• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Boemund III

  Przeczytaj także...
  Ekskomunika (z łac. excommunicatio – poza wspólnotą, wyłączenie ze wspólnoty, pot. klątwa, wyklęcie i anatema) – w chrześcijaństwie najwyższa kara kościelna polegająca na wykluczeniu z życia Kościoła.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty (pot. szpitalnicy, joannici, kawalerowie maltańscy) – katolicki zakon rycerski.
  Moneta Boemunda III

  Boemund III (ur. 1144, zm. 1201) – książę Antiochii w latach 1163-1201.

  Boemund III był synem Konstancji i jej pierwszego męża, Rajmunda z Poitiers.

  We wrześniu 1163 roku brał udział w zwycięskiej bitwie z Nur ad-Dinem pod Krak des Chevaliers. 10 sierpnia 1164 roku w pobliżu Artachu (in. Harim) dostał się do niewoli Nur ad-Dina. Po zapłaceniu części okupu, na skutek interwencji m.in. Almaryka, króla Jerozolimy, uwolniony, udał się do Bizancjum, gdzie w 1165 roku otrzymał od szwagra, cesarza bizantyjskiego Manuela I, pieniądze na spłacenie reszty okupu. Dokonał licznych nadań na rzecz templariuszy i joannitów. Na początku 1178 roku wraz z Filipem, hrabią Flandrii, bezskutecznie oblegał Harenc. W 1180 roku obłożony klątwą za bigamię. Pod koniec 1182 roku wyruszył przeciwko Rubenowi III, księciu Cylicji, ale zmienił front wydając właśnie jemu miasto Tars wraz z bizantyjskim namiestnikiem. W 1185 roku pojmał Rubena III i uwolnił go za odstąpienie Mamistry i Adany. Wkrótce potem utracił te miasta. Przeciwnik Gwidona Lusigana. W 1186 zawarł sojusz z Leonem II. W 1187 wraz z nim odparł najazd Turkmenów. W tym samym roku przejął w imieniu syna hrabstwo Trypolisu. W czerwcu 1190 złożył hołd lenny Fryderykowi szwabskiemu. W maju 1191 roku wziął udział w podboju Cypru. Jesienią 1192 podpisał traktat pokojowy z Saladynem. W październiku 1193 uwięziony w Baghrasie przez Leona II; uwolniony wiosną 1194 dzięki mediacji Henryka I, króla jerozolimskiego. W lutym 1198 na krótko wypędzony z Antiochii przez syna, Boemunda IV.

  Teodora Komnena (gr. Θεοδώρα ἡ Κομνηνή, ur. ok. 1140) – bizantyńska księżniczka, księżna Antiochii. Tarsus (gr. Tarsos, łac. Tarsus) – miasto w południowej Turcji, w Cylicji, nad rzeką Kydnos, w prowincji (il) Içel, 245 671 mieszkańców (2012). W starożytności i średniowieczu Tars.

  W 1169 ożenił się z Orgueilleuse z Harenc (in. Artach lub Harim) (zm. ok. 1175) i mieli oni dwóch synów:

 • Rajmunda IV z Trypolisu, który poślubił Alicję (córkę Rubena III z Armenii) i został ojcem Rajmunda-Roupena z Antiochii,
 • Boemunda IV (11721233).
 • Około 1176 poślubił Teodorę Komnenę, siostrę Marii Komneny - królowej Jerozolimy (córkę Jana Komnena Dukasa, księcia Cypru i Marii Taronitissy). Mieli oni 2 dzieci:

  Steven Runciman, właściwie Sir James Cochran Stevenson Runciman (ur. 7 lipca 1903 w Northumberland, zm. 1 listopada 2000 w Radway, Warwickshire) - brytyjski historyk i dyplomata. W latach 1940-1947 pracował w brytyjskiej słuzbie dyplomatycznej min. w Grecji, Turcji i Bułgarii. Steven Runciman jest autorem wielu prac poświęconych głównie dziejom średniowiecza. Szczególnie cenne jest jego trzytomowe, przekrojowe dzieło Dzieje wypraw krzyżowych, opublikowane w latach 1951-1954. Wiele uwagi w swych pracach Runciman poświęcał historii Cesarstwa Bizantyjskiego oraz sąsiednich państw, od Sycylii po Syrię.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
 • Konstancję (zmarłą w dzieciństwie),
 • Manuela (11761211).
 • W 1180 Boemund porzucił Teodorę dla kobiety o imieniu Sybilla, za co został ekskomunikowany przez Aleksandra III. Boemund i Sybilla mieli 2 dzieci:

 • Alicję (zm. 1233), która poślubiła Gwidona I Embriaco, pana Gibelet,
 • Wilhelma.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Runciman S., Dzieje wypraw krzyżowych, t. 2-3, Warszawa 1998.
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dzieje wypraw krzyżowych (ang. A History of the Crusades) – trzytomowe dzieło sir Stevena Runcimana opublikowane po raz pierwszy w latach 1951-1954 przez Wydawnictwo Uniwersytetu Cambridge w języku angielskim. Książka pod względem liczby wydań i przekładów jest najpopularniejszą syntezą dziejów krucjat.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Maria Komnena, gr. Μαρία Κομνηνή, Maria Komnēnē (ok. 1154–1208/1217) - druga żona Amalryka I, króla Jerozolimy. Matka królowej Izabeli Jerozolimskiej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Aleksander III (łac. Alexander III, właśc. Rolando Bandinelli; ur. ok. 1100 w Sienie, zm. 30 sierpnia 1181 w Civita Castellana) – papież od 7 września 1159 do 30 sierpnia 1181.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Bigamia – pozostawanie w związku małżeńskim z osobą, która znajduje się w innym ważnym związku małżeńskim.
  Krak des Chevaliers (lub Crac des Chevaliers, „twierdza rycerzy”) – zamek w zachodniej części Syrii, w górach Dżabal an-Nusajrijja, dawna siedziba joannitów. Nazywany także w języku arabskim Ḥiṣn al-Akrād, „twierdza Kurdów”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.694 sek.