• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blue City

  Przeczytaj także...
  "Helios" S.A. (dawniej Centrum Filmowe Helios S.A.) – sieć kin, która powstała w 1992 roku na bazie dwóch łódzkich kin:Bałtyk i Capitol. Obecnie Helios to 33 kina w 30 miastach Polski z blisko 166 tys. foteli. Jest to jedna z trzech największych sieci multipleksów w Polsce. Od 31 sierpnia 2010 roku Helios S.A. jest częścią Grupy Agora S.A.IKEA – prywatna, międzynarodowa firma zajmująca się głównie sprzedażą detaliczną oraz produkcją mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Została założona przez Ingvara Kamprada w 1943 r. Jej nazwa powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość (parafia), w której się wychował). Wielki słownik ortograficzny PWN (2006) dopuszcza pisownię IKEA oraz Ikea.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Blue City – centrum handlowo-rozrywkowe znajdujące się przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie.

  Opis[ | edytuj kod]

  Atrium w Blue City

  Obiekt znajduje się na działce o powierzchni 4 ha. Budynek ma ogółem około 185 tys. m². Całkowita powierzchnia najmu centrum handlowego wynosi około 65 tys. m². Około 33 tys. m² zajmują biura. Nad atrium znajduje się szklana kopuła o rozpiętości 36 metrów, a na poziomie -1 fontanna multimedialna.

  Aleje Jerozolimskie – jedna z głównych i najdłuższych ulic Warszawy, biegnąca od mostu Poniatowskiego do południowo-zachodnich granic miasta, i dalej m.in. przez Pruszków. Od ronda Zesłańców Syberyjskich do ulicy Łopuszańskiej są częścią Obwodnicy Etapowej Warszawy.

  W 2018 pierwszy w Polsce i na świecie miniaturowy sklep o powierzchni 4,8 tys. m² w Blue City otworzyła spółka IKEA; w tym samym roku otwarto tam największy w Polsce (5,5 tys. m²) klub fitness należący do sieci Fit/One. W lutym 2019 w Blue City rozpoczęło działalność ośmiosalowe kino Helios. W 2020 w centrum działało ponad 200 sklepów i punktów usługowych oraz 25 restauracji i barów. 

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michał Wojtczuk. Mini-IKEA do szybkich zakupów. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 23 października 2018. 
  2. Michał Szaflarski. Fit/One - największa siłownia w Polsce. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 14 grudnia 2018. 
  3. PTWP, Times Square w Blue City. Helios otwiera pierwszy multipleks w Warszawie, www.propertynews.pl [dostęp 2019-02-15] (pol.).
  4. Magda Kłodecka. Na zakupy, ale też na golfa, do kina i do tężni. „Gazeta Stołeczna”, s. 14, 18 września 2020. 

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.773 sek.