• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bob Taft

  Przeczytaj także...
  Harold Guy Hunt, znany lepiej jako Guy Hunt (ur. 17 czerwca 1933, zm. 30 stycznia 2009) był amerykańskim politykiem ze stanu Alabama.Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „Grand Old Party” (GOP).
  William Howard Taft (ur. 15 września 1857 w Cincinnati, zm. 8 marca 1930 w Waszyngtonie) – amerykański polityk, dwudziesty siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych (1909–1913), prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych (1921–1930), jedyna osoba w amerykańskiej historii, która pełniła oba te urzędy.

  Bob Taft, właśc. Robert Alphonso Taft II (ur. 8 stycznia 1942 w Bostonie) – amerykański polityk ze stanu Ohio, działacz Partii Republikańskiej, przez osiem lat gubernator Ohio (67 z kolei).

  Taft pochodzi z bardzo znaczącej amerykańskiej rodziny politycznej. Jego prapradziadek Alphonso Taft (uważany za swego rodzaju założyciela „dynastii Taftów”) był sekretarzem wojny w gabinecie prezydenta Ulyssesa Granta. Jego pradziadek, William Taft, był gubernatorem Filipin, sekretarzem wojny, prezydentem w latach 1909–1913 i prezesem Sądu Najwyższego. Jego dziadek, Robert Taft, był wpływowym senatorem z Ohio i przez wiele lat liderem konserwatywnego skrzydła w partii, kandydatem na prezydenta i liderem senackiej większości. Ojciec, także Robert Taft, również zasiadał w Senacie. Gubernator jest też dalszym kuzynem prezydenta George’a W. Busha oraz wiceprezydenta Dicka Cheneya.

  Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Bob Taft wychował w Cincinnati. Ukończył (notabene nazwaną na cześć swojej rodziny) Taft High School oraz, w 1963, Uniwersytet Yale’a. W latach 1963–1965 był wolontariuszem Korpusu Pokoju w Tanzanii, gdzie pracował jako nauczyciel. W 1967 poślubił Hope, z którą ma córkę Anne.

  Richard Bruce „Dick” Cheney (ur. 30 stycznia 1941 w Lincoln) – polityk amerykański, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych (od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W latach 1976–1981 zasiadał w stanowej Izbie Reprezentantów. Następnie (1981–1990) pełnił urząd szefa władzy wykonawczej w Hamilton County, zanim wybrano go w 1990 na stanowego sekretarza stanu. Wybrany ponownie w 1994, zasiadał na tym stanowisku w latach 1991–1999. W 1998 został wybrany na gubernatora (kadencja od 11 stycznia 1999), uzyskując reelekcję w 2002. W 1998 pokonał demokratę Lee Fishera stosunkiem 50% do 45% głosów, zaś cztery lata później przedstawiciela tejże partii Tima Hagana przewagą aż 58% do 38%.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Korpus Pokoju (ang. Peace Corps) – federalna agencja amerykańska z siedzibą w Waszyngtonie. Powołana do życia 1 marca 1961 r. z inicjatywy prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

  Jako gubernator zasłynął przede wszystkim uwikłaniem w liczne skandale korupcyjne (zwłaszcza Coingate). Taft cieszył się najniższym poparciem społecznym ze wszystkich ówczesnych amerykańskich gubernatorów (według najgorszych dlań sondaży aprobowało go tylko 6,5% mieszkańców Ohio). Pod koniec 2005 został też ogłoszony przez poczytny i opiniotwórczy magazyn Time jednym z trzech najgorszych gubernatorów w kraju.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Powstała w wyniku podziału Partii Demokratyczno-Republikańskiej około 1828 roku. Jest najstarszą funkcjonującą partią polityczną na świecie.

  Za kadencji Tafta wykonano pierwszy wyrok śmierci w Ohio od 1963. Do tej pory za jego rządów 21 osób zostało straconych za pomocą zastrzyku trucizny – najwięcej w jakimkolwiek stanie poza Południem.

  Taft był też pierwszym gubernatorem Ohio sądzonym w czasie sprawowania urzędu i uznanym winnym, choć nie pociągnęło to za sobą, jak np. w przypadku gubernatora Alabamy, Guya Hunta, w 1993 automatycznego usunięcia z urzędu. Musiał zapłacić grzywnę po uznaniu go winnym pewnych nadużyć i publicznie przeprosić mieszkańców stanu.

  Ulysses Simpson Grant (ur. 27 kwietnia 1822 w Point Pleasant (hrabstwo Clermont), zm. 23 lipca 1885 w Mount McGregor (hrabstwo Saratoga)) – amerykański generał, osiemnasty prezydent USA (1869-1877).Kara śmierci w Stanach Zjednoczonych obowiązywała od uzyskania przez ten kraj niepodległości w roku 1776 (i przedtem w Trzynastu koloniach) nieprzerwanie aż do roku 1972, kiedy to Sąd Najwyższy w sprawie Furman v. Georgia uznał, iż w większości stanów panuje nadzwyczaj arbitralny sposób jej orzekania, co powoduje naruszenie VIII i XIV poprawki do konstytucji (od 1967 roku w całym kraju obowiązywało nieformalne moratorium). Jedynym stanem, w którym przepisy dotyczące kary śmierci pozostały niezmienione było Rhode Island, utrzymano także w mocy kilka statutów w innych stanach, pomimo to wyroki nie były wykonywane. Pomimo często pojawiających się takich twierdzeń Sąd Najwyższy nigdy nie uznał, że kara śmierci jest sprzeczna z konstytucją (do tego zdania przychyliło się jedynie 2 spośród 9 sędziów Sądu Najwyższego).

  Skandal Coingate i inne afery pociągnęły za sobą serię dotkliwych porażek republikanów w Ohio w wyborach w listopadzie 2006. Taft (niemogący się ubiegać o trzecią kadencję) został zastąpiony przez pierwszego od 16 lat demokratę na tym stanowisku. Przegrał też nieuwikłany umiarkowany senator Mike DeWine.

  Zastrzyk trucizny (ang. lethal injection) – potoczna nazwa sposobu wykonywania egzekucji poprzez dożylne podanie śmiertelnej dawki trucizny w celu spowodowania śmierci. Jest obecnie najpopularniejszą metodą wykonywania kary śmierci w USA - po przywróceniu najwyższego wymiaru kary w tym kraju w 1976 roku, ponad 85% egzekucji przeprowadzono właśnie za pomocą zastrzyku trucizny. Stosowana również do eutanazji np. w Holandii.Uniwersytet Yale’a, Uniwersytet Yale (ang. Yale University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w mieście New Haven, w stanie Connecticut, jeden z najbardziej prestiżowych, należący do Ligi Bluszczowej, przodujący w rankingach kierunków prawniczych.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Bob Taft w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Hamilton (ang. Hamilton County) – hrabstwo w USA, w stanie Ohio. Według danych z 2000 roku hrabstwo miało 845 303 mieszkańców. Nazwa hrabstwa pochodzi od nazwiska Alexandra Hamiltona.
  Richard Michael „Mike” DeWine (ur. 5 stycznia 1947) – polityk amerykański, senator ze stanu Ohio (wybrany w 1994 i ponownie w 2000), członek Partii Republikańskiej.
  Tanzania, Zjednoczona Republika Tanzanii (suahili Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) – państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: (do I wojny światowej niemieckiej) Tanganiki oraz brytyjskiego Zanzibaru, co symbolizowała nazwa utworzona z pierwszych sylab nazw obu krajów – TAN+ZAN. W skład Tanzanii jako republiki federacyjnej weszła również wyspa Pemba położona blisko Zanzibaru.
  Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.
  Konserwatyzm ((łac.) conservare – zachowywać, dochować zmian) − ideologia, która bazuje na hasłach obrony porządku społeczno-gospodarczego oraz zachowywania i umacniania tradycyjnych wartości, takich jak: religia, naród, państwo, rodzina, hierarchia, autorytet, własność prywatna. Konserwatyści chcą obronić stary porządek ze względu na przekonanie o ewolucyjnym charakterze zmian społecznych. Konserwatyzm zrodził się na przełomie XVIII i XIX w., był próbą przeciwstawienia się racjonalistycznej myśli oświeceniowej. Nowoczesny konserwatyzm stanowił reakcję na wydarzenia rewolucji francuskiej. Za twórcę podstaw ideologicznych nurtu uważany jest Edmund Burke. Jako idea polityczna termin ten po raz pierwszy użyty został w 1820 r. przez zwolennika restauracji dynastii Burbonów, François-René de Chateaubriand (1768–1848), który wydawał pismo „Konserwatysta”.
  Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, właśc. Główny Sędzia Stanów Zjednoczonych (en. The Chief Justice of the United States) jest przewodniczącym Sądu Najwyższego i szefem władzy sądowniczej.
  Cincinnati – miasto w USA, w stanie Ohio. Leży nad rzeką Ohio (na jej północnym brzegu), będącą jednocześnie granicą ze stanem Kentucky. Wraz z przedmieściami, enklawami, zarzecznymi miastami i przedmieściami stanu Kentucky ulokowanymi w hrabstwach Boone, Kenton i Campbell, i przyległym pograniczem stanu Indiana (przede wszystkim Lawrenceburg), ok. 1,5 mln ludności zamieszkuje aglomerację Cincinnati z tendencją wzrostową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.694 sek.