• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blok Zmian i Reform

  Przeczytaj także...
  Michel Naim Aoun (ur. 30 września 1933, Haret Hreik, Liban), libański wojskowy i polityk, Maronita. Od 22 września 1988 do 13 października 1990 urzędował jako premier i tymczasowy prezydent jednego z dwóch gabinetów rywalizujących o sprawowanie władzy. Został pokonany przez wojska syryjskie i zmuszony do uchodźstwa. Powrócił do Libanu 7 maja 2005, siedem dni po wycofaniu z okupujących kraj sił syryjskich.Libańska Partia Demokratyczna (arab.:الحزب الديمقراطي اللبناني ; Hizb al-democraty al-lubnany) - partia polityczna w Libanie, założona w 2001 roku przez emira Talala Arslana, oficjalnie ma charakter świecki, ale cieszy się przede wszystkim poparciem części społeczności druzyjskiej, będącej pod zwierzchnictwem książąt Arslan. Partia należy do Bloku Zmian i Reform, związanego sojuszem z prosyryjskim Hezbollahem. W wyborach parlamentarnych w 2009 roku Talal Arslan zdobył mandat z dystryktu Alajh, a trzej inni deputowani reprezentują okręg Babda.
  Emir Talal Arslan (Erslen) (arab.:الأمير طلال أرسلان ) – libański polityk, urodzony 12 czerwca 1965 r. w Szueifat, syn księcia Madżida z druzyjskiej dynastii Arslan, lider Libańskiej Partii Demokratycznej, deputowany parlamentu libańskiego z dystryktu Alajh. W latach 1990-1992 był ministrem turystyki, w latach 1996-1998 ministrem ds. emigrantów oraz dwukrotnie (2000/2003 i 2003/2004) ministrem stanu, a także ministrem sportu i młodzieży w latach 2008-2009.

  Blok Zmian i Reform - grupa parlamentarna w libańskim Zgromadzeniu Narodowym, która powstała w 2005 roku (21 deputowanych, a po wyborach w 2009 roku liczy 27 członków), reprezentująca okręgi: Al-Matin, Bejrut 2, Kasarwan-Dżubajl, Dżezzin, Babda, Alajh, Baalbek-Hirmil, Zgharta. Polityczny sojusznik Hezbollahu. Sekretarzem generalnym jest Ibrahim Kanaan.

  Salim Jussef Bej Karam (ur. 1946) – libański polityk, maronita, wywodzący się z wpływowej rodziny Karam. W 2009 r. otrzymał mandat deputowanego libańskiego parlamentu z okręgu Zgharta-Zawijja. 13 czerwca 2011 r. został mianowany sekretarzem stanu w rządzie Nażiba Mikatiego.Edgar (Edgard) Fuad Maalouf (ur. 21 marca 1934 r.) – grekokatolik, były generał libański, polityk. W latach 1988-1990 był ministrem kilku resortów (finansów, zdrowia, przemysłu i ropy, turystyki, robót publicznych i pracy). Po upadku rządu gen. Michela Aouna przebywał na emigracji w Europie. W 2005 i 2009 r. wybrany deputowanym libańskiego Zgromadzenia Narodowego z dystryktu Al-Matin, członek parlamentarnego Bloku Zmian i Reform.

  Członkowie[]

  Obecni:

 • Wolny Ruch Patriotyczny
 • El Marada
 • Partia Dasznak
 • Libańska Partia Demokratyczna
 • Byli:

 • Blok Skaff
 • Blok Michela Murra
 • Lista obecnych deputowanych Bloku[]

  Michel Aoun, Gilberte Zouein, Jusuf Chalil, Walid al-Churi, Farid Khazen, Abbas Hachem, Nimatallah Abi Nasr, Ibrahim Kanaan, Nabil Nicolas, Edgar Maalouf, Ghassan Moukhayber, Salim Salhab, Hagop Pakradonian, Sulajman Tony Farandżijja, Estphen Douaihy, Salim Karam, Simon Abi Ramia, Alain Aoun, Hikmat Dib, Nadżi Gharios, Fadi Aawar, Artur Nazarian, Talal Erslen, Ziad Aswad, Michel Helo, Issam Sawaya, Emile Rahmeh

  Blok Michela Murra lub Blok Matin (Metn) − libański blok wyborczy pod przywództwem Michela Murra, zrzeszający chrześcijańskich polityków z dystryktu Al-Matin.Ibrahim Jussef Kanaan (ur. w 1962 r.) – libański polityk, maronita, z wykształcenia prawnik. W 2005 oraz ponownie w 2009 został wybrany deputowanym Zgromadzenia Narodowego z ramienia Wolnego Ruchu Patriotycznego, reprezentując okręg Matin. Jest sekretarzem generalnym Bloku Zmian i Reform – największej, chrześcijańskiej grupy w libańskim parlamencie. W obecnej kadencji przewodniczy również parlamentarnemu komitetowi finansów i budżetu.

  Linki zewnętrzne[]

 • http://www.tayyar.org/Tayyar/FPMParty/ParliamentaryBloc/ • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nimatallah Fares Abi Nasr (ur. 1936) – libański adwokat i polityk chadecki, maronita, przewodniczący Libańskiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Ukończył prawo libańskie i francuskie na Uniwersytet Świętego Józefa w Bejrucie. W latach 1994-1997 był sekretarzem generalnym Ligi Maronickiej. Od 2000 r. sprawuje mandat deputowanego libańskiego parlamentu, reprezentując rodzinny okręg Kasarwan. Obecnie jest członkiem klubu parlamentarnego Zmian i Reform.
  Blok Skaff lub Blok Ludowy − libańskie ugrupowanie polityczne pod przywództwem Eliasa Skaffa, zrzeszające prosyryjskich polityków z Zahle. Po wyborach do Zgromadzenia Narodowego w 2005 roku 5 członków (Assem Araji, Georges Kassarji, Camille Maalouf, Elias Skaff i Hassan Yacoub) należało do parlamentarnego Bloku Zmian i Reform.
  Brygada Marada – chrześcijańska formacja zbrojna, istniejącą w okresie wojny domowej w Libanie; obecnie partia polityczna Ruch Marada (El Marada) wchodząca w skład Sojuszu 8 Marca oraz Bloku Zmian i Reform (3 deputowanych). Główny bastion Marady znajduje się w północnolibańskim mieście Zgharta. Nazwa organizacji nawiązuje do średniowiecznych syryjskich wojowników.
  Armeńska Federacja Rewolucyjna, pot. Dasznakcutiun lub Dasznak – lewicowa partia polityczna reprezentująca diasporę ormiańską w Libanie. Jest powiązana z macierzystą Armeńską Federacją Rewolucyjną (Hai Heghapokhakan Dasznakcutiun), działającą w Armenii.
  Hezbollah (arab. حزب الله – Hizb-allah, „Partia Boga”) – libańska partia polityczna islamskich szyitów, która została utworzona w roku 1982. Od początku była wspierana i finansowana przez Iran, Syrię, a także przez dotacje ich zwolenników.
  Zgromadzenie Narodowe (fr.: Assemblée nationale) lub Izba Deputowanych (arab.: مجلس النواب, Madżlis an-Nuwwab) – jednoizbowy parlament Libanu. Składa się ze 128 członków wybieranych w głosowaniu powszechnym w oparciu o proporcjonalny system wyznaniowy na czteroletnią kadencję.
  Wolny Ruch Patriotyczny (arab.: التيار الوطني الحر - Al-Tayyar Al-Watani Al-Hur, ang. skrót: FPM) – libańska partia polityczna, formalnie świecka, jednak ciesząca się popularnością przede wszystkim wśród chrześcijan, a także niektórych szyitów. Wolny Ruch Patriotyczny został założony i kierowany przez Michela Aouna, stanowiąc jego polityczne zaplecze. W lutym 2006 roku partia zawarła z Hezbollahem Memorandum Zrozumienia, porozumienie skierowane przeciw rządowi premiera Fouada Siniory. Od wyborów parlamentarnych w 2005 roku posiada największą liczbę deputowanych wśród stronnictw chrześcijańskich, a od 2009 roku stanowi drugą co do wielkości partię w libańskim parlamencie (po Mustaqbal). Wolny Ruch Patriotyczny przewodzi parlamentarnemu Blokowi Zmian i Reform (obecnie 27 deputowanych z WRP, Ruchu Marada, Partii Dasznak i Partii Demokratycznej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.