• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bożenna Sawicka

  Przeczytaj także...
  Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej" – odznaka przyznawana osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, ustanowiona w 1969 roku.Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.
  Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (Chór UMB) istnieje od 1951 r. Śpiewają w nim studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Od 1991r. kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest Bożenna Sawicka – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, dziekan Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Od 2003 r. funkcję II dyrygenta pełni Anna Moniuszko.

  Bożenna Sawicka – dyrygent, chórmistrz, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

  Studia na Wydziale Wychowania Muzycznego ukończyła w 1975 roku w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego oraz na Wydziale Teorii Muzyki, Kompozycji i Dyrygentury w 1979 roku. W roku 1992 ukończyła Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

  Od 2006 jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od roku 1987 związana z Chórem Akademii Medycznej w Białymstoku, a od 1991 dyrygent tego chóru.

  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) – polskie ministerstwo przywrócone 5 maja 2006 w wyniku podziału Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nowo powstałym resortem zostało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  W latach 2003-2006 była ekspertem Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu w komisji ds. awansu zawodowego nauczycieli.

  W czerwcu 2006 otrzymała honorowę odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2007 została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Pełni funkcję dziekana Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku.

  Przypisy[]

  1. Zasłużony dla Kultury Polskiej. ciechanowiec.pl, 22 czerwca 2006. [dostęp 2013-05-01].
  2. Gloria Artis dla prof. Bożenny Sawickiej. wrotapodlasia.pl, 9 maja 2007. [dostęp 2013-05-01].
  3. UMFC – Władze i pedagodzy. chopin.man.bialystok.pl. [dostęp 2013-05-01].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.