• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blumenau

  Przeczytaj także...
  Wskaźnik rozwoju społecznego (ang. Human Development Index, HDI; czasem tłumaczony jako „wskaźnik rozwoju ludzkiego”) – syntetyczny miernik opisujący efekty w zakresie społeczno-ekonomicznego rozwoju poszczególnych krajów (stąd czasem nazywany wskaźnikiem rozwoju społeczno-ekonomicznego). System ten wprowadzony został przez ONZ dla celów porównań międzynarodowych. Wskaźnik został opracowany w roku 1990 przez pakistańskiego ekonomistę Mahbuba ul Haqa. Od 1993 wykorzystuje go w swoich corocznych raportach oenzetowska agenda ds. rozwoju (UNDP).Petrópolis – miasto w południowo-wschodniej Brazylii, w stanie Rio de Janeiro, na północny wschód od miasta Rio de Janeiro. Około 300 tys. mieszkańców.
  Osorno – miasto w Chile, w regionie Los Lagos, przy autostradzie panamerykańskiej, około 100 km na północ od Puerto Montt. Stolica prowincji Osorno. Miasto liczy 146 000 mieszkańców.

  Blumenau – miasto w południowej Brazylii w stanie Santa Catarina. W 2006 liczyło około 300 000 ludzi i zajmowało obszar 510 km². Samo miasto posiada wiele historycznych i kulturalnych pamiątek z jego przeszłości, takich jak domy i inne budynki zbudowane w niemieckim stylu. Blumenau zostało założone w 1850 przez dr Otto Hermana Blumenaua, wraz z 17 niemieckimi imigrantami. Kilka lat później, znany niemiecki zoolog Fritz Müller również przeniósł się do tego miasta. Blumenau posiada wysoki standard życia, ze wskaźnikiem rozwoju społecznego 0,856 w 2004. Przestępczość jest na bardzo niskim poziomie, a poziom analfabetyzmu wynosi zaledwie 2,85%.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Poligrafia jest dziedziną techniki zajmującą się procesami wytwarzania druków. Na przestrzeni wieków zachodziły w niej zmiany, aż osiągnęła ona dzisiejszy etap przemysłowy, którego rozwój zachodzi w jeszcze szybszym tempie. Przemysł poligraficzny jest szczególną dziedziną produkcyjną – obejmuje on opracowywanie wzorców (form drukowych) oryginałów tekstowych i rysunkowych, i drukowanie za ich pomocą kopii, w większości na potrzeby masowego odbiorcy. Jak każdą dziedzinę produkcyjną, tak i poligrafię można określić poprzez wykorzystywane technologie, charakterystykę wyrobów i powiązania z innymi dziedzinami gospodarki.
 • Liczba mieszkańców:
 • 1860: 947
 • 1880: 15 000 mieszkańców
 • 1990: 230 000 mieszkańców
 • 2004: 280 000 mieszkańców
 • 2006: 300 000 mieszkańców
 • Położenie[]

  Blumenau jest usytuowane wewnątrz doliny, poprzez którą przepływa rzeka Itajaí-Açu. Miasto więc jest poważnie zagrożone powodziami. Pierwsza zarejestrowana powódź w Blumenau miała miejsce w 1880. Najbardziej tragiczna w skutkach miała miejsce w latach 1983 i 1984, gdy niższe tereny miasta znalazły się pod wodą. Dzisiejsze Blumenau jest dobrze przygotowywane do tego typu sytuacji, jakkolwiek od tego czasu mieszkańcy zaczęli preferować osiedlanie się w wyżej położonych obszarach miasta.

  Itajaí-Açu - rzeka w Brazylii w stanie Santa Catarina, przepływająca przez jedno z głównych miast tego stanu - Blumenau. Dorzecze Itajaí-Açu zajmuje obszar 35 298 km², co stanowi około 37% powierzchni stanu.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Gospodarka[]

  Gospodarka miasta jest oparta na turystyce, handlu i przemyśle tekstylnym, gdyż miasto jest głównym włókienniczym centrum Brazylii. Blumenau jest także ważny ośrodkiem informatycznym i poligraficznym. Niedawno rozwinął się również przemysł piwowarski z wiodącą marką Eisenbahn.

  Oktoberfest (z niem. Święto październikowe) – dożynki chmielne organizowane w Monachium w Bawarii (Niemcy). Oktoberfest odbywa się od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów ludzi.Analfabetyzm (gr. αναλφαβετος nieznający liter) – w rozumieniu potocznym, brak umiejętności pisania i czytania oraz wykonywania czterech podstawowych działań matematycznych u osób dorosłych, tj. według kryteriów UNESCO – powyżej 15. roku życia. Osoby nie posiadające takiej umiejętności nazywane są "analfabetami". Procesem zmniejszającym analfabetyzm jest alfabetyzacja.

  Handel jest również ważny w gospodarce miasta. Główna ulica handlowa to Rua XV de Novembro. Blumenau ma również wiele centrów handlowych, z największym Neumarkt, z jego charakterystyczną wieżą.

  Największa liczba turystów przyjeżdża do miasta w czasie tutejszego festiwalu Oktoberfest, o wybitnie bawarskim charakterze. 2005 zostało sprzedanych 365 288 biletów oraz wypito 266 811 litrów piwa. Rekordowy był rok 1992, w którym sprzedano ponad 1 milion biletów. Oktoberfest zainicjowano po wielkiej powodzi 1984, aby uhonorować bohaterską walkę mieszkańców oraz ożywić miasto.

  Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.São Borja – miasto i gmina w Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul. Znajduje się w mezoregionie Sudeste Rio-Grandense i mikroregionie Campanha Ocidental.

  Ciekawostki[]

 • Blumenau było pierwszym miastem Brazylii, w którym uruchomiono elektryczne oświetlenie ulic (luty 1909).
 • W 1934 miasto zostało podzielone na 5 części, z których to zostały utworzone nowe miasta: Gaspar, Indaial, Timbó i Dalbérgia.
 • Rozgłośnia radiowa zaczęła nadawać w Blumenau w 1935, telewizja w 1969. Kino natomiast w 1900.
 • Teatro Carlos Gomes, główny teatr miasta, otworzono w 1939.
 • W 1956 wybudowano katedrę.
 • Najbardziej charakterystyczny obiekt miasta został zainaugurowany w 1978, gdy powstał tzw. dom Moellmana, który jest repliką ratusza w mieście Michelstadt.
 • Nowy ratusz miasta oddano do użytku w 1982.
 • Miasto uważane jest za brazylijską stolicę piwa. Działa tu kilkanaście browarów, a co roku odbywa się miejscowy Oktoberfest – wielkie święto „niemieckiego” piwa.
 • Miasta partnerskie[]

 • Brazylia São Borja, Brazylia
 • Brazylia Campinas, Brazylia
 • Brazylia Petrópolis, Brazylia
 • Argentyna Bariloche, Argentyna
 • Chile Osorno, Chile
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona rządowa
 • Strona miasta
 • FURB – Strona uniwersytetu w Blumenau
 • Oktoberfest w Blumenau (w języku portugalskim)
 • Zdjęcia mapy i ciekawostki
 • Johann Friedrich Theodor Müller, Fritz Müller (ur. 31 marca 1821 w Widischholzhausen (przedmieście Erfurtu) - zm. 21 maja 1897 w Blumenau, Brazylia) - niemiecki zoolog, jeden z pierwszych darwinistów. Jego prace cenił sam Darwin twierdząc, że niektóre kwestie opracował dokładniej niż on. Müller opublikował liczne prace na temat embriologii, morfologii, systematyki i ewolucji motyli i innych owadów. Dowiódł, że wzajemne upodobnienie osobników różnych gatunków motyli żyjących na tym samym obszarze może mieć charakter adaptatywny, a naśladowanie jednego wzorca jest korzystne dla wszystkich gatunków. Dowiódł tego matematycznie - jest to jeden z pierwszych przykładów zastosowania matematyki w biologii.Przestępczość - przez pojęcie przestępczość rozumie się zbiór czynów zabronionych ustawowo pod groźbą kary, a popełnionych na obszarze danej jednostki terytorialnej. Przestępczość jest zjawiskiem społecznym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Piwowarstwo albo browarnictwo – sztuka warzenia piwa (w tym piwowarstwo domowe) oraz produkcja piwa w browarach na skalę przemysłową (zob. przemysł piwowarski).
  San Carlos de Bariloche (Bariloche) – miasto w Argentynie w prowincji Río Negro, u podnóża Andów, otoczone jeziorami (Nahuel Huapi, Gutiérrez, Moreno oraz Mascardi) i górami (Tronador, Cerro Catedral, Cerro López).
  Michelstadt - miasto w Niemczech, w południowej części kraju związkowego Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Odenwald, pomiędzy Darmstadt a Heidelbergiem.
  Brazylijczycy pochodzenia niemieckiego (niem: Deutschbrasilianer, port.: teuto-brasileiro lub German brasileiro) – obywatele brazylijscy posiadający niemieckich przodków. Najwięcej występuje ich w stanach São Paulo, Espírito Santo, Rio de Janeiro, Minas Gerais, Rio Grande do Sul i Santa Catarina.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.