• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bożydar - imię

  Przeczytaj także...
  9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Bogodar, Bogudar — imię męskie pochodzenia słowiańskiego złożone z członów Bog- ("Bóg", ale pierwotnie "los, dola, szczęście") i -dar ("upominek, dar, ofiara"). Być może oznaczało "tego, kto jest darem losu". Imię to (wraz z Bożydarem) uważa się za równoważnik znaczeniowy imienia Adeodat, a zatem Bogodar obchodzi imieniny w dniach wspomnienia śwśw. Adeodatów.
  2 lipca jest 183. (w latach przestępnych 184.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 182 dni. Jest to środkowy dzień roku zwyczajnego. O godzinie 12.00 tego dnia mija połowa roku.

  Bożydar, Bożdar – staropolskie imię męskie złożone z członów Boż(y)- („Boga”, ale pierwotnie „losu, doli, szczęścia”) i -dar („upominek, dar, ofiara”). Być może oznaczało „tego, kto jest darem losu”. Imię to (wraz z Bogodarem) uważa się za równoważnik znaczeniowy imienia Adeodat, a zatem Bożydar obchodzi imieniny w dniach wspomnienia św. Adeodatów.

  Božidar "Boško" Bećarević (ur. 16 listopada 1910 r. w Desimirovacu koło Kragujevaca, zm. w 1950 r. w Belgradzie) - serbski funkcjonariusz policji, szef Oddziału IV Antykomunistycznego specjalnej policji w Belgradzie podczas II wojny światowejBožidar Ivanović, czar. Божидар Ивановић (ur. 24 sierpnia 1949 w Cetynii) – czarnogórski szachista, arcymistrz od 1977 roku.

  Bożydar, Bożdar imieniny obchodzi:

 • 27 czerwca, na pamiątkę św. Adeodata, biskupa Noli,
 • 2 lipca, na pamiątkę św. Adeodata (VI wiek),
 • 10 sierpnia, na pamiątkę św. Adeodata wyznawcy, z Rzymu,
 • 9 października, na pamiątkę św. Adeodata, opata
 • 8 listopada, na pamiątkę św. Adeodata I, papieża
 • Ponadto w różnych kalendarzach można spotkać następujące daty imienin, które zostały ustalone dowolnie: 21 września, 2 listopada.

  Nola – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Neapol. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkiwało 32 721 osób.Adeodat I (także Deusdedit; ur. w Rzymie, zm. 8 listopada 618) – święty Kościoła katolickiego, papież (zwany też Deusdedit) w okresie od 19 października 615 do 8 listopada 618.

  Znane osoby noszące imię Bożydar:

 • Božidar Bećarević – serbski funkcjonariusz policji w Belgradzie podczas II wojny światowej
 • Božidar Ivanović – czarnogórski szachista, arcymistrz
 • Bożydar Iwanowdziennikarz sportowy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
  Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.