• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bocchetta di Altare

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Łańcuch górski – teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi doń pogórzami.
  Savona – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Savona. Położona jest na Rivierze Ligure di Ponente, u zbiegu strumieni Lavanestro i Letimbro, na skrzyżowaniu dwóch autostrad: autostrady dei Fiori (od Genui do Ventimiglii) i autostrady A6 (od Turynu do Savony). Znajduje się około 55 km na zachód od Genui. Graniczy od północy z gminą Cairo Montenotte, od południa z Morzem Liguryjskim, na zachodzie z Cairo Montenotte, Altare, Quiliano i Vado Ligure, na wschodzie z Albisola Superiore i Albissola Marina.

  Bocchetta di Altare (daw. Colle di Cadibona, Bochetta di Cadibona) – przełęcz na wysokości 459 m n.p.m. Leży w zachodnich Włoszech, w regionie Liguria, w prowincji Savona. Przełęcz oddziela dwa wielkie łańcuchy górskie Europy - Alpy od Apeninów. Łączy ona Savonę z Carcare.

  Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².Liguria – region administracyjny w zachodnich Włoszech, o powierzchni 5416 km², 1,7 miliona mieszkańców i ze stolicą w Genui (727000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia 325 osób na km². Od południa oblana jest przez wody Morza Liguryjskiego, od zachodu graniczy z Francją, od północy z Piemontem, a od wschodu z regionami: Emilia-Romania i Toskania.

  Przez przełęcz przebiega autostrada A6.

  Apeniny (wł. Appennini) – łańcuch górski we Włoszech, rozciągający się na długości 1350 km z północy na południe wzdłuż całego Półwyspu Apenińskiego i na szerokość od 40 do 200 km. Wyróżnia się Apeniny Północne (w tym Apenin Liguryjski, i Toskański i Umbryjski), Środkowe i Południowe.Autostrada A6 (Autostrada Zielonomorska) (wł.Autostrada Torino - Savona, A6 La Verdemare) - arteria samochodowa łącząca stolicę Piemontu z leżącym nad Morzem Liguryjskim portowym miastem Savona. Trasa została otwarta w roku 1960. Początkowo biegnąca przez nizinne rejony Piemontu w okolicach miejscowości Ceva wkracza na teren górzyste - miejsce gdzie stykają się Apeniny Liguryjskie z pasmem Alp Nadmorskich. Tutaj też zbudowano kilkanaście imponujących estakad oraz dziesiątki tuneli. Autostrada na całej długości pokrywa się z magistralą drogową E717. Operatorem trasy jest spółka Autostrada Torino - Savona.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sergio Marazzi: La “Suddivisione orografica internazionale unificata del Sistema Alpino” (SOIUSA) (wł.). Fioridimontagna.it. s. 3. [dostęp 2017-11-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Opis przełęczy
 • Przełęcz – forma ukształtowania terenu, wybitne, poprzeczne obniżenie w przebiegu grzbietu górskiego lub grani między sąsiednimi szczytami lub turniami. Powstaje w wyniku procesu denudacji mniej odpornych skał budujących stoki. Zazwyczaj przełęcze są najwygodniejszym miejscem do przejścia z jednej doliny do drugiej przez oddzielający je grzbiet.Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.