• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blok Quebecu

  Przeczytaj także...
  Liberalna Partia Kanady, angielska nazwa oficjalna Liberal Party of Canada, francuska nazwa oficjalna Parti libéral du Canada – partia polityczna działająca w Kanadzie.Gilles Duceppe (ur. 22 lipca 1947) — polityk kanadyjski z prowincji Quebec, od 1997 przywódca separatystycznej partii Blok Quebecu, która chce odłączyć prowincję od Kanady przez uzyskanie niepodległości. Jest posłem w kanadyjskiej Izbie Gmin od 1990.
  Postępowo-Konserwatywna Partia Kanady, oficjalna nazwa angielska Progressive Conservative Party of Canada, oficjalna nazwa francuska Parti progressiste-conservatuer du Canada – partia polityczna działająca w Kanadzie od 1867 do 2003, kiedy formalnie zjednoczyła się z partią Canadian Alliance by stworzyć nową Konserwatywną Partię Kanady.

  Blok Quebecu, Bloc Québécoispartia polityczna działająca w Kanadzie na poziomie federalnym, a mająca swoją bazę w prowincji Quebec. Najważniejszym elementem programu partii jest dążenie do uzyskania suwerenności Quebecu. Celami doraźnymi jest reprezentowanie Quebecu i frankofonii kanadyjskiej w parlamencie federalnym. Ideologia i założenia programowe partii zbliżają ją do socjaldemokracji.

  Prowincja — w Kanadzie to (obok terytorium) podstawowa jednostka administracyjna i polityczna w federacyjnej strukturze administracyjnej i politycznej Kanady.Model westminsterski – według kryterium instytucjonalnego jeden z dwóch rodzajów modeli demokracji, charakteryzujący się następującymi cechami:

  Historia[ | edytuj kod]

  Przed powstaniem BQ istniały próby powołania wyłącznej reprezentacji interesów Quebecu w poza nim angielskojęzycznej Kanadzie. Już w 1941 powstał Bloc Populaire, lecz poza jednorazowym sukcesem w 1944, kiedy to partia wprowadziła do parlamentu 4 posłów, nie zapisała się niczym w historii.

  Lucien Bouchard (wym. [lysjɛ̃ buʃaʁ]; ur. 22 grudnia 1938 w Saint-Coeur-de-Marie) – polityk kanadyjski, premier prowincji Quebec z ramienia Partii Quebecu. Union populaire – nacjonalistyczna, frankofońska partia polityczna działająca w Kanadzie na poziomie federalnym na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Głównym celem partii było osiągniecie pełnej niezależności Quebecu i odłączenie tej prowincji od Kanady. Partia znalazła poparcie tylko najbardziej ekstremistycznie nastawionych środowisk nacjonalistycznych w Quebecu, zdobywając w wyborach 1979 19,514 głosów (0.17% poparcia).Partia została wchłonięta przez bardziej popularną Partię Nacjonalistyczną Quebecu.

  Idea, i jak powszechnie uważano w Quebecu, paląca potrzeba własnej reprezentacji w Ottawie, powróciła po tzw. kryzysie październikowym. Próby powołania partii federalnej reprezentującej wyłącznie Quebec początkowo nie powiodła się. Powstałe w siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Union populaire i Nacjonalistyczna Partia Quebecu czekał efemeryczny żywot.

  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.Partie polityczne w Kanadzie są ważnym elementem ustroju politycznego Kanady. W wyborach parlamentarnych, kandydaci na deputowanych, posiadający partyjne rekomendacje (także i niezależni), konkurują z sobą w jednomandatowych okręgach wyborczych. Partia zdobywająca największą liczbę miejsc w parlamencie tworzy rząd z premierem, którym jest zawsze lider rządzącej partii. Jeśli, z jakichś powodów, w trakcie kadencji parlamentu partia rządząca zmieni swego lidera, automatycznie następuje zmiana na stanowisku premiera Kanady. Partia gromadząca drugą co do wielkości liczbę mandatów staje się oficjalną opozycją, a jej przewodniczący liderem opozycji.

  Blok Quebecu powstał w 1990 przez secesje części frankofońskich członków klubów parlamentarnych partii konserwatywnej i liberalnej. Początkowo deputowani ci stworzyli nieformalna grupę, lecz w czasie negocjacji porozumienia z Meech Lake zaczęli występować jaka niezależna partia na poziomie federalnym. Pierwszym liderem Bloku został Lucien Bouchard, poprzednio był ministrem ochrony środowiska w konserwatywnym rządzie. W pierwszych wyborach, w których BQ wystąpił jako niezależna partia, zdobył aż 54% głosów frankofońskich, zajmując fotele oficjalnej opozycji. Po upadku porozumienia konstytucyjnego, Bloc, wraz z siostrzaną, działającą na poziomie prowincjonalnym Partią Quebecu, doprowadził do rozpisania referendum na temat niezależności Quebecu. Secesjoniści zostali pokonani w tym referendum niewielkim marginesem głosów. Po przegranym referendum Bouchard zastąpił odchodzącego Jacques'a Parizeau na stanowisku lidera Partii Quebecu, a zarazem premiera Quebecu, zgodnie z zasadami systemu westminsterskiego. Nowym przewodniczącym partii został Michel Gauthier. Po przegranym referendum i pewnej normalizacji sytuacji w Quebecu partia straciła nieco na popularności, ciągle pozostając jednak trzecią siłą federalną w Kanadzie.

  Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  Liderzy[ | edytuj kod]

 • Lucien Bouchard 25 czerwca 199015 stycznia 1996
 • Gilles Duceppe 16 stycznia 199616 lutego 1996 (tymczasowy przewodniczący)
 • Michel Gauthier 17 lutego 19964 marca 1997
 • Gilles Duceppe 15 marca 19972 maja 2011
 • wakat 2 maja 201111 grudnia 2011
 • Daniel Paillé 11 grudnia 201116 grudnia 2013
 • Mario Beaulieu 14 czerwca 201410 czerwca 2015
 • Gilles Duceppe 10 czerwca 201522 października 2015
 • Rhéal Fortin 22 października 201518 marca 2017 (tymczasowy przewodniczący)
 • Martine Ouellet 19 marca 201711 czerwca 2018
 • Mario Beaulieu 13 czerwca 201817 stycznia 2019 (tymczasowy przewodniczący)
 • Yves-François Blanchet 17 stycznia 2019 – teraz
 • Wybory[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Partie polityczne w Kanadzie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.Partia Quebecka (mniej poprawnie: Partia Quebecu) w ortografii kanadyjskiej francuskiej Parti québécois, poza Kanadą pisane Parti Québécois, w skrócie PQ – partia polityczna działająca w prowincji Quebec w Kanadzie. Głównym celem partii jest uzyskanie suwerenności prowincji od Kanady. Mimo silnie nacjonalistycznych akcentów partia uważa, że suwerenny Quebec powinien pozostać w pewnego rodzaju unii z Kanadą, zachowując wspólną walutę oraz utrzymać obywatelstwo kanadyjskie dla obywateli Quebecu (lecz już nie odwrotnie). Siostrzaną partią PQ na poziomie federalnym jest Blok Quebecu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nacjonalistyczna Partia Quebecu, Parti nationaliste du Québec - nacjonalistyczna, frankofońska partia polityczna działająca w Kanadzie w początkach lat osiemdziesiątych XX wieku. Partia ta nieco mniej radykalna niż jej poprzedniczka Union Populaire, miała podobne cele - osiągnięcie pełnej niezależności Quebecu i odłączenie tej prowincji od Kanady. Partia nigdy nie zdołała uzyskać mandatu parlamentarnego, lecz utorowała drogę do powstania pierwszej silnej partii nacjonalistycznej Blok Quebecu. Partia ta była blisko związana z Partią Quebecu będącą jej federalną filią. Jej założyciel Marcel Leger był jednym z pierwszych aktywistów Partii Quebecu, którzy zdobyli mandat do parlamentu federalnego.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Jacques Parizeau (ur. 9 sierpnia 1930 w Montrealu) – kanadyjski polityk i ekonomista, premier prowincji Quebec z ramienia Partii Quebecu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.