• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bogusław Linda  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Człowiek z żelaza – polski dramat filmowy z roku 1981 w reżyserii Andrzeja Wajdy, na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Jest on kontynuacją wątków z filmu Człowiek z marmuru tego samego reżysera. Akcja dzieła Wajdy toczy się w roku 1980 podczas wydarzeń sierpniowych, a jego bohaterem jest dziennikarz Winkel, który dostaje zadanie zrobienia reportażu kompromitującego robotnika i aktywnego działacza komitetu strajkowego, Macieja Tomczyka. Podczas swej pracy Winkel dowiaduje się o przeszłości Tomczyka oraz o jego ojcu, Mateuszu Birkucie (bohaterze Człowieka z marmuru).Pitbull. Nowe porządki – polski film sensacyjno-kryminalny w reżyserii Patryka Vegi. Uroczysta premiera filmu odbyła się 21 stycznia 2016 roku w warszawskich Złotych Tarasach, a do dystrybucji kinowej trafił dzień później.

  Bogusław Linda (ur. 27 czerwca 1952 w Toruniu) – polski aktor, komik, reżyser, scenarzysta teatralny i filmowy oraz pedagog.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Życie prywatne i działalność pozaartystyczna
 • 2 Filmografia
 • 2.1 Aktor
 • 2.2 Scenarzysta filmowy
 • 2.3 Scenarzysta i reżyser teatralny
 • 2.4 Reżyser filmowy
 • 2.5 Gościnnie
 • 2.6 Polski dubbing
 • 3 Dyskografia
 • 4 Nagrody filmowe i nominacje
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Życiorys[edytuj kod]

  Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Absolwent Krakowskiej PWST, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej.

  Pan Tadeusz – pełnometrażowy film fabularny na motywach poematu Adama Mickiewicza Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy zrealizowany w 1999 r.Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) – organ bezpieczeństwa wewnętrznego o statusie ministerialnym, zorganizowany w czasie budowy dyktatury komunistycznej w powojennej Polsce na polecenie i pod dyktando władz radzieckich. Obok tzw. Informacji Wojskowej, odpowiedzialne za masowe krwawe represje na obywatelach w okresie stalinizmu. W terenie Ministerstwo reprezentowały podległe mu Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego, dlatego potocznie te instytucje były określane skrótem UB.

  Jako student nawiązał kontakt z krakowskim Teatrem Starym, jego debiutem okazał się Mikołka w Zbrodnii i karze Dostojowskiego (reż. Maciej Prus, 1977). W latach 1978-1981 grał w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu w takich sztukach jak Czarodziejska góra Manna oraz w Ameryce Kafki (1980). Na początku lat 80. XX wieku był aktorem w warszawskim Teatrze Studio.

  1920 Bitwa warszawska – polski film wojenny w reżyserii Jerzego Hoffmana, którego akcja rozgrywa się na tle wojny polsko-bolszewickiej. Pierwszy polski pełnometrażowy film 3DJeż Jerzy – polski film animowany z 2011 roku oparty na komiksie stworzonym przez Rafała Skarżyckiego i Tomasza Leśniaka.

  Jego pierwszą ważną rolą była w Gorączce w reżyserii Agnieszki Holland, gdzie wcielił się w postać anarchisty Gryziaka (1980). Następnie zagrał m.in. w Kobiecie samotnej (1981) tej samej reżyserki, w Człowieku z żelaza Andrzeja Wajdy, w Przypadku Krzysztofa Kieślowskiego (1981) i Matce Królów Janusza Zaorskiego (1982), grając bohaterów naznaczonych egzystencjalnym niepokojem, zmuszonych do beznadziejnych zmagań z wrogą rzeczywistością.

  W zawieszeniu - polski dramat obyczajowy o historii byłego oficera Armii Krajowej niesłusznie skazanego na karę śmierci. Bohater uciekając z więzienia znajduje schronienie u byłej kochanki z czasów wojny.Mirosław Michał Baka (ur. 15 grudnia 1963 w Ostrowcu Świętokrzyskim) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, wykonawca piosenki aktorskiej, absolwent PWST we Wrocławiu.

  Aktorskie emploi wrażliwca próbował przełamać w filmie Jacka Bromskiego Zabij mnie glino (1987), gdzie zagrał groźnego przestępcę Jerzego Malika. W 1992 roku wcielił się w postać Franza Maurera, ubeka z zasadami, w Psach Władysława Pasikowskiego. Ta rola ukształtowała wizerunek Lindy jako cynicznego „twardziela”. Ugruntowały go role w filmach Psy II, Sara, Pułapka, Demony wojny według Goi. W filmie Sara aktor wykonał cover piosenki Leonarda Cohena I’m Your Man.

  Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Głównymi organizatorami festiwalu są: Polskie Radio S.A., Telewizja Polska S.A. i Miasto Sopot. Producentem festiwalu jest TVP Gdańsk. Dyrektorem pierwszej edycji festiwalu była Ewa Bąk-Woźniakiewicz. W latach 2002-2006 funkcję tę pełnił Jerzy Martyś. W latach 2007 - 2008 dyrektorem była Agnieszka Czarnecka. Natomiast od 2009 r. dyrektorem tego festiwalu jest Bogumił Osiński.Quo Vadis – polski sześcioodcinkowy miniserial z 2002 roku. Serial jest telewizyjną wersją filmu filmu z 2001 roku zrealizowanego na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

  W latach 90. XX w. uznanie krytyki przyniosły mu role sztukmistrza Stygmy w Jańciu Wodniku Jana Jakuba Kolskiego (1993), Michała Suleckiego – ojca walczącego o prawo wychowywania swojej córeczki w Tacie Macieja Ślesickiego (1995), księdza Robaka w Panu Tadeuszu Andrzeja Wajdy (1999). W 1996 podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

  Pamiętnik znaleziony w garbie – polsko-kanadyjska tragikomedia z 1992. Saga rodziny śląskiej obejmująca okres od 1939 do lat 90. z perspektywy Janka Garbusa.Quo vadis – film historyczny produkcji polskiej z 2001 roku, w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza Quo vadis.

  W 2001 roku na ekrany polskich kin wszedł obraz Reich w reżyserii Władysława Pasikowskiego. W filmie Bogusław zagrał gangstera Alexa u boku Mirosława Baki i Aleksandry Nieśpielak. Była to siódma produkcja, w której aktor współpracował z reżyserem Pasikowskim. Po tej roli artysta rozpoczął próby ucieczki od wizerunku twardziela z bronią w ręku.

  Warszawska Szkoła Filmowa - wyższa uczelnia filmowa w Warszawie. Założona przez Fundację Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy LATERNA MAGICA jako szkoła policealna. Od roku akademickiego 2011/2012 posiada uprawnienia szkoły wyższej. W październiku 2013 otwiera pierwsze w Polsce studia licencjackie na kierunku Reżyseria i Produkcja Gier WideoPrzypadek (ang. Blind Chance, niem. Der Zufall möglicherweise) – dramat psychologiczno-polityczny produkcji polskiej z 1981 roku, w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

  W tym samym roku aktor wcielił się także w rolę Petroniusza w filmie Quo Vadis. Rolę rzymskiego namiestnika powierzył mu Jerzy Kawalerowicz. Na ekrany polskich kin wszedł także jego drugi film Sezon na leszcza. Aktor zagrał w nim w rolę policjanta, którego zostawiła żona. Był to jednocześnie film drogi opowiadający o młodych przestępcach, którzy napadli na bank. Role główne odegrali z nim Anna Przybylska, Gabriel Fleszar, Edyta Olszówka oraz Marian Dziędziel.

  Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire) – sztuka autorstwa Tennessee Williamsa z 1947 roku. Wystawiana na scenach teatralnych w kraju i na świecie. W Polsce ostatnią inscenizacją tego dramatu było przedstawienie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Premiera odbyła się w październiku 2009 roku.Chwila nieuwagi, czyli drugi sztos – polska komedia sensacyjna z 2011 roku w reżyserii Olafa Lubaszenki. Kontynuacja filmu Sztos z 1997 roku.

  Jesienią 2002 r. na antenie TVN prowadził talk-show Co ty wiesz o gotowaniu.

  W 2005 roku wystąpił w polsko-amerykańskiej produkcji Summer Love. W tym samym roku nagrał z zespołem Świetliki płytę zatytułowaną Las putas melancólicas. Wcielił się także w rolę komediową w filmie Czas surferów oraz wystąpił w serialach komediowych Dziki oraz Dziki 2: Pojedynek.

  Bogusław Linda, 25 czerwca 2006

  W 2006 roku Bogusław Linda spróbował swoich sił jako reżyser i nakręcił film Jasne błękitne okna. Obraz jest opowieścią o dwóch młodych dziewczynach, których losy przeplatają się z trudną sytuacją ekonomiczną Polski po upadku komunizmu. W rolach głównych zagrał sam aktor, Joanna Brodzik i Beata Kawka.

  Biała wizytówka – polski serial obyczajowy, wojenny z 1986 roku w reżyserii Filipa Bajona; telewizyjna wersja filmu Magnat.Fala zbrodni – polski serial kryminalno-sensacyjny, emitowany w telewizji Polsat od 7 listopada 2003 do 7 lutego 2008, realizowany na licencji szwedzkiej firmy Jarowskij Enterprises AB (w Szwecji jego odpowiednik nosił tytuł Brottsvåg). Serial cechuje się dużą ilością akcji, brutalnością i często padającymi wulgaryzmami.

  Trzy lata później aktor sprawdził się także w roli komediowej w filmie Randka w ciemno w reżyserii Wojciecha Wójcika. Linda zagrał tam rolę podrywacza Cezarego.

  5 października 2009 roku z rąk sekretarza stanu w MKiDN Piotra Żuchowskiego odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  1 kwietnia 2011 roku wszedł na ekrany kin film Trzy minuty. 21:37 w reżyserii Macieja Ślesickiego, gdzie wcielił się w rolę malarza.

  Operacja Samum – polsko-turecki film sensacyjny z 1999 roku w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Film oparty jest na ściśle tajnej operacji polskiego wywiadu przeprowadzonej w Iraku w 1990 r. zwanej Operacją Samum. Film zgromadził 380 tys. widzów w Polsce.Aleksandra Nieśpielak (ur. 13 kwietnia 1973 w Kamiennej Górze) – polska aktorka filmowa i telewizyjna, sporadycznie też teatralna.

  19 kwietnia 2012 roku weszła do teatrów w Warszawie sztuka w jego reżyserii Merlin Mongoł. Był to debiut reżyserski polskiego aktora, jeśli chodzi o sztuki teatralne, a także powrót do pracy w teatrze, gdyż nie pokazywał się w nim od około 15 lat.

  Został uhonorowany w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu (gdzie się uczył i mieszkał), gdzie na Rynku Staromiejskim odsłonił drugą z serii „katarzynek” – podpisów słynnych torunian.

  26 maja 2014 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz działalności społecznej".

  Dekalog VII - siódma część cyklu telewizyjnego z 1988 roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, będąca filmową interpretacją siódmego przykazania: Nie kradnij.Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.

  Życie prywatne i działalność pozaartystyczna[edytuj kod]

  Jest żonaty z modelką i fotografką Lidią Popiel, którą poznał na planie filmowym. Ma z nią córkę Aleksandrę. Z poprzedniego małżeństwa ma dwóch synów. Aktor pasjonuje się jeździectwem. Dba o prywatność i rzadko udziela informacji o życiu osobistym w wywiadach.

  Jasminum (łac. jaśmin) – polski film obyczajowy, w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Film miał premierę 5 maja 2006, jego dystrybutorem jest Best Film.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.

  Uczestniczył w polowaniu organizowanym przez Koło łowieckie nr 58 w Zamościu, najstarszym kole łowieckim na Zamojszczyźnie. Dodatkowo na prośbę czterokrotnie otrzymywał zgodę na polowanie, jednak nie uczestniczył w odstrzale - nie przyjechał. Uznawany za bardzo dobrego myśliwego i świetnego strzelca.

  Paradoks – polski serial kryminalny w reżyserii Grzegorza Zglińskiego i Borysa Lankosza emitowany od 6 września 2012 roku do 6 grudnia 2012 roku przez TVP2. Zdjęcia do serialu kręcono m.in. w Łodzi. Emitowany był w czwartki o godzinie 21.Crimen – polski serial historyczno-przygodowy z roku 1988, zrealizowany na podstawie powieści Józefa Hena pod tym samym tytułem.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
  Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.
  Synteza to filmowa adaptacja powieści Macieja Wojtyszki pt. Synteza. Akcja filmu rozgrywa się w roku 2059. Punktem wyjścia jest odmrożenie po osiemdziesięciu latach dwóch zahibernowanych osób - chłopca Marka Torlewskiego oraz dyktatora Muanty, który staje się poważnym zagrożeniem dla ludzkości.
  Dreszcze - polski film fabularny z 1981 roku, w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. Film miał premierę 12 grudnia 1981 i już następnego dnia został półkownikiem. Film opowiada o czasach stalinowskich i mechanizmach totalitarnej manipulacji. W 2005 ukazał się na płycie DVD.
  PlayStation All-Stars Battle Royale – gra na konsolę PlayStation 3 i PlayStation Vita z gatunku bijatyk, której premiera miała miejsce dnia 23 listopada 2012 roku.
  Kanalia – polski film sensacyjny o rewolucji 1905 w Łodzi, historia oparta na autentycznych wydarzeniach. Debiut reżyserski fabularny Tomasza Wiszniewskiego.
  Psy 2. Ostatnia krew – polski film fabularny nakręcony w roku 1994. Kontynuacja Psów Władysława Pasikowskiego z 1992.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.077 sek.