• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bośnia - rzeka

  Przeczytaj także...
  Egzonim (od gr. ἔξω, éxō, "poza" i ὄνομα, ónoma, "nazwa") – nazwa używana w określonym języku dla obiektu geograficznego znajdującego się poza obszarem, gdzie ten język ma status oficjalny, i różniąca się swoją formą od nazwy używanej w języku lub językach oficjalnych na obszarze, gdzie znajduje się dany obiekt geograficzny.Rzymski most (bs. Rimski most) – zabytkowy, kamienny most na rzece Bosna w pobliżu miejscowości Ilidža, przedmieścia Sarajewa. Jest to jeden z czterech mostów tego typu w stolicy Bośni i Hercegowiny – pozostałe znajdują się na rzece Miljacka, w centrum miasta.
  Bogatić (serb. Богатиħ) - miasto w Serbii (okręg maczwański). Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 7 346 mieszkańców...
  Źródła Bośni – Vrelo Bosne

  Bośnia (bośn. Bosna, w starożytności Bosona) – rzeka w środkowej Bośni i Hercegowinie, najdłuższa z rzek płynących w całości w tym państwie. Długość – 273 km, powierzchnia zlewni – 10 460 km², średni przepływ – 100 m³/s. Głębokość – 1-3 m (max. 10 m), szerokość koryta – 35-170 m. Najwyższe stany wody występują od marca do maja i listopadzie, a najniższe – w sierpniu i wrześniu.

  Ilidža – to miasto i gmina leżące w środkowej części Bośni i Hercegowiny, w kantonie sarajewskim, w Federacji Bośni i Hercegowiny.Zavidovići – miasto w Bośni i Hercegowinie; w kantonie Zenica-Doboj; według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 9593 mieszkańców.

  Źródła Bośni znajdują się na wysokości 560 m n.p.m. na południowych zboczach masywu górskiego Igman w Rudawach Bośniackich, na południowych przedmieściach Sarajewa, w miejscowości Ilidža (niedaleko źródła znajduje się też zabytkowy, kamienny Rzymski most). Stanowią jedną z większych atrakcji turystycznych tego regionu, są bowiem widowiskowe i udostępnione dla turystów; ich wyjątkowość polega na tym, że ze źródeł w skale wydobywa się tyle wody, że od razu tworzą całkiem sporą rzekę. Rzeka przecina zachodni skraj Sarajewa i płynie na północny zachód. W środkowym biegu przełomy Bośni przez twarde skały tworzą kilka wąwozów. Koło Zenicy rzeka zmienia kierunek na północno-wschodni, a koło Zavidović – na północny. Koło wsi Modriča wypływa w dolinę Sawy, do której uchodzi po kilkunastu kilometrach koło wsi Bosanski Šamac. Ujście leży na wysokości 89 m n.p.m.

  Tuzla – miasto w północno-wschodniej Bośni i Hercegowinie, u zachodniego podnóża gór Majevica, na wysokości 239 m n.p.m. Miasto górnicze, znane z eksploatacji węgla brunatnego i soli kamiennej. Około 165 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się Port lotniczy Tuzla oraz filia uniwersytetu w Sarajewie.Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) – komisja odpowiedzialna za ustalanie polskich nazw geograficznych świata (egzonimów) oraz za reprezentowanie Polski w kwestiach nazewnictwa geograficznego na arenie międzynarodowej.

  Płynąc przez góry i przedgórze, Bośnia przyjmuje wiele drobnych dopływów, z których największe to Željeznica (prawy, 27 km), Miljacka (prawy, 36 km), Fojnička rijeka (lewy, 46 km), Lašva (lewy, 49 km), Krivaja (prawy, 101 km), Usora (lewy, 82 km) i Spreča (prawy, 137 km). Bośnia i jej dopływy mają ogromny potencjał energetyczny, niemal zupełnie niewykorzystany – istnieje tylko jedna elektrownia wodna w Bogatić na Željeznicy (6,5 MW).

  Ploče, w latach 1949 - 1954 i 1979 - 1991 Kardeljevo, miasto w południowej Chorwacji (Dubrovačko-neretvanska županija), nad Morzem Adriatyckim, u ujścia Neretwy. W mieście Ploče znajduje się port morski (przeładunki głównie rudy żelaza dla huty w Zenicy, wywóz drewna), w mieście rozwija się drobny przemysł, m.in. przetwórstwo azbestu. W roku 1966 zostało połączone 195 km odcinkiem zelektryfikowanej linii kolejowej z Sarajewem. W pobliżu Ploče znajdują się liczne ośrodki turystyczne (m.in. Gradac). Ploče znajduje się 30 km od znajdującego się w Bośni i Hercegowinie miasta Neum. W Pločach zamieszkuje 10 tys. ludzi, w tym 95,12% Chorwatów.Modriča (serb. Модрича) – miasto w Bośni i Hercegowinie (Republika Serbska). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 18 728 mieszkańców.

  W dolinie Bośni mieszka ponad milion ludzi, mieszczą się tu też najważniejsze ośrodki przemysłowe regionu Bośni. Dolina rzeki stanowi najważniejszą oś komunikacyjną Bośni – biegną nią linia kolejowa i droga łączące wybrzeże Morza Adriatyckiego (chorwacki port Ploče u ujścia Neretwy) z doliną Sawy, z odgałęzieniami do Banja Luki i Tuzli.

  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.Usora – to wieś i gmina leżące w północnej części Bośni i Hercegowiny, w kantonie zenicko-dobojskim, w Federacji Bośni i Hercegowiny.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Neretwa (Neretva) - rzeka w Bośni i Hercegowinie oraz w Chorwacji, uchodząca do Adriatyku. Największa i najdłuższa rzeka po wschodniej stronie basenu Adriatyku. Długość: 225 km, w tym 203 km w Bośni i Hercegowinie, 22 km w Chorwacji. Średni przepływ w mieście Metković (około 20 km od ujścia): 378 m³/s. Powierzchnia dorzecza: 9106 km².
  Język bośniacki (bosanski jezik) – jeden z czterech standardowych idiomów serbochorwackiego języka policentrycznego, oparty na dialekcie sztokawskim.
  Miljacka – rzeka w Bośni i Hercegowinie długości 36 kilometrów. Wypływa w mieście Pale, kilka kilometrów na wschód od Sarajewa. Płynie ze wschodu na zachód, następnie przepływa przez Sarajewo, następnie uchodzi do rzeki Bosna.
  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.
  Šamac (serb. Шамац) - miasto w Bośni i Hercegowinie, w Republice Serbskiej; graniczące z Chorwacją; na prawym brzegu rzeki Sawy, według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 110 246 mieszkańców. Miejsce urodzenia pierwszego prezydenta Bośni Aliji Izetbegovicia.
  Sarajewo (bośn. Sarajevo IPA: [sǎrajɛʋɔ], serb. Сарајево, tur. Saraybosna) – stolica Bośni i Hercegowiny zamieszkana przez 305 tys. osób (2009). Założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich. W 1914 r. miejsce zabójstwa arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Odbyły się tu Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1984. Silnie zniszczone w rezultacie działań wojennych 1992-1995, ma obecnie 4 gminy (općina): Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo, Stari Grad – w części chorwacko-muzułmańskiej. Osobno liczone jest Wschodnie Sarajewo (ok. 100 tys. mieszkańców), część Republiki Serbskiej.
  Morze Adriatyckie (alb. Det(i) Adriatik, serb. i chorw. Jadransko more, Jadran, słoweń. Jadransko morje, Jadran, wł. Mare Adriatico) – północne odgałęzienie Morza Śródziemnego. Morze Adriatyckie rozdziela Półwysep Apeniński od Bałkańskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.068 sek.