• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blokada kontynentalna

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Kalendarz juliański – kalendarz słoneczny opracowany na życzenie Juliusza Cezara przez astronoma greckiego Sosygenesa i wprowadzony w życie w roku 709 AUC (45 p.n.e.) jako kalendarz obowiązujący w państwie rzymskim. Obowiązywał w Europie przez wiele stuleci, np. w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i Włoszech do 1582, w Rosji od 1700 do 1918 (wcześniej stosowano kalendarz bizantyjski, w którym rok zaczynał się 1 września), a w Grecji aż do 1923. Kalendarz juliański został zastąpiony przez kalendarz gregoriański w roku 1582; do dzisiaj jednak niektóre Kościoły wciąż posługują się tym kalendarzem aby podkreślić swoją odrębność.
  Europa w 1811 roku – kraje stosujące blokadę kontynentalną

  Blokada kontynentalna – polityka handlu zagranicznego krajów Europy kontynentalnej polegająca na nieutrzymywaniu stosunków handlowych (pełne embargo) z Wielką Brytanią.

  Liga Zbrojnej Neutralności[ | edytuj kod]

  Wielka Brytania naruszała nietykalność okrętów państw neutralnych w wojnie przeciw Francji i koloniom w Ameryce. W reakcji na to w 1780 roku powstała Liga Zbrojnej Neutralności. Pierwszym ogniwem Ligi była konwencja rosyjsko-duńska 28 czerwca (według kalendarza juliańskiego) lub 9 lipca (według kalendarza gregoriańskiego) 1780. Kolejną konwencję 21 lipca (kalendarz juliański) lub 1 sierpnia 1780 (kalendarz gregoriański) podpisali w Petersburgu szwedzki ambasador Johan Fredrik von Nolcken i rosyjski kanclerz Iwan Ostermann. Jeszcze w grudniu 1778 roku protestował przeciw blokadzie poseł rosyjski Aleksiej Musin-Puszkin.

  Handel zagraniczny to odpłatna wymiana towarów lub usług z partnerami posiadającymi stałą siedzibę poza granicą celną państwa.Embargo – zakaz importu lub eksportu określonych towarów do lub z danego państwa, czyli ograniczenie handlu i innych stosunków z określonym państwem i jego bojkot na arenie międzynarodowej. Embargo jest instrumentem prawa administracyjnego. Nakładane przez rząd lub międzynarodowe organizacje, traktowane jako szczególny środek odwetowy.

  Wojny napoleońskie[ | edytuj kod]

  Blokada kontynentalna została wprowadzona przez Francję dekretem Napoleona Bonaparte z 21 listopada 1806 i narzucona aliantom Francji. Miała spowodować poniesienie strat ekonomicznych przez Wielką Brytanię poprzez odcięcie jej od rynków zbytu i dostaw surowców. Napoleon liczył, że złamie to gospodarkę angielską i skłoni Brytyjczyków do ustępstw.

  Liga Zbrojnej Neutralności - organizacja utworzona w 1780 roku w celu obrony państw-sygnatariuszy przed brytyjską blokadą kontynentalną.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Blokada nie była przestrzegana, ponieważ jej skutki były negatywne dla gospodarek państw europejskich. W Hiszpanii znacznemu ograniczeniu uległ handel z koloniami. Rosja utraciła głównego odbiorcę zboża. Również Francja poniosła straty, ponieważ była odbiorcą angielskiej wełny. Blokada zakończyła się wraz z abdykacją Cesarza w kwietniu 1814, chociaż inne państwa wciąż ją stosowały.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kalendarz gregoriański – kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 przez papieża Grzegorza XIII bullą Inter gravissimas; kalendarz juliański zreformowany przez Luigiego Lilio; w Polsce stosowany od roku wprowadzenia.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Michał Kopczyński: Poznać przeszłość, zrozumieć dziś 2. Warszawa: Stentor, 2008. ISBN 978-83-89315-63-2.
  2. Historia cukru | Diamant, www.diamant.pl [dostęp 2019-10-12].
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Aleksiej Iwanowicz Musin-Puszkin (ros. Алексе́й Ива́нович Муси́н-Пу́шкин ur. 27 marca 1744 w Moskwie, zm. 13 lutego 1817 w Petersburgu) – rosyjski polityk, historyk, kolekcjoner sztuki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Napoléon Bonaparte (pierwotnie wł. Napoleone Buonaparte), Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821, o 17:49, w Longwood na Wyspie Świętej Heleny) – pierwszy konsul Republiki Francuskiej 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.
  Stentor – polskie wydawnictwo działające od 1993 roku. Wśród publikacji wydawnictwa znajdują się podręczniki szkolne oraz książki pomocnicze dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.