• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blok Michela Murra

  Przeczytaj także...
  Michel Naim Aoun (ur. 30 września 1933, Haret Hreik, Liban), libański wojskowy i polityk, Maronita. Od 22 września 1988 do 13 października 1990 urzędował jako premier i tymczasowy prezydent jednego z dwóch gabinetów rywalizujących o sprawowanie władzy. Został pokonany przez wojska syryjskie i zmuszony do uchodźstwa. Powrócił do Libanu 7 maja 2005, siedem dni po wycofaniu z okupujących kraj sił syryjskich.Kada Al-Matin (arab. قضاء المتن, ang. Matn/Metn District) – jednostka administracyjna w środkowym Libanie, należąca do Muhafazy Dżabal Lubnan. Stosuje się też dla niego nazwę Północny Al-Matin, gdyż obejmuje tylko część historycznego regionu, pozostały fragment wchodzi w skład dystryktów Kada Babda i Kada Alajh. Dystrykt zamieszkiwany jest przede wszystkim przez ludność chrześcijańską, w tym przez mniejszość ormiańską.
  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.

  Blok Michela Murra lub Blok Matin (Metn)libański blok wyborczy pod przywództwem Michela Murra, zrzeszający chrześcijańskich polityków z dystryktu Al-Matin.

  Hezbollah (arab. حزب الله – Hizb-allah, „Partia Boga”) – libańska partia polityczna islamskich szyitów, która została utworzona w roku 1982. Od początku była wspierana i finansowana przez Iran, Syrię, a także przez dotacje ich zwolenników.Michel Murr (ur. 29 września 1932 r. w Bataghrin) – prawosławny przedsiębiorca i polityk libański, były minister spraw wewnętrznych, obecnie członek parlamentu libańskiego, reprezentujący chrześcijański okręg Al-Matin. Był przywódcą Bloku Metn, wchodzącego w skład prosyryjskiego Bloku Zmian i Reform. Jest ojcem wicepremiera i ministra obrony, Eliasa Murra. Przez pewien czas był również teściem zamordowanego publicysty Dżubrana Tueniego. Jego wnuczka, dziennikarka Najla Tueni-Maktabi jest niezależną deputowaną z ramienia Sojuszu 14 Marca.

  Po wyborach do Zgromadzenia Narodowego w 2005 roku jego członkowie należeli do związanego z Hezbollahem, Bloku Zmian i Reform. W wyniku konfliktu z gen. Aounem Michel Murr opuścił prosyryjski sojusz na przełomie marca i kwietnia 2008 roku. Obecnie jest deputowanym niezależnym.

  Blok Zmian i Reform - grupa parlamentarna w libańskim Zgromadzeniu Narodowym, która powstała w 2005 roku (21 deputowanych, a po wyborach w 2009 roku liczy 27 członków), reprezentująca okręgi: Al-Matin, Bejrut 2, Kasarwan-Dżubajl, Dżezzin, Babda, Alajh, Baalbek-Hirmil, Zgharta. Polityczny sojusznik Hezbollahu. Sekretarzem generalnym jest Ibrahim Kanaan.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.