• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bobby Julich

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  Tinkoff (Kod UCI: TNK) – rosyjska drużyna kolarska, której założycielem i wieloletnim dyrektorem generalnym był kontrowersyjny zwycięzca Tour de France 1996, duński kolarz Bjarne Riis. 2 grudnia 2013 roku Riis sprzedał drużynę wraz z licencją WorldTour rosyjskiemu przedsiębiorcy Olegowi Tińkowowi.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Robert William „Bobby” Julich (ur. 18 listopada 1971 w Corpus Christi, Teksas) – amerykański kolarz szosowy, wicemistrz olimpijski.

  Greg LeMond - (ur. 26 czerwca 1961 roku w Lakewood w stanie Kalifornia), amerykański zawodowy kolarz szosowy. W 1986 roku został pierwszym nieeuropejskim cyklistą, który wygrał Tour de France. Wyścig dookoła Francji wygrał również w 1989 oraz w 1990 roku, przechodząc jednocześnie do historii jako jeden z ośmiu zawodników, którzy wygrali najsłynniejszy na świecie wyścig kolarski co najmniej trzy razy.Crédit Agricole (Kod UCI: C.A) – francuska zawodowa grupa kolarska sponsorowana przez Crédit Agricole od 1997 r. Wcześniej drużyna nosiła nazwę GAN. Od 2005 znajduje się w gronie 20 najlepszych ekip zawodowego kolarstwa szosowego. Menadżerem grupy jest Roger Legeay.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Julich dorastał jako syn triathlonisty w Kolorado. Ponieważ jednak ani pływanie ani bieganie nie były jego mocnymi stronami, a podziwiał za to Grega LeMonda na Tour de France, postanowił zostać kolarzem. Już jako junior odnosił wiele sukcesów i jako pierwszy Amerykanin wygrał wyścig Trofeo Karlsberg. Julich jest zawodowcem od roku 1992, a swoją karierę rozpoczął w drużynie Spago. Rozwijał się jako bardzo dobry czasowiec i „góral”. W roku 1996 zwrócił na siebie uwagę wysokim, 9. miejscem na Vuelta a España. Dwa lata później był trzeci w klasyfikacji generalnej Tour de France. W kolejnych czterech latach, będąc w drużynach Crédit Agricole i Team Telekom nie potrafił nawiązać do dawnych sukcesów – nie wygrał w tym czasie żadnego wyścigu. Kiedy w 2004 roku przeszedł do Team CSC Bjarne Riisa, nastąpiła jego przemiana. W tym samym roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Atenach, zajmując trzecie miejsce w jeździe na czas, za swym rodakiem Tylerem Hamiltonem i Rosjaninem Wiaczesławem Jekimowem. W 2012 roku potwierdzono, że Hamilton stosował doping i odebrano mu medal. Dzięki temu Julich awansował o jedno miejsce. Rok później wygrał wyścig Paryż-Nicea.

  18 listopada jest 322. (w latach przestępnych 323.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 43 dni. Critérium International to trzydniowy wyścig kolarski organizowany we Francji każdej wiosny. Wcześniej znany był pod nazwą Critérium National de la Route a rozgrywano go od roku 1932. Przez wiele lat były to swego rodzaju nieoficjalne mistrzostwa Francji, a dopiero w 1979 pozwolono startować zawodnikom także z innych krajów.

  Ważniejsze sukcesy[ | edytuj kod]

 • 1997 - Tour de l’Ain
 • 1998, 2005 - Criterium International
 • 1998 - 3. miejsce Tour de France
 • 2004 - srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas (Olimpiada w Atenach)
 • 2005 - Paryż-Nicea, Tour of Benelux
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona kolarza (ang.)
 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Bobby Julich w bazie danych Tour de France (ang.)
 • Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.Triathlon, triatlon (gr. trójbój) – wszechstronna dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie, a czas końcowy obejmuje również zmianę stroju sportowego.
  Warto wiedzieć że... beta

  XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Wyścig Paryż-Nicea (Paris-Nice), coroczna wieloetapowa impreza kolarska, znajdująca się w kalendarzu federacji międzynarodowej UCI wśród wyścigów najwyższej kategorii. Stanowi tradycyjne otwarcie europejskiego sezonu kolarskiego i nazywana jest popularnie "Wyścigiem w stronę słońca". Organizatorem wyścigu jest Amaury Sport Organisation – ta sama, która organizuje m.in. Tour de France.
  BinckBank Tour – kolarski wyścig wieloetapowy rozgrywany w krajach Beneluksu, należący do serii UCI World Tour. W latach 2005-2016 znany był pod nazwą Eneco Tour.
  T-Mobile Team (kod UCI: TMO) to była niemiecka zawodowa grupa kolarska, która znajdowała się w grupie 20 najlepszych drużyn, czyli UCI ProTeams. Wcześniej grupa nosiła nazwę: Team Deutsche Telekom.
  Wiaczesław Władimirowicz Jekimow (ros. Вячеслав Владимирович Екимов, ur. 4 lutego 1966 w Wyborgu) - rosyjski kolarz torowy i szosowy reprezentujący także ZSRR, trzykrotny medalista olimpijski oraz dziesięciokrotny medalista torowych mistrzostw świata.
  Corpus Christi - miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w hrabstwie Nueces, nad Zatoką Meksykańską. Siedziba władz hrabstwa. Ma 279,2 tys. mieszkańców. Nazwa znaczy po łacinie Ciało Chrystusa.
  Jazda indywidualna na czas (potocznie: czasówka indywidualna) – konkurencja rozgrywana w ramach kolarstwa szosowego. Wyścig polega na jak najszybszym pokonaniu kilkudziesięciokilometrowego odcinka trasy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.626 sek.