• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bobowasi

  Przeczytaj także...
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Axim - miasto w Regionie Zachodnim, na wybrzeżu Ghany, 63 km na zachód od portowego miasta Takoradi, na południe od drogi wiodącej do granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej i na zachód Przylądka Trzech Punktów.
  Ghana (Republika Ghany, ang. Republic of Ghana) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza "Król - Wojownik". Pochodzi od przedkolonialnego, średniowiecznego Imperium Ghany, które jednak rozciągało się na terenach dzisiejszego Mali i Mauretanii. Handel z Europejczykami został po raz pierwszy nawiązany już w XV w., natomiast przedkolonialne królestwo Aszanti zachowało niepodległość aż do roku 1870, w którym to zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię. Niepodległość odzyskała w roku 1957.

  Bobowasi - wyspa na Oceanie Atlantyckim należąca do Ghany, znajdująca się w odległości około 1,8 km od miasta Axim. Na wyspie znajduje się latarnia morska.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.