• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blue Hawaii  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Operetka (wł. operetta) – sceniczny utwór muzyczny z dialogami mówionymi, zbliżony do opery, charakteryzujący się lekką, melodyjną muzyką i komediową akcją.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Blue Hawaii – czternasty album Elvisa Presleya, który jest jednocześnie ścieżką dźwiękową z filmu Błękitne Hawaje. Wydany został 1 października 1961 roku przez RCA Victor Records (data jest sporna). Sesje nagraniowe odbyły się między 21 – 23 marca 1961 r. w studiu Radio Recorders w Hollywood. Album szybko odniósł ogromny sukces i na amerykańskiej liście bestsellerów był numerem jeden przez 20 tygodni, a przez 39 utrzymywał się w Top 10 listy magazynu Billboard 200.

  G.I. Blues – jedenasty album Elvisa Presleya, który jest jednocześnie ścieżką dźwiękową z filmu Żołnierski blues. Wydany został 1 października 1960 roku przez RCA Victor, a sesje nagraniowe odbyły się 27 – 28 kwietnia oraz 6 maja 1960 r. w studiu Radio Recorders w Hollywood. Na liście najlepszych popowych albumów magazynu Billboard płyta zajęła pierwsze miejsce.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

  W 1961 roku płyta była nominowana do nagrody Grammy w kategorii najlepsza ścieżka dźwiękowa.

  21 grudnia 1961 r. stowarzyszenie Recording Industry Association of America przyznało albumowi statut złotej płyty, 27 marca 1992 r. podwójnej platyny, a 30 lipca 2002 r. potrójnej platyny.

  Zawartość[ | edytuj kod]

  Na płycie znalazło się czternaście piosenek znanych z filmu, który swoją premierę miał 22 listopada 1961 r. Ponieważ jego fabuła rozgrywa się na Hawajach, również muzykę postanowiono dostosować do miejsca, w którym się ona toczy. Wykorzystano więc tradycyjny, instrumentalny utwór Aloha ʻOe, Hawaiian Wedding Song z operetki Prince of Hawaii, a tytułowa piosenka Blue Hawaii pochodziła z filmu Waikiki Wedding z 1937 roku.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Boots Randolph, właściwie Homer Louis Randolph III (ur. 3 czerwca 1927 w Paducah w stanie Kentucky, zm. 3 lipca 2007 w Nashville w stanie Tennessee) – amerykański saksofonista, znany przede wszystkim jako kompozytor przeboju Top 40 z 1963 r., Yakety Sax, wykorzystywanego przez dwie dekady jako czołówka muzyczna w brytyjskim serialu komediowym "The Benny Hill Show". Współpracował jako muzyk sesyjny z takimi gwiazdami muzyki rozrywkowej jak Roy Orbison, czy Elvis Presley. Na przestrzeni lat 60. i 70. wylansował 13 utworów, które trafiły na popowe listy przebojów, w tym Hey, Mr. Sax Man z 1964 r., czy Temptation z 1967 r. Był właścicielem nocnego klubu w Nashville. Zmarł 3 lipca 2007 r., w wyniku odłączenia od respiratora. Artysta znajdował się w stanie śpiączki, w którą zapadł po udarze mózgu, do którego doszło miesiąc wcześniej.

  Piosenki Can't Help Falling in Love i Rock-A-Hula Baby zostały miesiąc później wydane jako singiel. Pierwsza z nich znalazła się na drugim miejscu list przebojów magazynu Billboard Hot 100, a druga na dwudziestym trzecim.

  Początkowo wytwórnia RCA i menadżer Elvisa, pułkownik Tom Parker planowali, że będzie on wydawał rocznie jeden album studyjny, jedną ścieżkę dźwiękową oraz cztery single. Jednakże ogromny sukces płyt Blue Hawaii i G.I. Blues, które sprzedały się znacznie lepiej niż dwa albumy studyjne: Elvis Is Back! i Something for Everybody zmienił tempo ich wydawania na całą dekadę. Po tym, jak Elvis skupił się na karierze aktorskiej, do końca lat 60-tych wydał szesnaście ścieżek dźwiękowych i tylko sześć albumów studyjnych.

  Harmonijka ustna to instrument muzyczny z grupy aerofonów. Dźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości. Harmonijka ustna była pierwszym instrumentem Jimiego Hendrixa.Something for Everybody – trzynasty album Elvisa Presleya wydany 17 czerwca 1961 roku przez RCA Victor Records. Na liście najlepszych albumów magazynu Billboard 200 płyta znalazła się na pierwszym miejscu.

  29 kwietnia 1997 roku wytwórnia RCA wydała zremasterowaną i rozszerzoną wersję albumu na płycie CD.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ukulele − odmiana gitary o niewielkich rozmiarach i czterech strunach. Gra się palcami lub z użyciem kostki (piórka), zwykle używana jako instrument akompaniujący.
  Hal Blaine (ur. 5 lutego 1929 w Holyoke w stanie Massachusetts, USA) – amerykański perkusista i muzyk studyjny. Współpracował z Frankiem Sinatrą, The Beach Boys, Johnem Lennonem oraz Elvisem Presleyem.
  Elektryczna gitara hawajska, elektryczna gitara stalowa (ang. pedal steel guitar) – odmiana gitary hawajskiej, chordofon spokrewniony z gitarą hawajską.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Błękitne Hawaje – film muzyczny z 1961 roku, którego akcja rozgrywa się na Hawajach. Główną rolę gra w nim Elvis Presley.
  Floyd Cramer (ur. 27 października 1933 w Shreveport w stanie Louisiana, zm. 31 grudnia 1997 w Nashville) – amerykański pianista inspirujący się muzyką country. W 2003 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
  RIAA (Recording Industry Association of America) – zrzeszenie amerykańskich wydawców muzyki. Zajmuje się ochroną praw wydawców utworów muzycznych, promując rozwiązania legislacyjne i techniczne w tym zakresie (m. in. Digital rights management). Jedną z form działalności organizacji jest śledzenie naruszeń praw producentów muzycznych przez użytkowników internetu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.