• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bluetooth A2DP

  Przeczytaj także...
  Kompresja danych (ang. data compression) – polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć redundancję i tym samym objętość zbioru. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów.ATRAC (ang. Adaptive TRansform Acoustic Coding) to system stratnej kompresji dźwięku stworzony w laboratoriach firmy Sony, opierający się na cechach słyszenia ludzkiego ucha. Kompresja ATRAC stosowana jest w Minidiskach.
  Dźwięk – wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Częstotliwości fal, które są słyszalne dla człowieka, zawarte są w paśmie między wartościami granicznymi od ok. 16 Hz do ok. 20 kHz.

  A2DP (ang. Advanced Audio Distribution Profile) – profil technologii Bluetooth definiujący protokoły i procedury realizujące dystrybucję dźwięku wysokiej jakości w trybie mono- lub stereofonicznym poprzez kanały ACL.

  Podstawowym celem technologii A2DP jest przesyłanie strumieniowe dźwięku stereofonicznego ze źródła (np. odtwarzacza) do odbiornika (zwykle słuchawek lub głośników). Strumień audio jest kompresowany do jednego z dopuszczalnych formatów, który zapewnia wystarczającą jakość dźwięku przy ograniczonej przepustowości. Podstawową metodą kompresji dźwięku w profilu A2DP jest SBC – nieobowiązkowymi, ale również wspieranymi, metodami kompresji są MPEG-1 Part 2 Audio (MP2) oraz MPEG-2 Part 3 (AAC) i ATRAC. Dźwięk przestrzenny nie jest obsługiwany przez tę technologię.

  AAC (ang. Advanced Audio Coding) – algorytm stratnej kompresji danych dźwiękowych, którego specyfikacja została opublikowana w roku 1997. Format AAC zaprojektowany został jako następca MP3, oferujący lepszą jakość dźwięku przy podobnym rozmiarze danych.Bluetooth /ˈblu:tu:θ/ – standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, smartfon i wieloma innymi.

  Profil A2DP wykorzystuje technologie AVDTP oraz GAVDP, określające odpowiednio procedury transmisji dźwięku oraz procedury nawiązania połączenia, natomiast funkcje zdalnego pilota są obsługiwane przez technologię AVRCP.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bluetooth
 • Profile systemu Bluetooth • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dźwięk wielokanałowy, dźwięk dookolny, dźwięk przestrzenny (ang. surround sound) – technika będąca rozwinięciem stereofonii, pozwalająca na utrwalanie i odtwarzanie co najmniej trzech kanałów dźwięku. Zastosowanie dodatkowych kanałów i odpowiadających im głośników po bokach i z tyłu słuchacza pozwala na zwiększenie poczucia otoczenia dźwiękiem.
  Przepustowość (pojemność kanału, ang. throughput) w telekomunikacji i informatyce – maksymalna ilość informacji (mierzonej w bitach), jaka może być przesyłana przez dany kanał telekomunikacyjny lub łącze w jednostce czasu (mierzonej w sekundach).
  Stereofonia, stereo – elektroakustyczna metoda odbierania, zapisywania, transmitowania i odtwarzania dźwięku, tak aby u słuchającego wywołać wrażenie przestrzennego rozmieszczenia jego źródeł. Zapis dźwięku odbywa się za pomocą co najmniej dwóch niezależnych mikrofonów, osobno dla kanału lewego i prawego, transmisja zaś poprzez dwa oddzielne kanały do dwóch oddzielnych głośników.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.63 sek.