• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blue Impulse


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Oshika (jap. 牡鹿半島, Oshika Hantō) - półwysep w Japonii, w północno-wschodniej części wyspy Honsiu, w prefekturze Miyagi.Akrobacja lotnicza – pilotowanie statków powietrznych (samolotów, szybowców, śmigłowców) lub ich grup (akrobacja zespołowa), polegające na wykonywaniu figur. Akrobację lotniczą zalicza się do sportów lotniczych.
  Nagano (jap. 長野市, Nagano-shi) – miasto w środkowej części wyspy Honsiu w Japonii; stolica prefektury Nagano; główny ośrodek sportów zimowych na wyspie.

  Blue Impulse – zespół akrobacji lotniczej Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Został stworzony dnia 12 kwietnia 1960 jako zespół sześciu F-86 Sabre. W 1980 grupa zmieniła samoloty na Mitsubishi T-2, a od 1995 lata na Kawasaki T-4 pomalowanych w barwy zespołowe oraz wyposażone w tzw. wytwornicę dymów. Grupa stacjonuje w Bazie Powietrznej Matsushima, jednak jej początki są głęboko zakorzenione w bazie wojskowej Hamamatsu.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.

  Historia[]

  Jeden z czołowych popisów grupy tzw. "Sakura"
 • 1960: Stworzenie zespołu.
 • 1964: Otwarcie Letnich Igrzysk Olimpijskich 1964 (Tokio).
 • 1982: 14 listopada: Wypadek w Bazie Powietrznej Hamamatsu. Rozbił się jeden T-2 (#4).
 • Najbardziej rozpoznawana ewolucja grupy "Star Cross"
 • 1991: 4 lipca: Wypadek na Oceanie Spokojnym. Rozbiły się dwa T-2 (#2 i #4).
 • 1998: Otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998 (Nagano).
 • 2000: 4 lipca: Wypadek na Półwyspie Oshika. Rozbiły się dwa T-4 (#5 i #6).
 • 2002: 4 czerwca: Otwarcie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2002, mecz Japonia - Belgia (Saitama Stadium).
 • Samolot Kawasaki T-4 w barwach zespołu

  Odniesienia w kulturze popularnej[]

  Lotniczy zespół najemników "Red Impulse" i jego dowódca w serii anime Science Ninja Team Gatchaman wzięli swoje nazwy od zespołu Blue Impulse.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się na terenie Japonii (głównie w miejscowości Nagano) w 1998 roku. Startowało 2117 zawodników z 72 krajów.
  XVII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku zostały rozegrane w dniach 31 maja–30 czerwca w Korei Południowej i Japonii, którym przyznano organizację imprezy w maju 1996 roku. Pierwszy raz w historii mistrzostwa zorganizowane zostały przez dwa kraje i po raz pierwszy poza Europą i Ameryką.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kawasaki T-4 – japoński samolot szkolno-treningowo produkowany przez wytwórnię Kawasaki. Pierwszy prototyp (XT-4) został oblatany 29 lipca 1985. Produkcja seryjna rozpoczęła się w styczniu 1988 i w tym samym roku dostarczono pierwszą partię samolotów; zakończono ją w 2003. Samolot nie posiada uzbrojenia stałego, na dwóch podskrzydłowych i jednym podkadłubowym węźle może przenosić zbiorniki paliwa do 120 galonów, aparaturę do wykrywania skażeń, pojemniki na bagaż, z wyrzutniami środków zakłócających lub z karabinami maszynowymi. Służy jako samolot do szkolenia zaawansowanego i łącznikowy w dywizjonach bojowych. Używany także przez akrobatyczną drużynę lotniczą "JASDF Blue Impulse".
  Hamamatsu (jap. 浜松市, Hamamatsu-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Shizuoka (środkowe Honsiu), nad Oceanem Spokojnym.
  Stadion Saitama 2002 (jap. 埼玉スタジアム2002, Saitama Sutajiamu Niimarumarunii, Saista) – stadion piłkarski znajdujący się w japońskim mieście Saitama. Na co dzień mecze na tym obiekcie rozgrywane są przez drużynę Urawa Red Diamonds.
  North American F-86 Sabre (ang. – szabla) – amerykański odrzutowy samolot wojskowy zaprojektowany dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w latach 40. XX wieku i budowany po zakończeniu II wojny światowej w ponad osiemnastu wersjach. Pierwszy amerykański samolot wyposażony w fotel pilota wyrzucany energią znajdującego się pod nim ładunku wybuchowego.
  Anime (jap. アニメ, Anime) – skrócone angielskie słowo animation (jap. アニメーション, animēshon) oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy do określenia japońskich filmów animowanych oraz stylu japońskiej animacji. Istniejąca również teoria o pochodzeniu terminu anime od francuskiego słowa animé (animowany) lub les dessins animés (animowane obrazy) jest dyskusyjna. Obie formy – pierwotna animēshon i skrócona anime – są rozpoznawane przez Japończyków. Po raz pierwszy terminu anime użył japoński teoretyk filmowy Taihei Imamura w latach 40. XX wieku, zastępując nim dotychczasowe określenie manga-eiga (jap. 漫画映画, manga-eiga).
  Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony (jap. 航空自衛隊, Kōkū Jieitai) – część Japońskich Sił Samoobrony, utworzonych w 1954 r., odpowiedzialna za obronę przestrzeni powietrznej kraju oraz inne operacje jak m.in.: patrolowanie obszaru wokół archipelagu, utrzymywanie szerokiej sieci instalacji naziemnego i powietrznego systemu wczesnego ostrzegania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.