1942-1944 szef Biura Studiów Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Profesor Polish University College w Londynie (1946-1951) i McMaster University w Hamilton w Kanadzie. Oficer Wojska Polskiego w stopniu majora. Po 1945 używał pseudonimu Zbigniew Leliwa.
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Bogusław Sujkowski (ur. 14 lipca 1900 w Warszawie, zm. 5 grudnia 1964 w Bydgoszczy) – polski autor powieści historycznych przeznaczonych głównie dla młodzieży.

  Syn Heleny i Antoniego Sujkowskich – przedwojennych działaczy narodowych i oświatowych. Brat znanego geologa i działacza konspiracji AK Zbigniewa Leliwy-Sujkowskiego.

  Z wykształcenia mgr inżynier leśnik, od 1923 r. pracujący w tym zawodzie. Od 1946 roku na stanowisku nadleśniczego w Bydgoszczy. Debiutował literacko w 1930 r. powieścią Może już jutro; w okresie międzywojennym wydał też Garść wspomnień piechura (1935). Autor ponad 20 popularnych powieści historycznych publikowanych w okresie powojennym. Laureat nagrody literackiej województwa bydgoskiego.

  Antoni Sujkowski (ur. 21 maja 1867 w Zakroczymiu, zm. 12 grudnia 1941 w Warszawie) – polski geograf, polityk, minister.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  W twórczości swej sięgał po szeroko pojętą tematykę z dziejów rodzimych (od czasów piastowskich) oraz z historii powszechnej: od starożytności klasycznej (Miasto przebudzone) poprzez średniowiecze (Dwa zakony) aż po czasy nowożytne (Cena wielkości), przy szczególnym zainteresowaniu epizodami zagłady cywilizacji indiańskich przez konkwistadorów (Nie bogowie, Dziewice słońca). Niektóre z powieści ukazały się w przekładach i wydaniach obcojęzycznych (Liście koka – w słowackim 1962 i rosyjskim 1965, Miasto przebudzone – w niemieckim 1975 jako Karthago).

  Twórczość[]

  Bibliografia[]

 • biogram na www.bydgoszcz.pl
 • biogram wydawcy w Cena wielkości, str. 305-306
 • Katalogi Biblioteki Narodowej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.