• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bożena Intrator

  Przeczytaj także...
  Akordeon (fr. Accordéon) – instrument muzyczny zaliczany do grupy aerofonów bądź idiofonów dętych (patrz niżej). Jest rodzajem harmonii, opartym na stroikach przelotowych. Prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawiając w drganie stroik wywołuje dźwięk. Początkowo działał przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma klawiaturę klawiszową (lub guziki w przypadku akordeonu guzikowego), a z lewej guziki (dźwięki basowe, akordy oraz – choć nie zawsze – manuał melodyczny zwany barytonem.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.

  Bożena Intrator (ur. 1964) – polska poetka, pisarka, tłumaczka, autorka tekstów piosenek; tworzy po niemiecku, po polsku i po angielsku.

  Jest autorką wierszy, opowiadań, powieści, sztuk teatralnych, przekładów sztuk teatralnych i scenariuszy, tekstów piosenek (również filmowych), artykułów, obrazów.

  Absolwentka podstawowej szkoły muzycznej w klasie akordeonu. Studiowała germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczenia i literaturę na Uniwersytecie Wiedeńskim, literaturę niemiecką na USC w Los Angeles oraz na wydziale literatury niemieckiej i wydziale filmowym New York University w Nowym Jorku. W 1990 ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Literatury Niemieckiej Uniwersytetu Nowojorskiego.

  Wiersz (także: mowa wiązana, oratio vincta) – sposób organizacji tekstu, polegający na powtarzaniu się w nim odcinków o takich samych właściwościach strukturalnych; przeciwieństwo prozy; utwór o swoistej językowej kompozycji, w której wers (linijka wiersza wyodrębniona intonacyjnie i graficznie) pełni funkcję wierszotwórczą, wykorzystuje środki stylistyczne w funkcji poetyckiej, impresywnej lub ekspresywnej.Opowiadanie to krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą. Opowiadanie nie ma tak zwartej budowy jak nowela, o czym decydują postacie drugoplanowe, opisy i refleksje. Od noweli różni się luźną konstrukcją i brakiem obowiązujących w niej rygorów.

  Twórczość[]

 • opowiadania i wiersze w czasopismach: "Die Brücke" (Austria), "Nowy Dziennik" (USA), "Eiserne Reserve" (Austria), "Magdalenka Literacka" (Polska), "Koniec wieku" (Polska), "Hybryda", "Nowy wiek", "Opcje", "Suplement", "Pogranicze", "Gutenberg"
 • wiersze i tłumaczenia wierszy w antologiach: "Moderne Polnische Lyrik" (Austria), "Moderne Österreichische Lyrik", "Na mojej ziemi był Oświęcim", "Auschwitzgedichte"
 • powieść: "Luft nur", 1995, wydawnictwo Röschnar, (Austria)
 • wybór poezji: "so nahe und so weit – tak blisko i tak daleko" (2007), "Szepcząc, Geflüster", Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 1998
 • tłumaczenia sztuk: "Królowa i Szekspir" ("Tee in Richmond" – Esther Vilar, wydane przez Teatr Nowy w Łodzi, sztuka zrealizowana przez teatr TVP), "Zazdrość", ("Eifersucht" – Esther Vilar, wydane przez Teatr Nowy w Łodzi, sztuka zrealizowana przez teatr TVP), 2001, "Moskito" (Esther Vilar), "Strategia motyli" ("Strategie der Schmetterlinge" – Esther Vilar), "Starość jest piękna" ("Alt heißt schön" - Esther Vilar) – sztuka zrealizowana przez Polskie Radio oraz przez Teatr Polonia,
 • "Wielki Apetyt" – przekład i adaptacja sztuki "fully committed" Becky Mode – zrealizowana w Teatrze Studio Buffo
 • sztuki:
 • "Praktyka względności"
 • "Tak blisko i tak daleko"
 • "Nasz mały krasnoludek"
 • "Między końcem i początkiem"
 • "Talk to you on facebook" (współautor Edward Lee),
 • "Motyle były wcześniej" (współautorzy: Paweł Jurek)
 • "Do trzech razy sztuka"
 • teksty (o sztuce) i zdjęcia w: "Die Presse" (Austria), "Rzeczpospolita" (Polska), "Hybryda" (Polska)
 • scenariusze:
 • po polsku: "Hela w opałach", "tak blisko i tak daleko", "Praktyka względności"
 • po niemiecku: "So nahe und so weit"
 • po angielsku: "Music, War and Love" (współautor Edward Lee)
 • przekłady scenariuszy na jęz. angielski: "Karolcia" ("The magic stone"/"Little Caroline"), "Balladyna" (The Bait)
 • teksty piosenek: w filmie "Wojna żeńsko-męska", "Balladyna", "15 fotografii", "Świąteczna Przygoda", w polskiej wersji filmu rysunkowego "Titanic", na płytach takich wykonawców jak: De Su, Hania Stach, Majka Jeżowska, Izabela Kopeć oraz na płytach "Piątki na piątki" Radia Zet, "Jak zapomnieć" RMF FM i innych
 • Bibliografia[]

 • http://www.imdb.com/name/nm3210683/
 • https://archive.is/20130427204807/www.redroom.com/author/bozena-intrator
 • http://www.e-teatr.pl/pl/osoby/63268.html
 • http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/8/bozena+intrator
 • Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.Artykuł prasowy (od łacińskiego articulus) – ogólna nazwa drukowanej wypowiedzi publicystycznej, od notatki informacyjnej na temat polityczny, społeczny, kulturalny, sportowy – po krótki esej. Dobry artykuł powinien być przejrzysty kompozycyjnie, zawierać logiczny wywód, w którym kolejne argumenty stanowią potwierdzenie tezy lub opis sytuacji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Studia trzeciego stopnia (studia doktoranckie) – studia umożliwiające uzyskanie zaawansowanej wiedzy w określonej dziedzinie lub dyscyplinie nauki, przygotowujące do samodzielnej działalności badawczej i twórczej oraz uzyskania stopnia naukowego doktora. Studia doktoranckie prowadzone mogą być przez uprawnione jednostki organizacyjne uczelni, instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, instytut badawczy lub międzynarodowy instytut naukowy działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Izabela Kopeć (ur. 4 marca 1970 w Cieszynie na Śląsku Cieszyńskim ) – polska piosenkarka, śpiewaczka, mezzosopranistka, wokalistka. Jest członkiem Związku Artystów Wykonawców STOART, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS oraz Związku Producentów Audio-Video ZPAV. Przedstawicielka gatunku classical-crossover. Jest też kompozytorem i producentem muzycznym. W 2011 roku na zaproszenie włoskiego piosenkarza i kompozytora Amedeo Minghi nagrała polsko-włoskiego singla Un uomo venuto da molto lontano ("Człowiek, który przyszedł z daleka"). Utwór został stworzony z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Polską wersję tekstową napisały dla Izabeli Kopeć pisarka Małgorzata Kalicińska i Barbara Grabowska. W 2011 roku Izabela koncertowała w Polsce z repertuarem House Opera Diva. W 2012 roku wraz z luksemburskimi muzykami Aconcagua Quintet wydała płytę pt. "Piazzolla. Show Me Your Tango" z repertuarem pieśni Astora Piazzolli. Stypendystka Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy (2013).
  Germanistyka – dyscyplina naukowa wchodząca w zakres nauk humanistycznych i zajmująca się, w sensie węższym, językiem niemieckim i niemieckojęzyczną literaturą. W szerszym sensie germanistyka obejmuje badanie i opis języka, literatury i kultury narodów germańskich.

  Reklama