• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bob Carr

  Przeczytaj także...
  University of New South Wales (Uniwersytet Nowej Południowej Walii) - australijska państwowa uczelnia wyższa z siedzibą w Sydney. Powstała w 1949 na bazie istniejącego od 1843 Sydney Technical College (Kolegium Technicznego w Sydney). Zakładając nowy uniwersytet, władze Nowej Południowej Walii chciały stworzyć uczelnię o bardziej technicznym i inżynierskim charakterze niż University of Sydney.Julia Eileen Gillard (ur. 29 września 1961 w Barry) – australijska polityk, wiceprzewodnicząca Australijskiej Partii Pracy (ALP) i wicepremier w latach 2007-2010. Przewodnicząca ALP oraz premier Australii w latach 2010-2013, była pierwszą kobietą na obu tych stanowiskach.
  Parlament Nowej Południowej Walii (Parliament of New South Wales) - najwyższy organ władzy ustawodawczej w australijskim stanie Nowa Południowa Walia. Jego korzenie sięgają roku 1824, kiedy to przy gubernatorze Nowej Południowej Walii (wówczas brytyjskiej kolonii) powstała doradzająca mu, pięcioosobowa rada ustawodawcza. W obecnej postaci parlament istnieje od uzyskania przez Nową Południową Walię Autonomii w 1856 roku. Począwszy od 1901, jest jednym z parlamentów stanowych Związku Australijskiego.

  Robert John „Bob” Carr (ur. 28 września 1947 w Sydney) – australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy (ALP). Od 4 kwietnia 1995 do 3 sierpnia 2005 roku był premierem Nowej Południowej Walii, pełniąc to stanowisko przez najdłuższy nieprzerwany czas w historii. Od 13 marca 2012 do 18 września 2013 był ministrem spraw zagranicznych Australii.

  Premier Nowej Południowej Walii stoi na czele rządu stanowego w australijskim stanie Nowa Południowa Walia. Formalnie powołuje go i odwołuje gubernator Nowej Południowej Walii, jednak w praktyce funkcję te pełni zawsze stanowy lider partii (lub największej z partii koalicyjnych) posiadającej większość miejsc w Zgromadzeniu Ustawodawczym Nowej Południowej Walii. Przed powstaniem Związku Australijskiego w 1901, premier kierował autonomicznym rządem kolonii brytyjskiej.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Życiorys[]

  Młodość[]

  Członkiem ALP został jako piętnastolatek. W 1970 stanął na czele młodzieżówki tej partii w stanie Nowa Południowa Walia, a dwa lata później na szczeblu ogólnokrajowym. Po ukończeniu studiów historycznych na University of New South Wales podjął pracę dziennikarza radiowego w publicznej rozgłośni ABC. W 1972 został etatowym pracownikiem centrali związków zawodowych w Nowej Południowej Walii, gdzie zajmował się projektami edukacyjnymi. W 1978 powrócił do pracy dziennikarskiej, tym razem w tygodniku społeczno-politycznym The Bulletin.

  Kevin Michael Rudd (ur. 21 września 1957 w Nambour) – australijski polityk, od 1998 deputowany do Izby Reprezentantów, lider Australijskiej Partii Pracy (ALP) w latach 2006-2010 i ponownie od czerwca do września 2013, dwukrotny premier Australii: od 3 grudnia 2007 do 24 czerwca 2010 oraz od 27 czerwca do 18 września 2013. Od 14 września 2010 do 22 lutego 2012 minister spraw zagranicznych w drugim gabinecie Julii Gillard.Moris Iemma (ur. 21 lipca 1961 w Sydney) – australijski polityk, Premier Nowej Południowej Walii od 3 sierpnia 2005 do 5 września 2008 roku z ramienia Australijskiej Partii Pracy. Zrezygnował z funkcji premiera w sierpniu 2008 roku, a jego następcą został Nathan Rees.

  Polityka na szczeblu stanowym[]

  Był członkiem Parlamentu Nowej Południowej Walii w latach od 1983 do 2005 oraz liderem Australijskiej Partii Pracy w stanie Nowa Południowa Walia od 1988 do 2005. W 1995 kierowana przez niego ALP wygrała wybory stanowe, co dało mu fotel premiera Nowej Południowej Walii. W latach 1999 i 2003 kierowany przez niego rząd stanowy uzyskiwał reelekcję. Zrezygnował z funkcji premiera oraz członka parlamentu stanowego w sierpniu 2005, jego następcą został Morris Iemma.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Australian Broadcasting Corporation (ABC) – australijski publiczny nadawca radiowy i telewizyjny, dostarczający kanały telewizyjne, radiowe, portal internetowy i usługi mobilne mieszkańcom Australii, a także serwisy dla zagranicy: Australia Network and Radio Australia.

  Polityka na szczeblu federalnym[]

  W latach 2005-2012 Carr pozostawał na politycznej emeryturze, aktywnie udzielając się jednak jako uczestnik publicznych debat na różne tematy. Współpracował również z mediami, a także pełnił kilka stanowisk w biznesie. Na przełomie lutego i marca 2012 ogłoszono, iż Carr będzie kandydatem ALP do przejęcia mandatu w Senacie Australii, opróżnionego wskutek rezygnacji senatora Marka Arbiba. Było to pokłosie walk frakcyjnych wewnątrz ALP, w których mocno popierany przez Arbiba były premier Kevin Rudd został ostatecznie pokonany w rywalizacji o przywództwo w partii przez premier Julię Gillard. Zgodnie z australijskim prawem, decyzję o obsadzie federalnego mandatu senatorskiego opróżnionego w trakcie kadencji podejmuje parlament stanu, który reprezentował ustępujący senator. 6 marca 2012 parlament Nowej Południowej Walii oficjalnie wybrał na to stanowisko Carra.

  Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1891 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.

  13 marca 2012 został nowym szefem australijskiej dyplomacji. Zajmował to stanowisko do 18 września 2013, kiedy to ALP przeszła do opozycji po przegranych wyborach.

  Przypisy

  1. Bob Carr endorsed as NSW senator (ang.). ABC News, 2012-03-06. [dostęp 2012-03-25].
  2. Judith Ireland: http://www.smh.com.au/opinion/political-news/senators-welcome-carr-to-the-red-room-20120313-1uxnw.html (ang.). smh.com.au, 2012-03-13. [dostęp 2012-03-25].

  Bibliografia[]

 • Oficjalny biogram na stronie Senatu Australii (ang.) [dostęp 2012-03-25]
 • Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.Związek zawodowy – masowa organizacja społeczna zrzeszająca na zasadzie dobrowolności ludzi pracy najemnej. Jej celem jest obrona interesów społeczno-ekonomicznych. Tworzona może być według kryteriów gałęzi produkcji, zawodu lub regionu w którym operuje. Związki ponadto rozwijając mogą działalność samopomocową, edukacyjną czy kulturalną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.