• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bogdana Zagórska

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.

  Bogdana Zagórska (ur. 13 kwietnia 1945 w Poznaniu) – polska piosenkarka.

  Ukończyła ŚSM w Poznaniu. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W 1963 roku wygrała Studencki Festiwal Piosenki. W 1964 r. na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymała nagrodę za debiut. W latach 19641970 była związana ze Studenckim Teatrem Nurt w Poznaniu. W 1975 r. zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki "Złoty Orfeusz". Występowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Występowała w Związku Radzieckim, NRD, USA, Czechosłowacji, Finlandii. Jej największa popularność przypadła na lata 60. i 70. XX wieku. Znana z piosenek "Bądźcie dobrzy dla zakochanych", "Zawsze wiosną zakochani", "Może jutro będzie smutno", "Hej, hej". Komponowali dla niej m.in. Ryszard Poznakowski, Jarosław Kukulski, Piotr Figiel, Czesław Majewski. Na początku lat 80. XX wieku zakończyła karierę piosenkarską i skupiła się na zawodzie prawnika.

  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

  Dyskografia[edytuj kod]

  źródło:. Albumy studyjne

 • Bogdana (1974, Pronit, SXL 1101)
 • Bogdana Zagórska (1975, Pronit, SXL 1301)
 • Czwórka
 • Nie zabieraj mi lata (1974, Pronit, N 0690)
 • Single
 • "W oczach twych" / "Bądźcie dobrzy dla zakochanych" (1975, Tonpress, S13)
 • "Zawsze wiosną zakochani" (1974, Pronit, SP 567)
 • "Dobry wieczór z deszczem" / "Urodziłam się w maju" (1978)
 • Pocztówki
 • "Już szumią kasztany" – Magda Umer / "Nie odchodź wiosno" – Bogdana Zagórska
 • "Bezpańska miłość" – Stenia Kozłowska / "Jeszcze nic nie wiesz o mnie" – Bogdana Zagórska
 • "Kwitnie mak" – Łucja Prus / "Odejdziemy na wiosnę" – Bogdana Zagórska
 • "Hej, hej" – Bogdana Zagórska / "Późna miłość" – Witold Antkowiak
 • "Zanim przyjdzie dzień" – Bogdana Zagórska / "Letni sposób na kłopoty" – Andrzej i Eliza
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • "Artysta, który nie nagrywa, nie istnieje". Piękne, ale zapomniane wokalistki - zdjęcie 3
 • Zapomniane gwiazdy PRL. Rozpalały nie tylko głosem - zdjęcie 11
 • Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ryszard Poznakowski (ur. 11 stycznia 1946 w Grudziądzu) – polski muzyk, kompozytor,aranżer, sołtys wsi Magnuszew Duży. W latach 1969–2005 był członkiem Trubadurów (z 2-letnią przerwą od 1971 do 1973). Od 2012 lider zespołu "Poznakowski Band".
  Studencki Festiwal Piosenki – festiwal o charakterze konkursu piosenki, organizowany co roku w Krakowie, odbywający się od roku 1962. Studencki Festiwal Piosenki jest imprezą o dużym znaczeniu, a zdobycie nagrody to szczególne wyróżnienie, które nierzadko otwiera laureatom drogę do dalszej kariery estradowej. Ze względu na wydarzenia polityczne w kraju, festiwal w latach 1968, 1971 i 1982 nie odbył się.
  Tonpress – polskie wydawnictwo płytowe powstałe w latach 70. XX wieku. Według BIP Najwyższej Izby Kontroli Tonpress Sp. z o.o. od stycznia 1997 r. zaprzestała prowadzenia ksiąg rachunkowych. 19 maja 2009 Krajowa Agencja Wydawnicza Tonpress Sp. z o.o. została wpisana do rejestru przedsiębiorców.
  Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione lub uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowane, w tym z użyciem przymusu.
  Piotr Figiel (ur. 13 kwietnia 1940 w Warszawie, zm. 22 grudnia 2011) – polski kompozytor, aranżer, pianista, organista i wokalista.
  Andrzej i Eliza – polski zespół muzyczny, wokalno-instrumentalny, wykonujący muzykę folkowo-rockową. Działał w latach 1971-1981.
  Magda Umer, właściwie Małgorzata Magda Umer-Przeradzka (ur. 9 października 1949 w Warszawie) – polska piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej, dziennikarka, polonistka, reżyser, scenarzystka, aktorka i autorka recitali.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.