• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bo Jackson

  Przeczytaj także...
  National Football League (skrót: NFL, Narodowa Liga Futbolowa) – największa zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona z 32 zespołów. Liga powstała w roku 1920, jako American Professional Football Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Futbolu Zawodowego) i zmieniła nazwę na obecną dwa lata później.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

  Vincent Edward "Bo" Jackson (ur. 30 listopada 1962 w Bessemer, Alabama) – amerykański futbolista i baseballista.

  Jedyny zawodnik w historii, który wystąpił w meczu gwiazd dwóch lig zawodowych w USA: Mecz Gwiazd MLB i NFL Pro Bowl. Wybrany przez ESPN najlepszym sportowcem w historii. W barwach Auburn University wygrał w 1985 Heisman Trophy, doroczną nagrodę dla najlepszego akademickiego futbolisty.

  Pro Bowl - pokazowy mecz gwiazd ligi NFL. Oficjalnie nazywany jest AFC-NFC Pro Bowl, ponieważ grają w nim drużyny złożone z wybranych zawodników obu konferencji ligi: AFC i NFC. Pierwszy mecz tego typu rozegrano w styczniu 1951 roku. Od 1980 do 2009 roku mecz rozgrywany był na stadionie Aloha Stadium w Honolulu, na Hawajach. Od 2010 roku mecz rozgrywany jest tydzień przed Super Bowl na co rok innym stadionie.Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.

  W 1989 i 1990 twarz kampanii Nike ze sloganem Bo Knows, promującą uniwersalne obuwie sportowe do uprawiania różnych dyscyplin sportu, sygnowane jego nazwiskiem. Po kontuzji w 1991 po kontuzji biodra, której nabawił się podczas kariery futbolowej, skupił się na karierze w MLB, dokończył także studia, a także rozpoczął karierę aktora w serialach (m.in. Świat według Bundych) oraz filmach (Komora).

  Bessemer – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Alabama, w hrabstwie Jefferson. W 2008 liczyło 28 142 mieszkańców.Entertainment and Sports Programming Network (krócej ESPN) – amerykańska całodobowa stacja telewizyjna poświęcona tematyce sportowej. Stacja powstała 7 września 1979 roku. Posiada prawa transmisji w USA do licznych imprez sportowych w piłce nożnej (mistrzostwa świata w piłce nożnej, Liga Mistrzów UEFA i MLS), footballu amerykańskim (NFL, Arena Football League oraz lig uniwersyteckich), koszykówce (NBA, WNBA oraz lig uniwersyteckich), baseballu (MLB), wyścigach samochodowych (IRL, NASCAR, NHRA), golfie, a także licznych innych dyscyplinach sportowych, takich jak kręgle, bilard, lacrosse czy sporty ekstremalne.

  Przypisy

  1. Bo knows stardom and disappointment (ang.). espn.com. [dostęp 2 maja 2014].
  2. Greatest Of All Time: Bo Jackson (ang.). espn.com. [dostęp 2 maja 2014].
  3. Bo Jackson (ang.). heisman.com. [dostęp 2015-10-28].
  4. How Nike Plans to Follow Up Its 'Bo Knows Baseball' TV Ad (ang.). latimes.com. [dostęp 2 maja 2014].
  5. Bo knows stardom and disappointment (ang.). espn.com. [dostęp 2 maja 2014].
  6. Bo Jackson I (ang.). filmweb.pl. [dostęp 2 maja 2014].
  7. Walter Camp Player of the Year Award Winners (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2 maja 2014].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Komora (ang. The Chamber) – amerykański thriller prawniczy w reżyserii Jamesa Foleya z 1996 roku z Gene Hackmanem i Chrisem O’Donnellem w rolach głównych. Ekranizacja powieści Johna Grishama o tym samym tytule opowiada historię Adama Halla, który zostaje adwokatem swojego dziadka, oskarżonego o zabicie przed 30 laty dwóch żydowskich dzieci.Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Świat według Bundych (ang. Married... with Children) – amerykański serial komediowy, opowiadający o losach chicagowskiej rodziny nieudaczników o nazwisku Bundy. Serial powstawał dla amerykańskiej telewizji FOX w latach 1987 – 1997. Światowa premiera serialu - 5 kwietnia 1987, polska premiera - 2 września 1996.
  Nike Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo, jeden z największych na świecie producentów obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych.
  Heisman Trophy - najbardziej prestiżowa nagroda indywidualna przyznawana od 1935 roku najwybitniejszemu zawodnikowi w college football. Trofeum nosi nazwę byłego zawodnika i trenera futbolu uniwersyteckiego Johna Heismana.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.