• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bnei Syjon

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Herut (hebr. חרות; pol. Wolność) – moszaw położony w samorządzie regionu Lev HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Szefajim (hebr. שפיים; pol. Miejsce Wysokie) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Bnei Syjon (hebr. בני ציון; pol. Synowie Syjonu) – moszaw położony w samorządzie regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Leży na równinie Szaron, w otoczeniu miasta Ra’anana, oraz moszawów Batsra, Rishpon, Herut i Mishmeret, kibuców Shefaim i Ga'ash, oraz wioski Harutsim.

  Szklarnia, cieplarnia – budowla, której szkielet zbudowany jest ze stalowych profili, pokryty w całości (zarówno ściany jak i dach) szkłem lub plastikowymi płytami. Szklarnia pozwala maksymalnie wykorzystać światło i ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego i wytworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy roślin. Często jest wyposażona w urządzenia do ogrzewania, nawilżania gruntu i powietrza, doświetlania oraz wymiany powietrza, w nowoczesnych szklarniach systemy są sterowane elektronicznie. Szklarnia chroni również liście i łodygi roślin przed opadami atmosferycznymi, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.

  Historia[]

  Moszaw został założony 27 marca 1947 przez Agencję Żydowską. Początkowo nazywał się Gva'ot Ra’anana (hebr. גבעות רעננה; pol. Wzgórza Ra’anana), lecz później zmieniono ją na cześć amerykańskiej organizacji Bnai Zion Foundation, która pomogła w jego założeniu.

  Harutsim (hebr. חרוצים; pol. Fosy) - wieś położona w samorządzie regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Kultura i sport[]

  W moszawie jest ośrodek kultury, boisko do piłki nożnej oraz basen kąpielowy.

  Gospodarka[]

  Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, uprawach warzyw w szklarniach i hodowli drobiu.

  Firma Live Person prowadzi obsługę klientów przez Internet, usługi sprzedaży interaktywnej oraz pomoc techniczną w 11 językach w ponad 60 państwach na całym świecie.

  Komunikacja[]

  Przez moszaw przechodzi lokalna droga, którą jadąc na wschód dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 4 ISR-HW4Red.png (Erez-Kfar Rosz ha-Nikra), a jadąc na zachód dojeżdża się do kibucu Ga'ash i autostrady nr 2 ISR-HWB2.png (Tel Awiw-Hajfa). Lokalna droga prowadzi na południowy wschód do moszawu Batsra, a droga nr 5511 ISR-HW5511.png prowadzi na północ do więzienia Hadarim.

  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.Kibuc (hebr. קִבּוּץ) – spółdzielcze gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną. Kibuce odegrały znaczącą rolę przy tworzeniu państwa Izrael i nadal odgrywają znaczącą rolę w narodowej gospodarce.

  Przypisy

  1. Live Person (ang.). W: Live Person [on-line]. [dostęp 7 stycznia 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne moszawu Bnei Syjon Google Maps
 • Mapa moszawu Bnei Syjon Amudanan
 • Bnai Zion Foundation
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).
  Agencja Żydowska na rzecz Izraela (hebr. הסוכנות היהודית לארץ ישראל, Ha-Sochnut ha-Jehudit le-Erec Israel; ang. Jewish Agency for Israel) nazywana w skrócie Sochnut lub JAFI – żydowska organizacja syjonistyczna działająca na całym świecie na rzecz rozwoju gospodarczego Izraela i zwiększenia zdolności absorpcyjnej Żydów z Diaspory w Ziemi Izraela. Jest organem wykonawczym Światowej Organizacji Syjonistycznej.
  Ra’anana (hebr. ‏רעננה‎; pol. „Świeży”) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.
  Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.
  Mishmeret (hebr. משמרת; pol. Pozycja) – moszaw położony w samorządzie regionu Lev HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Rishpon (hebr.: רשפון) – moszaw położony w samorządzie regionu Hof HaSharon, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Autostrada 2 (hebr.: כביש 2) - jest autostradą położoną na przybrzeżnej równinie nad Morzem Śródziemnym, w Izraelu. Łączy Tel Awiw z Hajfą. Jest ona nazywana Autostradą Nadmorską (hebr.: כביש החוף‎, Kvish HaHof) lub Autostradą Hajfa-Tel Awiw (hebr.: כביש חיפה - תל אביב החדש‎, Kvish Hefa-Tel Aviv HaHadash).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.127 sek.