• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bobrza - rzeka

  Przeczytaj także...
  Góry Świętokrzyskie (342.34) – masyw górski położony w południowo-wschodniej Polsce, w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższy szczyt to Łysica (612 m n.p.m.) w paśmie Łysogór. Nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.Ciemnica - rzeka w środkowej Polsce, prawy dopływ Bobrzy. Płynie w Górach Świętokrzyskich, w województwie świętokrzyskim.
  Kielce (łac. Civitas Kielcensis, lit. Kielcai, łot. Kelce, ros. Ке́льце) – miasto wojewódzkie położone w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Położone w Górach Świętokrzyskich nad rzeką Silnicą. Stanowi regionalny ośrodek gospodarczy,naukowy,turystyczny oraz wystawienniczo-targowy. Pod koniec 2011 roku miasto liczyło 201 815 mieszkańców. Na terenie Kielc znajduje się pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne.

  Bobrza, w górnym biegu Bobrzyca, w dolnym biegu Trupieniec – rzeka w środkowej Polsce, prawy (najdłuższy) dopływ Czarnej Nidy o długości 48,9 km i powierzchni dorzecza 379 km². Płynie w Górach Świętokrzyskich, w województwie świętokrzyskim.

  Źródło Bobrzy
  Źródło Bobrzy
  Źródło Bobrzy

  Rzeka wypływa ze źródła niecały kilometr na południowy zachód od Występy na wysokości 374,8 m n.p.m. Tworzy przełom przez Pasmo Oblęgorskie (koło wsi Bobrza) oraz między Pasmem Zgórskim i Pasmem Posłowickim (w Słowiku na południowo-zachodnich obrzeżach Kielc), a do Czarnej Nidy uchodzi na wysokości 215 m n.p.m. koło wsi Wolica, na Pogórzu Szydłowskim.

  Słowik (oficjalnie Słowik-Willa) – południowo-zachodnia część Kielc, położona pomiędzy Pasmem Zgórskim a Pasmem Posłowickim. Przepływa przez nią rzeka Bobrza. Słowik był w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku zapleczem wypoczynkowym miasta Kielce. Przebiega przez niego droga wojewódzka nr 762 oraz linia kolejowa w kierunku Krakowa. Znajduje się tu przystanek kolejowy "Słowik" oraz kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.

  Główne dopływy:

 • lewe: Sufraganiec, Silnica; Bobrzaneczka.
 • prawe: Ciemnica; Ostóżek; Bobrzyczka.
 • Ważniejsze miejscowości nad Bobrzą: Samsonów, Bobrza, Szczukowice, Kielce (dzielnice Białogon i Słowik), Sitkówka-Nowiny.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Słownik geograficzno-krajoznawczy Polski, Elżbieta Bajkiewicz-Grabowska (red.), Iwona Swenson (red.), Zofia Aleksandrowicz, Warszawa: PWN, 1998, s. 44, ISBN 83-01-12677-9, OCLC 830195866.
  2. Skany map topograficznych Geoportalu Infrastruktury Informacji Przestrzennej. [dostęp 2020-03-29].
  3. Geoportal 2 | iMap, mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2018-09-13].
  Białogon – część Kielc, jej początki sięgają I połowy XVII w., kiedy zaczęła istnieć jako osada przemysłowa. Położona jest na obrzeżach miasta, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 762. Posiada własną stację kolejową, na której zatrzymują się jedynie pociągi osobowe. Przy ulicy Fabrycznej, naprzeciw Skweru Brzezinki oraz Arboretum im. Władysława Dzikowskiego, znajduje się zabytkowy drewniany, kryty gontem, kościółek Przemienienia Pańskiego, wybudowany w latach 1917-1918, wraz z ogrodzeniem i dzwonnicą, w stylu podhalańskim. Został zaprojektowany przez Mateusza Galasa, a jego architektura nawiązuje do modnego wówczas stylu zakopiańskiego. Nieopodal, na ulicy Pańskiej 1A znajduje się Dom Harcerza im. Natalii Machałowej. Przy ulicy Kolonia 9 znajduje się, obecnie będący w budowie nowy kościół. Przy ulicy Górników Staszicowskich mieści się Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Kielcach, od 2010 roku noszący imię Natalii Machałowej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bobrza – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Miedziana Góra, nad Bobrzą.
  Województwo świętokrzyskie – jednostka podziału administracyjnego w południowej części centralnej Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 r. W przybliżeniu obejmuje większą część obszaru dawnego województwa kieleckiego, część tarnobrzeskiego (powiaty opatowski, sandomierski i staszowski) oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego.
  Samsonów – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Zagnańsk. Miejscowość położona w Górach Świętokrzyskich pomiędzy Pasmem Oblęgorskim w Klonowskim, od północnego zachodu zamknięta Wzgórzami Kołomańskimi.
  Pasmo Zgórskie (lub Zgórskie Góry) – pasmo Gór Świętokrzyskich położone na południowy zachód od Kielc. Rozciąga się od okolic miejscowości Rykoszyn na zachodzie, po przełom Bobrzy w Słowiku, przedmieściu Kielc, na wschodzie. Przełom tej rzeki oddziela je od Pasma Posłowickiego.
  Sufraganiec – rzeka w środkowej Polsce, lewy dopływ Bobrzy o długości 15,8 km i powierzchni dorzecza 61,74 km². Płynie w Górach Świętokrzyskich, w województwie świętokrzyskim. Ma charakter rzeki górskiej ze spadkiem wynoszącym 7,3 ‰. Posiada II i III klasę czystości wody.
  Silnica – rzeka biorąca początek w obrębie góry Wiśniówka, Krzemionka, *Wierzejskiej wszystkie Pasmo Masłowskie na wysokości 360 m n.p.m. o długości 17,4 km. Płynie m.in. przez Kielce, uchodzi do Bobrzy. Ma charakter rzeki górskiej ze spadkiem wynoszącym 6,4 ‰. Jej powierzchnia dorzecza wynosi 51,1 km², a długość na terenie miasta wynosi 17,0 km.
  Nowiny (do 2012 Osiedle Nowiny) – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Sitkówka-Nowiny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.