• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blokhauz

  Przeczytaj także...
  Twierdza Poznań (niem. Festung Posen) – zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w., jeden z największych tego typu systemów w Europie. W skład twierdzy wchodziły dwa rejony: twierdza poligonalna (rozciągająca się wzdłuż ścisłego centrum miasta) oraz twierdza fortowa – 18 fortów + szereg obiektów wspomagających umieszczonych w pierścieniu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km. Fortyfikacje twierdzy poligonalnej zostały rozebrane w XIX w., natomiast twierdza fortowa jest w większości zachowana a obiekty są własnością miasta lub zajmowane są przez prywatne firmy.Ambrazura (fr. embrasure) – otwór strzelniczy, przez który wystawia się lufę karabinu lub działa podczas prowadzenia ognia. Termin ten stosuje się w odniesieniu do fortyfikacji lądowych, oraz uzbrojonych jednostek pływających.
  Siły zbrojne - siły i środki wydzielane przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej, obrony, ujęte w całość organizacyjną, składającą się z różnych rodzajów wojsk i służb.
  Blokhauz z przeciwskarpy Bastionu Colomb lewobrzeżnego rdzenia Twierdzy Poznań
  Blokhauz z przeciwskarpy Bastionu Colomb lewobrzeżnego rdzenia Twierdzy Poznań
  Najstarszy w Ameryce Północnej blokhauz wybudowany w 1750 r.
  Najstarszy blokhauz w Stanach Zjednoczonych, wybudowany w latach 1754-1755
  Południowa Afryka - blokhauz zbudowany w czasie II wojny burskiej przez wojska brytyjskie.

  Blokhauz lub blokhaus (niem. Blockhaus; Block - blokada; Haus - dom) – niewielka wojskowa, ufortyfikowana budowla lub schron bojowy ze strzelnicami, służący do samodzielnej obrony z kilku stron.

  Bastion Colomb - obiekt fortyfikacyjny poligonalnej Twierdzy Poznań zbudowany ok. 1854 roku. Położony w tzw. lewobrzeżnym pierścieniu miasta.

  Stosowany zazwyczaj do ochrony mostów, tuneli, przejść i innych ważnych punktów strategicznych.

  Samodzielne blokhauzy były również wykorzystywane w terenach słabo zaludnionych, szczególnie w czasie wojen kolonialnych.

  Bibliografia[]

 • Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 26. ISBN 83-85001-89-1.
 • Marian Laprus [red.]: Leksykon wiedzy wojskowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979, s. 45. ISBN 83-11-06229-3. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.