Bogside

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bogside (irl. Taobh an Bhogaigh) to dzielnica Londonderry w Irlandii Północnej zamieszkaną w głównej mierze przez irlandzkich katolików. Osiedle znajduje się poza obrębem murów miejskich.

Konflikt w Irlandii Północnej (ang. The Troubles – „Kłopoty”, irl. Na Trioblóidí) – konflikt o podłożu etniczno-politycznym, rozgrywający się na obszarze Irlandii Północnej, okresowo rozszerzający się również na Anglię, Irlandię i kontynentalną Europę, trwający od końca lat 60. XX wieku aż do podpisania porozumienia wielkopiątkowego w Belfaście w 1998 roku. Pomimo podpisania porozumienia pokojowego nadal dochodzi do sporadycznych aktów przemocy.Londonderry (Derry, irl. Doire lub Doire Cholm Chille) – miasto w hrabstwie o tej samej nazwie w Irlandii Północnej, nad rzeką Foyle. Obecnie drugie co do wielkości miasto Irlandii Północnej (84 tys. mieszkańców).

Miejsce to było świadkiem dramatycznych wydarzeń związanych z konfliktem w Irlandii Północnej, w tym bitwy o Bogside oraz strzelaniny podczas krwawej niedzieli. Do popularnych atrakcji turystycznych zaliczają się liczne murale wykonane od lat 60. przez artystów powiązanych z ruchem na rzecz praw obywatelskich, słynny Free Derry Corner oraz Gasyard Feile, coroczny festiwal muzyki i sztuki.

Irlandczycy (ang.: Irish (people)), irl.: Muintir na hÉireann, na hÉireannaigh, na Gaeil) – naród pochodzenia celtyckiego zamieszkujący Irlandię.Ruch praw obywatelskich (ew. ruch na rzecz praw obywatelskich) – ruch społeczny aktywny w latach 50. i 60. XX w., dążący metodami pokojowymi do zniesienia segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych.


 • Free Derry Corner. Napis głosi: Właśnie wchodzisz do wolnego Derry.

 • Bogside, widok z bramy miejskiej.

 • Monument upamiętniający wydarzenia krwawej niedzieli.

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Krwawa niedziela z 1972 roku
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Museum of Free Derry - Historia Bogside (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.
  Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

  Reklama