• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bożenkowo

  Przeczytaj także...
  Tryszczyn – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Koronowo, na północ od zachodnich dzielnic Bydgoszczy, na trasie drogi krajowej nr 25. W miejscowości znajduje się zbiornik wyrównawczy jez. Tryszczyn na Brdzie o powierzchni 90 ha i Tryszczyn-Elektrownia przepływowa o mocy 3,3 MW.Leon Jan Wyczółkowski (ur. 11 kwietnia 1852 w Hucie Miastkowskiej, zm. 27 grudnia 1936 w Warszawie) – polski malarz, grafik i rysownik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego.
  Rytel (niem. Rittel) – duża wieś borowiacka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk zamieszkana przez Borowiaków przy drodze krajowej nr 22.

  Bożenkowo (za czasów II RP: Borzenkowo) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Osielsko.

  Podział administracyjny[]

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Bożenkowo obejmuje teren dawnych wsi Bożenkowo (niem. Hammersmühle), Łącznica (niem. Blumwiese) – dziś Bożenkowo; Młyńsk, Ostrowo, Woliniec (niem. Wahlberg) – Bożenkowo II oraz Bożenkowo – Zdroje w południowej części sołectwa.

  Serock – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim, w gminie Pruszcz, oddalony o 26 km koleją a 32 km szosą na północ od Bydgoszczy. Położona w otoczeniu pól uprawnych i lasów stanowiących skraj Borów Tucholskich nad jeziorem Księże, a w pobliżu jeziora Świętego i Pluszno wchodzących w skład jezior Świekatowskich. Wieś obejmuje także osady: Wątrobowo, Kurpiszewo, Szukaj, Pod Brzeźno, Pod Lipiny i Pod Piaseczno. Liczba mieszkańców: 1339 (dane na rok 2008).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Demografia[]

  Według danych Urzędu Gminy Osielsko (XII 2015 r.) miejscowość liczyła 435 mieszkańców.


      Ludność w latach 2002-2015 (stan na 31 XII)
      Źródło: Liczba mieszkańców Gminy Osielsko z podziałem na sołectwa

  Ogrody działkowe[]

  W Bożenkowie znajduje się wiele ogrodów działkowych: Rodzinny Ogród Działkowy (dawniej POD – Pracowniczy Ogród Działkowy) Energetyk, Zacisze, Wrzos, Budowlani, Wiarus, Nad Strugą, Befana – łącznie kilka tysięcy ogródków. W miejscowości Bożenkowo mieści się jednostka wojskowa, na której znajduje się pompownia paliw. Jednostka jest praktycznie nieczynna. Pomiędzy Bożenkowem a Tryszczynem mieści się stopień wodny Tryszczyn-Elektrownia.

  Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.Droga wojewódzka nr 244 (DW244) - droga wojewódzka w województwie kujawsko-pomorskim. Arteria łączy miejscowość Kamieniec ze Strzelcami Dolnymi. Droga biegnie przez teren powiatu bydgoskiego i stanowi naturalny ciąg obwodowy dla Bydgoszczy.

  Pomoc społeczna[]

  W Bożenkowie-Zdrojach na początku lat 90. XX wieku powstał Dom pomocy społecznej, w którym przebywa przeciętnie około 60 pensjonariuszy.

  Drogi i turystyka[]

  Znajdujący się tu most na Brdzie powstał w 1987 roku (zastępując most drewniany). Obecne drogi zbudowane zostały przez wojsko, pod istniejącą masą bitumiczną kryje się bruk (Maksymilianowo-Bożenkowo-Janowo). Przez Bożenkowo przebiega Droga wojewódzka nr 244 jak również szlaki turystyczne:

  Pruszcz (niem. Prust) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Gostycyn przy drodze wojewódzkiej nr 237.Swornegacie (kaszb. Swòrnégace lub też Swòrnigace, Szwôrnygace, Szwôrnëgace, niem. Schwornigatz; do lat 1970. Swornigacie) – wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, w gminie Chojnice, w krainie historycznej Kaszuby.
 • szlak turystyczny żółty Szlak żółty im. Leona Wyczółkowskiego Bydgoszcz Osowa Góra – sanatorium w Smukale – Smukała – Janowo – WtelnoGościeradzSamociążek – Wilcze Gardło – Nowy Jasiniec – Wymysłowo – Wielonek – Sokole Kuźnica – Pruszcz (69 km)
 • szlak turystyczny czarny Szlak czarny „Białego węgla” MaksymilianowoSamociążek – Koronowo (Tuszyny) – Koronowo (Pieczyska) – Koronowo (30 km)
 • szlak turystyczny niebieski Szlak niebieski „Brdy” Bydgoszcz Brdyujście – Leśny Park Kultury i Wypoczynku – Smukała – Janowo – SamociążekKoronowo – Romanowo – Sokole Kuźnica – ZamrzenicaŚwitTuchola (Rudzki Most) – Gołąbek – WoziwodaRytelSwornegacieKonarzyny (161,8 km)
 • szlak rowerowy czarny Międzynarodowa Trasa Rowerowa R-1 Na odcinku podbydgoskim przebiega na trasie: SalnoWtelno – Bydgoszcz Janowo – Bożenkowo – SamociążekKoronowoSerockGrucznoŚwiecieWielkie ŁunawyGrudziądz
 • Elektrownia wodna[]

  W Bożenkowie istniały kiedyś 2 młyny wodne. Przy jednym z nich, który uległ spaleniu utworzono małą elektrownię wodną tzw. MEW.

  Gmina Osielsko – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Przypisy

  1. Liczba mieszkańców Gminy Osielsko z podziałem na sołectwa
  2. Dane za informatorem na bazie planu gminy "Gmina Osielsko" wyd. Vikam, rok 2005  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zamrzenica – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo nad wschodnim brzegiem zbiornika Koronowskiego. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Minikowo.
  Świt – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Gostycyn. Osada wchodzi w skład sołectwa Łyskowo.
  Rodzinny ogród działkowy (ROD) – w myśl polskiej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, obszar stanowiący w rozumieniu innych ustaw miejską przestrzeń zieloną, której funkcja polega w szczególności na przywracaniu społeczności i przyrodzie terenów zdegradowanych, ochronie środowiska przyrodniczego, kształtowaniu otoczenia człowieka, pozytywnym wpływie na warunki ekologiczne w miastach, ochronie składników przyrody oraz poprawie warunków bytowych społeczności miejskich, jednak obszar ten musi znajdować się jednocześnie we władaniu Polskiego Związku Działkowców. Zgodnie z ustawą jest on urządzeniem użyteczności publicznej, służącym zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych. Rodzinne ogrody działkowe powstały wprost z przekształcenia Pracowniczych Ogrodów Działkowych z mocy wspomnianej ustawy. Pierwsze w Polsce ogródki działkowe ("ROD Kąpiele Słoneczne") założone zostały w Grudziądzu przez doktora Jana Jalkowskiego w 1897 roku.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Gościeradz – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Koronowo, na północ od zachodnich dzielnic Bydgoszczy, na trasie drogi krajowej nr 25.
  Tryszczyn-Elektrownia – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Koronowo. W miejscowości znajduje się zbiornik wyrównawczy jez. Tryszczyn na Brdzie o powierzchni 90 ha i hydroelektrownia przepływowa o mocy 3,3 MW.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.