• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bloch MB.131

  Przeczytaj także...
  Samolot rozpoznawczy - statek powietrzny przeznaczony do zwiadu na terytorium wroga, wyposażony w odpowiednią aparaturę, zazwyczaj były to aparaty fotograficzne do zdjęć obiektów naziemnych wroga, bądź radary do obserwacji powietrznych.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Samolot bombowy (bombowiec) – rodzaj samolotu wojskowego, którego podstawowym przeznaczeniem jest niszczenie obiektów naziemnych lub jednostek pływających nieprzyjaciela za pomocą bomb, ewentualnie pocisków rakietowych.

  Bloch MB.131francuski samolot bombowy i rozpoznawczy z okresu II wojny światowej

  Historia[ | edytuj kod]

  Na początku lat trzydziestych XX wieku francuskie Ministerstwo Lotnictwa zwróciło się do wytwórni lotniczej Société des Avions Marcel Bloch o zaprojektowanie nowego średniego bombowca, który równocześnie mógłby spełniać role samolotu rozpoznawczego.

  Luftwaffe (pol. broń powietrzna) – Siły Powietrzne III Rzeszy (1933-1945), powołane 26 lutego 1935 roku rozkazem Hitlera, również oficjalna nazwa powojennych sił powietrznych Republiki Federalnej Niemiec aż do dzisiaj.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  W wytwórni podjęto pracę nad tym samolotem w oparciu o wprowadzany do produkcji seryjnej samolot Bloch MB.130 i nowym samolot miał być ulepszoną jego wersją. Ostatecznie jednak powstał nowy samolot oznaczony jako Bloch MB.131 a jego pierwszy prototyp został oblatany w dniu 16 sierpnia 1936 roku.

  Francja Vichy (fr. La France de Vichy), oficjalna nazwa Państwo Francuskie (fr. L’État français) – potoczne określenie państwa francuskiego, istniejącego w latach 1940–1944 (faktycznie do listopada 1942 – do momentu pełnej okupacji wojskowej) ze stolicą (od 1 lipca 1940) w Vichy (ob. w regionie Owernia, w departamencie Allier).

  Podczas prób w locie wykazywał on sporo braków, które wyeliminowano w nowym prototypie, który został oblatany 5 maja 1937 roku. Ten prototyp spełniał już wymogi Ministerstwa Lotnictwa i stał się samolotem wzorcowym do produkcji seryjnej. Produkcję seryjną tego samolotu rozpoczęto jeszcze w tym samym roku i trwała ona do 1939 roku. Łącznie w tym okresie zbudowano 143 samoloty tego typu (łącznie z prototypami).

  Służba w lotnictwie[ | edytuj kod]

  Samoloty Bloch MB.131 do francuskich jednostek lotniczych zaczęto dostarczać w czerwcu 1938 roku a ostatnie z nich dostarczono we wrześniu 1939 roku. Zostały one zgrupowane w siedmiu grupach rozpoznawczych, z tego pięć działało na terenie Francji a jedna na terenie Afryki Północnej.

  Po wybuchu II wojny światowej samoloty tego typu dokonywały lotów rozpoznawczych na teren Niemiec, w czasie których ponosiły jednak duże straty. W związku z tym zaczęto używać ich tylko do lotów nocnych, aby ostatecznie w 1940 roku wycofać je z jednostek bojowych. Jedynie grupa rozpoznawcza stacjonująca w Afryce Północnej zachowała je w swoim składzie przez cały okres wojny.

  Po upadku Francji samoloty Bloch MB.131 otrzymało lotnictwo rządu Vichy, gdzie użytkowano je w jednostka szkolnych do holowania celów lotniczych. Także w Luftwaffe zdobyczne samoloty użytkowano w tym samym celu.

  Opis konstrukcji[ | edytuj kod]

  Samolot Bloch MB.131 to dwusilnikowy dolnopłat o konstrukcji metalowej, podwozie chowane w locie, kabiny zakryte.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Michael J.H. Taylor: Warplanes of the World 1918-1939. Nowy Jork: Charles Scribner's Sons, 1981, s. 134. ISBN 0-684-16984-3.
 • MB 130-136 (fr.). www.dassault-aviation.com (oficjalna strona wytwórni Dassault-Avioation). [dostęp 2011-07-22]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.