• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bośnia i Hercegowina w Konkursie Piosenki Eurowizji

  Przeczytaj także...
  Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT, Radio i Telewizja Bośni i Hercegowiny) – bośniacki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, produkujący kanały o zasięgu ogólnokrajowym: telewizję BHT1 i radio BH Radio 1. Ponadto BHRT pełni funkcję organizacji "parasolowej" dla publicznych nadawców działających w obu częściach składowych Bośni i Hercegowiny. Są to RTVFBiH (obsługujący Federację Bośni i Hercegowiny i nadający w językach bośniackim i chorwackim) oraz RTRS (obsługujący Republikę Serbską i nadający wyłącznie w języku serbskim). W latach 1992-1998 nosiła nazwę Radiotelevizija Bosne i Hercegovine, w skrócie RTVBiH z której powstało RTV Sarajevo, w skrócie RTVS. RTVBiH (znany też jako Publiczny Radiowo-telewizyjny Serwis Bośni i Hercegowiny, PBSBiH) był członkiem Europejskiej Unii Nadawców.Marija Šestić, serb. Марија Шестић (ur. 5 maja 1987 roku w Banja Luce) — popularna bośniacka piosenkarka serbskiego pochodzenia. Reprezentantka Bośni i Hercegowiny w Konkursie Piosenki Eurowizji 2007 w stolicy Finlandii.
  Deen, właśc. Fuad Backović (ur. 12 kwietnia 1982 w Sarajewie) – bośniacki wokalista, reprezentant Bośni i Hercegowiny podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku.

  Bośnia i Hercegowina, jako niezależny kraj, uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1993 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się bośniacki nadawca publiczny Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT). Do 1993 roku, Bośnia i Hercegowina brała udział w konkursie jako część Jugosławii.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.

  Najlepszym wynikiem osiągniętym przez reprezentanta kraju jest zajęcie trzeciego miejsca podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2006 roku przez zespół Hari Mata Hari i ich utwór „Lejla”.

  Z powodu słabych wyników, Bośnia i Hercegowina dwukrotnie nie została dopuszczona do udziału w konkursie w 1998 i 2000 roku. W 2013 roku kraj zrezygnował z uczestnictwa w imprezie z powodów finansowych, powrócił do stawki konkursowej w 2016 roku.

  Język bhodźpuri, bhojpuri (भोजपुरी) – język z grupy indoaryjskiej, używany przez ok. 38 mln ludzi, zwłaszcza w indyjskim stanie Bihar, przyległych rejonach stanu Uttar Pradesh i Nepalu oraz w Surinamie, Mauritiusie, na Trynidadzie i Tobago."Lejla" – utwór Bośni i Hercegowiny na Konkursie Piosenki Eurowizji 2006, który został wykonany w języku ojczystym kraju przez zespół Hari Mata Hari. Skomponował go występujący poprzednio na Konkursie Piosenki Eurowizji 2004 Željko Joksimović z Serbii, a słowa do piosenki napisali Fahrudin Pecikoza i Dejan Ivanović.

  Historia Bośni i Hercegowiny w Konkursie Piosenki Eurowizji[]

  Deen podczas występu w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 roku
  Marija Šestić podczas występu w finale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku
  Laka podczas występu w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku

  Uczestnictwo[]

  Bośnia i Hercegowina uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1993 roku. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich bośniackich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

  Legenda:

       1. miejsce

       2. miejsce

       3. miejsce

  Historia głosowania w finale (1993-2012)[]

  Nagrody im. Marcela Bezençona[]

  Dino Merlin podczas występu w (56. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2011 roku

  Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.

  Jugosławia uczestniczyła 27 razy. Zadebiutowała w 1961 roku i uczestniczyła aż do roku 1992. Jugosławia jako jedyny socjalistyczny kraj, aktywnie uczestniczył w konkursach organizowanych przez Europejską Unię Nadawców.43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan.

  Nagrody podzielone są na trzy kategorie:

 • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
 • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
 • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)
 • Nagroda Kompozytorów

  Przypisy

  1. Sietse Bakker: More songcontest information about Bosnia, Iceland and Greece (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2001-01-22. [dostęp 2014-07-20].
  2. BIH PONOVO NA EUROSONGU (bih.). W: BHRT [on-line]. ww.bhrt.ba, 2015-11-24. [dostęp 2015-11-24].
  3. Points to and from BOSNIA-HERZEGOVINA (ang.). www.eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2014-07-03].
  4. Marcel Bezençon Award - an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. www.poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22].
  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hari Mata Hari – zespół muzyczny z Bośni i Hercegowiny. Nazwa Hari Mata Hari pochodzi od imienia wokalisty zespołu Hajrudin "Hari" Varešanović. Grupa powstała w mieście Sarajewo. Zespół dał ponad 1 000 koncertów i sprzedał 5 000 000 płyt do dnia dzisiejszego. Hari Mata Hari był reprezentantem Bośni i Hercegowiny na Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 w Atenach organizowanej w Grecji.
  37. Konkurs Piosenki Eurowizji 1992 odbył się 9 maja 1992 w hali lodowiska w Malmö (Szwecja). Festiwal prowadzili Lydia Cappolicchio i Harald Treutiger. Linda Martin, reprezentantka Irlandii, wygrała tegoroczny konkurs z piosenką "Why Me?", którą napisał Johnny Logan (podwójny zwycięzca w 1980 i 1987 roku). Podczas ceremonii otwarcia zatańczyła ze wstęgami, ubrana w barwy narodowe (żółty i niebieski). Tradycją "pocztówek" przed każdym występem było pokazywanie różnych regionów państwa-organizatora. Zeszłoroczna zwyciężyni, Carola Häggkvist, pojawiła się na scenie w białej sukni z przewiewnymi rękawami, kołnierzem i mankietami i wykonała utwór "All the reasons to live".
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2004 – 49. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 12 i 15 maja 2004 roku w Abdi İpekçi Arena w Stambule przez tureckiego nadawcę Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Turcji Sertab Erener na festiwalu w 2003 roku.
  Elvir Laković, znany także jako Laka (ur. 15 marca 1969 w Goražde) - bośniacki piosenkarz, reprezentant Bośni i Hercegowiny w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2008 roku.
  Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).
  Herreys – szwedzka grupa muzyczna założona przez braci Pera Herreya, Richarda Herreya oraz Louise Herreya. 5 maja 1984 roku na odbywającym się konkursie Eurowizji w Luksemburgu zajęli pierwsze miejsce, grając tam utwór Diggi-loo diggi-ley. W 1985 roku wystąpili na Sopot Festival. Ważniejszymi przebojami grupy Herreys są Diggi-loo diggi-ley oraz Summerparty.
  39. Konkurs Piosenki Eurowizji 1993 odbył się w sobotę, 15 maja 1993 roku w Millstreet (Irlandia). W konkursie wzięło udział rekordowa liczba dwudziestu pięciu państw. Festiwal prowadziła Fionnuala Sweeney. W roku 1993 po raz kolejny zastosowano metodę przyznawania punktów obowiązującą od roku 1975 (1-8, 10 i 12 punktów, ogłaszane według kolejności występów).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.