• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bo Hamburger

  Przeczytaj także...
  70. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1997 odbyły się w hiszpańskim mieście San Sebastián, w dniach 7 - 12 października 1997 roku. W tym roku po raz pierwszy w kalendarzu mistrzostw świata pojawiły się konkurencje juniorek oraz juniorów.Grand Prix de Wallonie – klasyczny wyścig kolarski, rozgrywany we wrześniu w południowej części Belgii w regionie Walonii. Należy do cyklu UCI Europe Tour i posiada kategorię 1.1.
  Grand Prix Miguel Indurain – wyścig kolarski rozgrywany we Francji, w Fourmies w departamencie Nord, co roku we wrześniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Bo Hee Hamburger (ur. 24 maja 1970 we Frederiksbergu) – duński kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).La Flèche Wallonne (po polsku: Strzała Walońska) – jednodniowy wyścig kolarski, tzw. klasyk, organizowany przez organizację Société du Tour de France rokrocznie od 1936 (poza 1940) w walońskiej części Belgii. Wyścig ten należy do stworzonego w 2005 roku cyklu ProTour, serii najważniejszych w sezonie kolarskim wyścigów.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największy sukces w karierze Bo Hamburger osiągnął w 1997 roku, kiedy zdobył srebrny medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w San Sebastián. W zawodach tych wyprzedził go jedynie Francuz Laurent Brochard, a trzecie miejsce zajął Holender Léon van Bon. Był to jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. Ponadto w 1994 roku wygrał belgijski Driedaagse van West-Vlaanderen, rok później był drugi w Post Danmark Rundt, w 1996 roku zajął drugie miejsce w Grand Prix de Wallonie, dwa lata później był najlepszy w La Flèche Wallonne i drugi w Tour Méditerranéen, a w 2000 roku zajął trzecie miejsce w Grand Prix de Fourmies i wyścigu Paryż-Bourges. W 2004 roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Atenach, gdzie w wyścigu ze startu wspólnego zajął 23. pozycję. Wielokrotnie startował w Tour de France, najlepszy wynik osiągając w 1996 roku, kiedy był trzynasty w klasyfikacji generalnej. Dwa lata wcześniej wygrał jeden etap, ale ostatecznie był dwudziesty. Zajął też 33. miejsce w Vuelta a España w 1997 roku i 38. miejsce w Giro d'Italia w 2004 roku. W 2006 roku zakończył karierę.

  Danmark Rundt (duń. Post Danmark Rundt, pol. Wyścig Dookoła Danii) – zawodowy, wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany na początku sierpnia w Danii.DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.
  Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Léon Hendrik Jan van Bon (ur. 28 stycznia 1972 w Asperen) – holenderski kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz brązowy medalista szosowych mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.652 sek.