• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blatná

  Przeczytaj także...
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
  Ważec (słow. Važec, niem. Waagsdorf, węg. Vágfalva, Vázsec) – duża (ok. 2400 mieszkańców) wieś słowacka położona na Liptowie, w kraju żylińskim, powiecie Liptowski Mikułasz. Miejscowość leży przy granicy z krajem preszowskim, około 30 km na zachód od Popradu. Ważec powstał w 1280 r., założony przez niejakiego Gerharda, który został jego pierwszym sołtysem. Potem wieś należała do trzech znanych pod Tatrami rodów Szentiványich, Szmrecsanyich i Baánów. W 1931 r. wielki pożar zniszczył większość zabudowań i mało znaków wskazuje na dawne pochodzenie miejscowości. Zachowało się nieco starych drewnianych zabudowań – w jednym z takich budynków jest ulokowana izba pamięci mieszkającego tu niegdyś czeskiego malarza Jána Hali (1890-1950). Malarz ten jest autorem wystroju wnętrza neogotyckiego kościoła ewangelickiego z 1889 r. We wsi znajduje się także kościół katolicki pw. św. Antoniego z początków XIII w., przebudowany w 1910 r.

  Blatná (niem. Platna, Blatna) – miasto w Czechach, w kraju południowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 4360 ha, a liczba jego mieszkańców 6735 osób.

  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.Kraj południowoczeski (czes. Jihočeský kraj), do 30 maja 2001 r. kraj budziejowicki – to jednostka administracyjna Czech. Leży w południowej części historycznej Bohemii. Stolicą kraju są Czeskie Budziejowice. Jego obszar wchodzi w skład okręgu terytorialnego o tej samej nazwie.

  Demografia[]

  Źródło: Czeski Urząd Statystyczny

  Miasta partnerskie[]

 • Słowacja Ważec
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona miasta
 • Blatná (en) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.